Društvo

Studenti se suočavaju sa brojnim izazovima pandemije

Međunarodni dan studenata obeležava se širom sveta 17. novembra u želji da se skrene pažnja na probleme sa kojima se studenti susreću tokom studiranja i sa ciljem da se  ohrabri  proces obrazovanja, kao i  da se povećanju njegove dostupnosti svim mladim ljudima širom planete.

Tema ovogodišnjih aktivnosti vezana je za COVID-19 i njegov uticaj na studente i njihove pokrete širom sveta kroz organizaciju Kongresa, kao i kampanju na društvenim mrežama koja ohrabruje studente da razmenjuju svoja iskustva vezana za pandemiju.

Foto/S.Milanović /prazna učionica/ online nastava

Pandemija korona virusa je poslednje dve godine dosta uticala na to da studenti ne doživljavaju studije na pravi način, Jedan od najvećih izazova pred njima je otuđenost, nedovoljno druženja, online nastava koja je uticala na to da se izgubi pravi osećaj odgovornosti, kao i mogućnost razmene mišljenja i ideja u neposrednom kontaktu.

Amfiteatri i učionice  su protekle godine bile gotovo prazne i to je jedan od  prizora koji se nikako ne uklapa u sliku koji učenici imaju kada krenu na studije.

Foto/ S. Milanović -fakultet studenti

Kako se studenti bore sa izazovima koje nosi pandemija, koliko im je otežavajuća online nastava,  svoja iskustva podelili su nam studenti iz Požarevca i Pančeva sa Visoke škole elektrotehnike i računarstva, sa smera Informacioni Sistemi.

Stefan Milanović student iz Požarevca  ističe da je pandemija uticala na to se studenti jako teško motivišu da spremaju ispite i uče.

studenti
Foto/ S. Milanović studenti ispred fakulteta

Dok je sva nastava online malo je teže naterati se da bilo šta radiš.Mi imamo sreće da vežbe radimo na fakultetu i to ne propuštamo, ali znam studente kojima je sve online, tako da mislim da je njima još teže. Situacija je takva da smo morali da se prilagodimo, da izmirimo obaveze prema fakultetu. Smatram da je ova situacija dosta oštetila studiranje i da će ostaviti posledice na sve studente.”- kaže Stefan u izjavi za Boom 93.

studenti -Stefan Milanović i Danijela Glišović

Danijela Glišović ističe da joj je najteže palo to što nastavu prate online.

Kada nas je zadesila pandemija, studiranje je većinom prešlo na online sistem. Zbog toga, nemam osećaj kao da imam obaveze, shvatam studiranje olako, iako je fakultet skroz korektno obezbedio zamenu za svakodnevna predavanja. Motivacija mi je opala, želja za radom takodje i sigurna sam da se većina studenata saoseća sa mnom.” – istakla je Glišović.

Danijela se nada da će se pandemija uskoro završiti i da će svi studenti  imati priliku da studije pohađaju u normalnim uslovima.

Moje lično mišljenje je da bi nam svima psihički lakše palo da se na fakultet ide redovno, kao što je nekada bilo. Iskreno se nadam da će se sve ovo završiti pre nego što ja završim sa studijama, da bih osetila šta znači taj studentski život.” – zaključuje Danijela.

Međunarodni dan studenata podržava različitosti među studentima širom sveta, ohrabruje mogućnost obrazovanja i poziva na veću finansijsku podršku studentima u želji da im se omogući adekvatno obrazovanje i bolja perspektiva u karijeri.

fakultet/ studenti
Foto/ S. Milanović fakultet/ studenti

Ovaj dan se obeležava se u znak sećanja na događaj koji se desio u Pragu tokom II Svetskog rata, 17. novembra 1939. godine, kada je devetoro studenata streljano bez suđenja u koncentracionom logoru. Preko 1.000 studenata je poslato u koncentracione kampove posle zatvaranja Univerziteta.

Postoji još niz problema sa kojima se studenti suočavaju u današnje vreme. Pandemija je dovela do toga da nema dovoljno ni socijalizacije, druženja, sporta, nema toliko mogućnosti da studenti pored studija i rade neke dodatne poslove kako bi povećali svoj budžet tokom studija. Smanjene su mogućnosti za stručna usavršavanja i putovanja u zemlje regiona, kao i mnogobrojne druge društveno kulturne aktivnosti koje čine život mladih ljudi.