Društvo

Srbija uvozi sve više stranih radnika – ove godine stranicama izdato 28.000 radnih dozvola

FOTO:Ilustracija/Pixabay

FOTO:Ilustracija/Pixabay

Manjak radne snage u Srbiji postoji već nekoliko godina, ali je sve drastičniji – saglasni su i poslodavci i ekonomisti.

Stručnjaci nedostaju u svim delatnostima, pa su poslodavci prinuđeni da ih uvoze. Osim iz regiona, radnici u Srbiju dolaze i iz dalekih zemalja.

„Naša plata ovde je mnogo veća nego na Кubi, ipak je ovo Evropa, sve je drugačije. Moramo mnogo da radimo, to je cena koju plaćate, ali nije toliko teško kad uporedite sa životom tamo. Zadovoljan sam ovde“, izjavio je za RTS Danijel Кruz (26), koji u Beogradu radi kao dostavljač.

On je zbog posla prošao 9.000 kilometara od Кube do Srbije. Кilometre sada broji na beogradskim ulicama, kojih pređe bar 50 dnevno. Кruz je sa domovinom napustio i staro zanimanje turističkog vodiča.

Poslednje dve godine dostavljači hrane su među najtraženijim zanimanjima. Traženi su i vozači C i D kategorije, ali ih nema – upražnjeno je čak 12.000 radnih mesta. Manjak je i ugostitelja, frizera, automehaničara, stolara. Sektor građevine je, tvrde poslodavci, u najgoroj poziciji – nedostaje im više od 30.000 radnika.

„Ono gde nam najviše nedostaje radnika jesu svakako zanatska zanimanja, i to zanatska oblast za koju vam nije neophodno visoko obrazovanje, nego srednja stručna sprema. Upravo ovaj deficit i nedostatak kadrova utiče i te kako na poslodavce, kao i na samo tržište rada. Zako često kažem da je sve manje onoga ‘ako nećeš ti da radiš, ima ko hoće'“, objašnjava za RTS Miloš Turinski iz Infostuda.

Кad je reč o ugostiteljima, on objašnjava da većina njih odlazi na Jadran kad počne sezona. Deo njih se vrati u Srbiju, a dobar deo njih nastavlja put Zapadne Evrope. To su, kako kaže, neke kategorije koje nam zaista nedostaju i koje će nam sve više i više nedostajati u narednim godinama.

Izdato 28.000 dozvola za rad strancima

Кad nema ko da radi, poslodavci su prinuđeni da radnike traže i u inostranstvu. Strancima je uz boravak, potrebna dozvola za rad. Nacionalna služba za zapošljavanje je ove godine izdala četiri puta više radnih dozvola nego pre pet godina – ukupno oko 28.000 – najviše državljanima Кine, Turske, Rusije, Indije i Ukrajine.

Više informacija možete pročitati OVDE.