Društvo

Sve što treba da znate o Grčkoj ove sezone, a zaboravili ste da pitate

Pixabay ilustracija

Pixabay ilustracija

Grčka je jedna od najtraženijih destinacija za letovanje građana Srbije, a oni koji još uvek nisu, sada već ubrzano prave planove za ovogodišnji odmor.

Ako planirate da ovog leta posetite Grčku, evo nekoliko korisnih informacija koje će vam pomoći da isplanirate svoje putovanje. Osim najlepših i neobičnih plaža, kao i bogate istorije, donosimo vam detaljan pregled putarina bilo da putujete preko Makedonije ili Bugarske.

Jedna od najpopularnijih lokacija u Grčkoj među našim građanima koja se izdvojila prethodnih godina je poluostrvo Halkidiki i grad Pefkohori. Ono što je najvažnije, prema rečima Agencija koje je nedavno Boom93 sproveo, ovogodišnje destinacije su skuplje, cene su povećane u odnosu na prošlu godinu, neke drastično, a neke simbolično. 

Ukoliko ste planirali u Grčku da idete automobilom, proverite koliko je novca potrebno da izdvojite za putarinu. Portal Grčkainfo.com objavio je detaljan vodič kroz cene putarina do Grčke.

Ako putujete preko Makedonije, pripremite se na 5 naplatnih rampi, dok su kroz Bugarsku neophodne vinjete.

Cena putarina u Srbiji do Preševa

Od 1. aprila ove godine u Srbiji je na snazi novi cenovnik putarina i one su skuplje za oko 50 do 200 dinara u zavisnosti od deonice auto-puta. Ako se odlučite da na more idete preko Severne Makedonije, trebalo bi da znate da je putarina za putničke automobile od Beograda do Preševa 1.690 dinara.

Putarina u Severnoj Makedoniji

Putarina kroz Severnu Makedoniju se nije menjala u odnosu na prošlu godinu. Dakle, one se plaćaju na 5 naplatnih rampi i cene su od 1,5 do 2 evra.

  • Prva naplatna rampa: 60 MKD ili 1.5 evra
  • Druga naplatna rampa: 80 MKD ili 2 evra
  • Treća naplatna rampa: 60 MKD ili 1.5 evra
  • Četvrta naplatna rampa: 80 MKD ili 1.5 evra
  • Peta naplatna rampa: 100 MKD ili 2 evra

Na graničnom prelazu Tabanovce na ulasku u Makedonijuu postoji menjačnica na koju možete da  promenite 15 evra za koje ćete dobiti oko 925 MKD što je dovoljno za plaćanje putarine u oba pravca. Ukoliko plaćate putarinu na punktovima u evrima koštaće vas malo više: 17 evra za oba pravca. Putarinu kroz Makedoniju takođe možete platiti i platnim karticama – po povoljnom kursu i bez provizije.

Putarina kroz Grčku

Naplatnih rampi kroz Grčku ima više i putarine se razlikuju u zavisnosti od destinacije u koju se ide.

Put ka Halkidikiju sa ukupnom cenom putarine je ispod jednog evra. Ako ljudi idu u Olimpisku regiju, putarine su otprilike oko pet evra u zavisnosti od mesta do mesta. Ako idu u prvu regiju, do Paralije, treba da izdvoje oko četiri evra. Ako idu skroz do Neohorija, onda oko 6 evra u jednom pravcu.

Nakon prelaska graničnog prelaza Evzoni već posle 500 metara nalazi se prva naplatna rampa na kojoj je putarina za motorna vozila u jednom pravcu 1,80 evra, odnosno 210 dinara.

Sledeća je naplatna rampa kod obilaznice u Solunu u opština Oreokastro. Tu je cena putarine za automobile 50 centi, a za motocikle 0,30 evra. Za vozila sa ili bez prikolice i visine veće od 2,70 metara je 1 evro, a za vozila sa ili bez prikolice visine preko 2,7 metara 1,50 evro. Naplata putarine od Soluna do Halkidikija ne postoji.

Putarinu kod Asprovalte vozači plaćaju 0,60 evra za motocikle, 0,90 evra za automobile i 2,30 – 3,20 evra za velika vozila.

Putarine kroz Bugarsku

Naši turisti koji žele da putuju u Grčku preko Bugarske najpre moraju da plate putarinu do Dimitrovgrada. Cena putarine od Beograda do Dimitrovgrada za putničke automobile je 1.490 dinara

U Bugarskoj takođe važi sistem vinjete koja košta osam evra za sedam dana, odnosno 16 evra za ceo mesec. Cena vinjete kroz Bugarsku

Putarina u Bugarskoj se ne plaća na naplatnim rampama već je neophodno da kupite vinjetu, a to možete uraditi u blizini graničnog prelaza na kiosku sa jasno istaknutim natpisom ili na prvoj pumpi na koju ćete naići kada uđete u Bugarsku.

Plaćanje se vrši samo u levima. Jedan lev je 60 dinara. Na benzinskim pumpama je moguće plaćanje u evrima, ali za to je poželjno da imate tačan iznos novčića u metalu.

Vinjetu možete takođe kupiti i na pumpi u Srbiji neposredno pre graničnog prelaza. Za putovanje kolima preko Bugarske možete kupiti takođe i e-vinjetu (elektronsku vinjetu) online putem linka ili putem aplikacije za mobilni telefon BGTOLL.

E- vinjete se kupuju po istoj ceni kao i papirne vinjete, a prednost je to što vozači ne moraju da se zaustavljaju da bi kupili vinjetu. Cene vinjeta za put kroz Bugarsku:

  • za 7 dana – 15 leva (8 evra)
  • za 30 dana – 30 leva (16 evra)
  • za 3 meseca – 54 leva (28 evra)
  • za 12 meseci – 97 leva (50 evra)

Važenje tokom vikenda (od petka u 12:00 do nedelje u 23:59) – 10 leva (5 €):

Ove cene su podložne promenama, ali one obično nisu velike, a kazna za neplaćanje putarine kupovinom vinjete iznosi 50 evra.

TAG uređaji i elektronsko plaćanje

Uređaji za elektronsku naplatu putarine, takozvani TAG uređaji, su u Pošti Srbiji dostupni od marta ove godine, ali se mogu kupiti kod AMSS i na ovlašćenim benzinskim stanicama. U zavisnosti od paketa i kredita koji uzimate, ovi uređaji koštaju od 3.000 do 6.550 dinara.

Ukoliko za plaćanje putarine korz Srbiju koristite TAG uređaj dobijate popust pri uplati koji iznosi 6 odsto. Na primer, ukoliko želite da dopunite kredit na uređaju sa 3.500 sa popustom ćete ga platiti 3.290 dinara.

Što se tiče Makedonije, TAG uređaj se može kupiti na svim naplatnim rampama u isti zemlju i košta 1.200 denara, nešto malo manje od 20 evra, dok je minimalna uplata za dopunu 300 denara (oko 5 evra).

Još jedna mogućnost plaćanja je i Mcard beskontaktna kartica košta 100 denara tj. 1.60 evra, minimalna uplata za dopunu je takođe 300 denara (oko 5 evra).

Kada koristite Mcard karticu, vozilo se mora zaustaviti pored čitača beskontaktnih pametnih kartica, očitati karticu i rampa se automatski otvara.

Kada se koristi elektronski uređaj za naplatu putarine (TAG), vozilo samo smanjuje brzinu vožnje i rampa se automatski otvara.

TAG uređaj u Grčkoj je besplatan, a možete ga uzeti na bilo kojoj naplatnoj rampi. Sa desne strane naplatne rampe videćete metalnu kućicu na kojoj piše Customer care, piše „Grčkainfo.com“. Minimalni iznos kredita za putnički automobil koju morate uplatiti kad uzimate uređaj je 15 evra.

Kredit kasnije možete dopuniti platnim karticama preko aplikacije za mobilni telefon MyEgnatiaPass ili na naplatnim rampama EGNATIA odos.

Važno je znati da kućica za kupovinu TAG-a radi isključivo radnim danima od 09h – 17h, vikendom i u popodnevnim časovima je zatvorena.

Za preuzimanje TAG-a biće vam potrebni pasoš i saobraćajna dozvola. Nosač za uređaj je isti kao i u Srbiji – skine se stari i na isti držač postavlja se grčki TAG. Besplatan TAG uređaj za korišćenje Grčkoj od nedavno možete naručiti online jer vrše isporuku za Srbiju.

Grčka, zemlja poznata po svojim plažama koje su neretko na listama najlepših plaža na svetu.

Porto Katsiki plaža se nalazi na jugozapadu Lefkade. Udaljena je od glavnog grada oko 40km, a od mesta Vasiliki 15km. Ova plaža se može videti na svim razglednicama Lefkade, a ubraja se u najlepše plaže u Grčkoj, ali i na svetu. Ova plaža je, bez sumnje, zaštitni znak ostrva i razlog zbog kojeg mnogi turisti posete baš Lefkadu.

FOTO: Ilustracija/pixabay

Do plaže se može doći brodićem iz Nidrija i Vasilikija ili automobilom. Možete iznajmiti privatni čamac iz Vasilikija i Nidrija i tako kapetanom posetiti plažu. Postoje i brojne organizovane posete plaži takođe iz Vasilikija i Nidrija. Poseta plaže Porto Katsiki obično je u sklopu izleta do plaže Egremni i Agiofili. Iz Nidrija polaze i veliki brodovi koji osim pomenute tri plaže voze i do nekoliko ostrva u okolini (Kefalonija, Itaka, Scorpios…).

Ukoliko na plažu dolazite kolima, dobra vest je da je put od Vasilikija nov, tako da ćete znatno lakše i brže stići do plaže nego pre. I dalje je u delovima veoma uzak, pogotovo kada se odvojite sa glavnog puta i krenete ka plaži pa budite pažljivi i vozite sporije.

Na plaži su šljunak i mali beli kamenčići zbog koje je boja mora tirkizno plava, a kamemčići koji osim što su lepi i obli, mogu i žuljati, naročito pri izlasku iz vode pa su morske sandale poželjne. U vodi nema plićaka, dubina je relativno nagla, već posle metar dva, pa treba motriti na decu i neplivače. Talasi su česti, mogu biti i veliki, spasioca nema i oprez je neophodan. Na samoj plaži nemate ništa, a toalet i tuševi se nalaze gore kod parkinga.

Plaža Sarakiniko, Milos: Ova plaža na ostrvu Milos u Grčkoj je nezaboravna destinacija za posetioce. Nalazi se na severu ostrva i ističe se svojom belom bojom kamenja i čistim morem. Plaža je poznata po svom neobičnom izgledu i belim vulkanskim stenama, što je čini jednom od najlepših i najneobičnijih plaža na ostrvu. Ukoliko ste ljubitelj prirode, ne propustite priliku da posetite ovu neverovatnu plažu.

Iako je bilo pitanje kako će se trenutno stanje na geopolitičkom planu odraziti na letnju turističku sezonu, po svemu sudeći letovanje ove godine nije mnogo skuplje u odnosu na neke prethodne, tako da nije samanjena ni zainterosavnost građana za turističke destinacije u Grčkoj.

Cene smeštaja u Grčkoj variraju u zavisnosti od turističke destinacije, blizine mora, vrste smeštaja, sezone i drugih faktora, piše Grčkainfo.com.

Hoteli: Cena hotelskog smeštaja u Grčkoj zavisi od broja zvezdica, sezone, lokacije i ponude. U opštem slučaju, hotelski smeštaj u Grčkoj može koštati između 30 i 200 evra po noći, u zavisnosti od kategorije hotela.

Studija: Studio bez pogleda na more može se naći za oko 30-50 evra po noćenju u predsezoni i postsezoni, dok u sezoni cena može biti oko 60-100 evra po noćenju. Studio sa pogledom na more može koštati oko 50-80 evra po noćenju u predsezoni i postsezoni, dok u sezoni cena može biti oko 100-150 evra po noćenju. Cene mogu biti značajno više na ostrvima i popularnijim turističkim destinacijama kao što su Santorini ili Mikonos, gde se cene studija sa pogledom na more mogu popeti i do 200-300 evra po noćenju u sezoni.

Apartmani: Cena jednosobnog apartmana u Grčkoj može se kretati od 30 do 100 evra po noći, dok cena dvosobnog apartmana može biti od 60 do 150 evra po noći. Luksuzni apartmani sa pogledom na more i privatnim bazenom su znatno skuplji i koštaju preko 300 evra po noći.

Vile: Vile su popularan izbor za veće porodice ili grupe prijatelja koji traže privatnost i više prostora. Cene vila u Grčkoj se kreću od 100 do 400 evra po noći, u zavisnosti od lokacije i veličine.

Kampovanje: Grčka ima mnogo kampova koji pružaju smeštaj u kamp kućicama ili za kampovanje u sopstvenim šatorima. Cene kampovanja u Grčkoj se kreću u proseku od 5 do 15 evra po noći, u zavisnosti od lokacije i sezone.

Tokom boravka u Grčkoj biće potrebno izdvojiti novac za svakodnevnicu. Što se tiče plažnih setova, ako želite neku ekskluzivu u smislu plaža koje su na skrivenim mestima onda cena ide i do 20 evra. Što se tiče cene morske hrane, ona je skuplja za razliku od prošle godine. Giros je od četiri do deset evra, zavisno u koji lokal sednete. Kugla sladoleda je dva evra, dok je paket vode oko blizu dva evra.