Svetski dan Alchajmerove bolesti prvi put je obeležen 21. septembra 1994. godine, kada su se Udruženja za borbu protiv ove bolesti i druge organizacije širom sveta ujedinile u naporima da se podigne svest o bolesti i njenom uticaju na porodice, zajednice i nacije. U 2019. godini, Alchajmerova bolest i ostali oblici demencije su bili na 7. mestu vodećih uzroka smrti u svetu
Oko 140.000 u Srbiji, prema procenama, boluje od demencije, a pati još najmanje 420 hiljada srodnika.
U Srbiji još uvek ne postoji zvaničan registar obolelih od Alchajmerove bolesti. Registar je još uvek u pripremi, a on će dati odgovore na pitanja koliko ima obolelih od ove bolesti i koji tip demencije je najčešći u našoj populaciji.Zvaničan registar bi sadržao brojne informacije na osnovu kojih bi se pratilo napredovanje bolesti ili prelazak blagog kognitivnog poremećaja u Alchajmerovu bolest.
Od prošle godine kada je Boom 93 razgovarao sa dr Katarinom Milićević specijalistom opšte medicine u Domu Zdravlja Požarevac ništa se nije promenilo jer je nažalost pandemija Kovida 19 usporila napredak u angažovanju Udruženja i medicinskih radnika da se ovoj temi detaljnije posvete.
Milićević je istakla da je nedostatak zvaničnog republičkog registra najveći problem kao i edukacija stanovništva o ovoj specifičnoj i složenoj bolesti:
„U praksi se sve više susrećemo sa slučajevima koji imaju sve simptome ove bolesti i dijagnostikuju se ali zbog nepostojanja zvaničnog republičkog registra nemamo ni evidentiran tačan broj obolelih od ove bolesti“-naglašava dr Milićević.
Samo u Beogradu živi oko 25.000 osoba obolelih od demencije. Najveći procenat njih, više od 60 odsto, nije uključen ni u jedan oblik postojeće zdravstvene ili socijalne zaštite. U Beogradu ne postoji nijedan državni Dnevni boravak za obolele osobe iako ideja o njegovom osnivanju postoji još od pre 30 godina (od 1991. godine).

Osnovano Srpsko udruženje za Alchajmerovu bolest
Iskusni stručnjaci iz zdravstvene zaštite iz oblasti neurologije i psihijatrije, stručnjaci iz oblasti socijalne zaštite odraslih i starijih osoba i neformalni negovatelji sa iskustvom u negovanju osoba obolelih od nekog oblika demencije osnovali su Srpsko udruženje za Alchajmerovu bolest februara 2020. godine. Udružili su se radi ostvarivanja ciljeva u oblastima socijalne i zdravstvene zaštite, povećanja socijalne uključenosti i ostvarivanja ljudskih prava osoba obolelih od Alchajmerove bolesti i svih drugih vrsta demencije i njihovih porodica. Sedište Udruženja je u Beogradu. Cilj Udruženja je da doprinese boljem kvalitetu života obolelih osoba kao i kvalitetu života njihovih porodica.
Dijagnostikovanje bolesti
Dijagnoza ove bolesti se u Srbiji uspostavlja kasno, kada su onesposobljavajući simptomi jasni, a mentalne promene potpuno vidljive. Intenzivna istraživanja koja se sprovode poslednjih 20 godina ukazuju da je rana dijagnoza i pravovremeno lečenje ključ maksimalnog terapijskog učinka i to je neophodno da bi se pravovremeno započela terapija, ukućani i rodbina pripremili i edukovali za obolele od Alchajmerove bolesti.
Simptome kao što su zaboravljanje skorijih događaja, teškoće sa govorom, nemogućnost obavljanja složenih radnji, nemar za higijenu, asocijalnost, depresija, poremećaj ličnosti i iracionalno ponašanja, najčešće zapažaju ukućani koji se obraćaju za pomoć lekarima opšte prakse.
Alchajmerova bolest i demencija danas zaokupljaju veliku pažnju stručne javnosti i procenjuje se da, kada je prosečan životni vek 75 godina, obolelih od Alchajmerove bolesti u svetu ima 25 miliona, što znači da svake godine oboli oko 4,5 miliona osoba, ili jedna osoba svakih sedam sekundi.
Broj obolelih od Alchajmerove bolesti povećava se sa starenjem, s toga se savetuje svim osobama koje odu u penziju, da se zdravo hrane, da budu fizički aktivne i da ne prestanu da rade na sebi.
Podrži Boom93
Boom93 je pokrenuo svoj shop - boom93shop, a kupovinom nekog od artikala podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako koliki bio, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
Podrži Boom93
Dodaj komentar