Društvo
U Braničevskom okrugu površina industrijskih zona 972 hektara, više od 60% neiskorišćeno
FOTO: RZS screenshot
Prema poslednjim dostupnim podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS) sa kraja 2020. godine, u Braničevskom okrugu registrovano je sedam inustrijskih zona koje se prostiru na površini od 972,29 hektara od kojih je svega 38%, odnosno oko 373 hektara upotrebljeno.
Najzastupljenije delatnosti su eksploatacija uglja, snabdevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija, proizvodnja prehrambenih proizvoda, drveta i proizvoda od drveta, plute, slame i pruća i proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i preparata.
Najveću industrijsku zonu u okrugu ima Kostolac. Indutrijska zona „PD TE-KO Kostolac“ koja je počela sa radom 1943. godine ima površinu od 753,3 hektara, od čega je upotrebljeno 300 hektara. Prema podacima RZS-a, u ovoj zoni posluju dva poslovna subjekta.
U Požarevcu su registrovane dve industrijske zone „Severni blok“ i „Bivša Fabrika šećera“ koje se prostiru na površini od 31,1 hektara. Njihova upotrebljena površina je svega 10 hektara. U „Severnom bloku“ koji je počeo sa radom 2020. godine još uvek nema registrovanih poslovnih subjekata, dok na prostoru bivše fabrike šećera posluje njih 9.
U okrugu su registrovane i industrijske zone u Velikom Gradištu, Kučevu, Petrovcu na Mlavi i Salakovcu.
Industrijska zona u Velikom Gradištu ima površinu od 60 hekatara, od čega je u upotrebi svega 17% i u njoj posluje 9 poslovnih subjekata.
U industrijskoj zoni u Petrovcu na Mlavi posluje 8 privrednika, a upotrebljeno je 50, od ukupno 88.9 hektara.
Kučevačka indrustijska zona se prostire na 20 hektara od kojih je svega tri u upotrebi.
Industrijska zona u Salakovcu od 19 hektara je u potpunosti neupotrebljena, te u ovoj zoni ne posluje nijedan privredni subjekat.
U ostalim opštinama Braničevskog okruga industrijske zone nisu registrovane u RZS izveštaju.
U Podunavskom okrugu 12 zona, u upotrebi manje od trećine
Podunavski okrug ima 12 registrovanih industrijskih zona u kojima posluje 170 privrednih subjekata, navedeno je u registru Republičkog zavoda za statistiku. Ukupna površina iznosi 2117 hektara, od čega je u upotrebi svega 30% ondsno oko 656 hektara.
Istraživanjem je obuhvaćeno svih 168 lokalnih samouprava, bez Kosova i Metohije. Cilj je bio da upitnik popune osobe koje su najmerodavnije za davanje adekvatnih podataka. Najčešće su podatke davali načelnici gradskih, odnosno, lokalnih samouprava, rukovodioci odeljenja za lokalni razvoj, privredu i komunalne poslove, načelnici odeljenja za urbanizam, članovi gradskog veća i savetnici za investicije.