Gostujući na Euronews Srbija Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava i Marina Mijatović, advokatica i autorka publikacije, govorili su o rezultatima istraživanja, a kako su naveli, uočen je set problema u mesecima koji su nam prehodili.
„Projekat je imao nekoliko faza, istraživali smo s jedne strane stavove zdravstvenih radnika o kršenju njihovih prava, a sa druge strane stavove građana o kršenju i poštovanju prava zdravstvenih radnika, i njihovih takođe. Na kraju smo napravili jedno malo svedočenje zdravstvenih radnika koji su bili spremni da i u videu kažu koja su njihova iskustva, bilo pozitivna, bilo negativna i pripremili smo analizu koja sadrži osvrt na pravni okvir koji uređuje položaj zdravstvenih radnika tokom pandemije, a i jednu analizu koja je išla kroz konkretna prava i toga da li su ona poštovana ili ne“, istakao je Ilić.
Neki od podataka koji su isticani jesu da je oko 97 odsto zdravstvenih radnika tokom pandemije prihvatalo da ide u kovid „crvenu zonu“, međutim, većina njih nije pitana u tom trenutku o njihovom zdravstvenom stanju. Sagovornici Euronews Srbija naveli su i da su radnici imali nedostatak komunikacije sa pravnom službom u svojim zdravstvenim ustanovama, ali i da su se mnogi našli pod pretnjama da će biti sankcionisani ukoliko ne budu poštovali propise.
„O njihovoj bezbednosti se nije mnogo vodilo računa“
Kada je reč o bezbednosti zdravstvenih radnika tokom pandemije, Ilić istie da je istraživanje pokazalo da više od 90 odsto zdravstvenih radnika nije bilo pitano pre upućenja u kovid ustanovu da li boluju od neke bolesti koje su faktor rizika.
Više informacija možete pročitati OVDE.
Podrži Boom93
Boom93 je pokrenuo svoj shop - boom93shop, a kupovinom nekog od artikala podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako koliki bio, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
Podrži Boom93
Dodaj komentar