
U svetu od Alchajmerove bolesti boluje oko 18 miliona osoba, a procenjuje se da kod nas oko 100.000 osoba ima ovu bolest ili neku vrstu demencije, koje predstavljaju mentalno propadanje u najmanje dve oblasti, kao što su pamćenje, govor, prostorna orijentacija.
U Srbiji je još uvek u pripremi prvi Registar obolelih od Alchajmerove bolesti koji će dati odgovore na pitanja koliko ima obolelih od ove bolesti i koji tip demencije je najčešći u našoj populaciji.Zvaničan registar bi sadržao brojne informacije na osnovu kojih bi se pratilo napredovanje bolesti ili prelazak blagog kognitivnog poremećaja u Alchajmerovu bolest.
Doktorka Katarina Milićević specijalista opšte medicine u Domu Zdravlja Požarevac je u izjavi za Boom 93 istakla da je nedostatak zvaničnog republičkog registra najveći problem kao i edukacija stanovništva o ovoj specifičnoj i složenoj bolesti:
„U praksi se sve više susrećemo sa slučajevima koji imaju sve simptome ove bolesti i dijagnostikuju se ali zbog nepostojanja zvaničnog republičkog registra nemamo ni evidentiran tačan broj obolelih od ove bolesti“-naglašava dr Milićević.
Dijagnoza ove bolesti se u Srbiji uspostavlja kasno, kada su onesposobljavajući simptomi jasni, a mentalne promene potpuno vidljive. Rano postavljanje dijagnoze demencije je ključno da bi se pravovremeno započela terapija, ukućani i rodbina pripremili i edukovali za obolele od Alchajmerove bolesti.
Intenzivna istraživanja koja se sprovode poslednjih 20 godina ukazuju da je rana dijagnoza i pravovremeno lečenje ključ maksimalnog terapijskog učinka. Simptome kao što su zaboravljanje skorijih događaja, teškoće sa govorom, nemogućnost obavljanja složenih radnji, nemar za higijenu, asocijalnost, depresija, poremećaj ličnosti i iracionalno ponašanja, najčešće zapažaju ukućani koji se obraćaju za pomoć lekarima opšte prakse.
„Polazna tačka je pacijent kod koga se bolest evidentira ali u zavisnosti od težine i oblika ove bolesti zavisi i dalji tok lečenja. Alchajmer je bolest savremenog doba koja zahteva multidisciplinaran pristup gde u dijagnostici i lečenju moraju biti uključene mnoge ustanove kao i porodica“ – naglašava Radmila Radmila Stjepović, sekretar Društva za cerebralnu i dečiju paralizu Požarevac.
Po rečima Stjepović Društva sa teritorije grada Požarevca koje se bave pitanjima osoba sa posebnim potrebama i kao i Društvo za cerebralnu i dečiju paralizu u okviru Lokalnog akcionog plana planira niz aktivnosti koje će pomoći da se evidentira broj obolelih, radiće se ankete ali i edukacija za prepoznavanje Alchajmerove bolesti.
Alchajmerova bolest i demencija danas zaokupljaju veliku pažnju stručne javnosti i procenjuje se da, kada je prosečan životni vek 75 godina, obolelih od Alchajmerove bolesti u svetu ima 25 miliona, što znači da svake godine oboli oko 4,5 miliona osoba, ili jedna osoba svakih sedam sekundi.
Podrži Boom93
Boom93 je pokrenuo svoj shop - boom93shop, a kupovinom nekog od artikala podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako koliki bio, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
Podrži Boom93
Dodaj komentar