Društvo

Šta će biti s bebama koje su primile BSŽ vakcinu koju je Torlak hitno povukao

FOTO: Envato elements

FOTO: Envato elements

Povučena je poslednja serija Torlakove BSŽ vakcine, navodi se u dokumentu <a href="https://n1info.rs/vesti/sta-ce-biti-s-bebama-koje-su-primile-bsz-vakcinu-koju-je-torlak-hitno-povukao/?fbclid=IwAR32rn_QZUFSurV6t8xKFnHYwUI1N5-9iCjOdGwLUmssoRIEOhU_cC1m0ws">u koji je redakcija N1 imala uvid</a>.

Sa Instituta Torlak zvaničnih informacija nema nigde, a nema ni odgovora redakciji N1.

Epidemiološkinja Lela Ilić za N1 kaže da roditelji nemaju razloga za strah jer im je dete primilo tu BSŽ vakcinu, pošto od nje detetu ništa ne može da se dogodi i nikakvu komplikaciju ne može da ima.

Male su, kako dodaje, i šanse da dete dođe u kontakt sa bacilom tuberkuloze. Roditelji treba da znaju da će, uz konsultaciju sa pedijatrom, možda biti potrebno da beba primi ponovo BSŽ vakcinu.

Inače, reč je o seriji vakcina koja je izašla 27. decembra i njome su vakcinisana deca do 15. marta.

„S obzirom da je Torklak zaključio da vakcina nema dovoljno visoku efikasnost, da bakterija tuberkuloze u vakcini nije dovoljno efikasna i ne može da izazove dovoljno snažni imuni odgovor, možemo da očekujemo da ta deca neće imati adekvatan imuni odgovor”, rekla je dr Ilić na N1.

Ona je naglasila da to nije nepoznanica i tragedija, te da i kod normalne vakcinacije ima pet do šest odsto dece koja ne odreaguju na vakcinaciju i moraju da budu revakcinisana.

Zbog toga se i prati BSŽ ožiljak. I u ovim slučajevima bebe koje su vakcinisane od decembra do marta, potrebno je da se one prate. Dr Ilić kaže da treba organizovati ko je taj ko će to da radi, a to bi trebalo da budu patronažne sestre i pedijatri u Domovima zdravlja.

Međutim, kako kaže, neophodno i da roditelji čija su deca primila tu vakcinu, budu informisani da li dete treba da bude ponovno vakcinisano u dogovoru s pedijatrom.

Podsetimo, BCG vakcina se na Torlaku proizvodi od 1927. godine i sve do nedavno njome je cela naša zemlja bila imunizovana.

Dr Ilić je naglasila da je problem što nema transparetntnosti u radu Torlaka. Kaže u da su se Ujedinjeni protiv kovida, kojima pripada, kao i mediji bavili istraživanjem kako je do problema sa BSŽ vakcinom došlo.

Povodom dokumenta koji je došao do N1, ona kaže da je on verovatno trebalo da bude upućen onim mestima koja se bave vakcinacijom – porodilištima i možda službama pedijatrije.

„Mi, isto kao i vi nismo mogli da dođemo do zvaničnih podataka. Bili smo u dilemi da li da zovemo ministarku ili da do informacije dođemo putem podataka od javnog značaja. U međuvremenu se stvar pročula. Znamo da Torlak ima pravo, i to je normalno da svaka tri meseca rade kontrolu kvaliteta svojih proizvoda uz dozvole koje dobijaju od ALIMS-a i Evropske egencije”, kaže Ilić.

Na pitanje da li je sigurno da deca ubuduće primaju Torlakove vakcine, ona kaže da ih sigurno treba primati.

„To što rade unutrašnju kontrolu je dobro. Nije dobro je što sve što je netransparentno popirima boju i ton tajanstvenosti, a ovde nema nikakve tajne”, dodala je dr Ilić.