Društvo

Udarci na zdravstveni sistem: Kako sprečiti lekare i sestre da napuste Srbiju?

Foto: Pixabay/ilustracija

Foto: Pixabay/ilustracija

Pred novom ministarkom zdravlja jedan od najvećih problema biće odlazak lekara iz zemlje. U prethodnoj deceniji jedan od najvećih problema je bio odlazak iskusnih specijalista, koji ne mogu lako da se nadomeste. Predstavnici sindikata tvrde da u ovom momentu zdravstvenim ustanovama nedostaje 4.000 do 5.000 zdravstvenih radnika. Ministarka zdravlja Danica Grujičić kaže da se mora ići na povećanje plata kako bi se zadržao kvalitetan kadar.

Da država dobije kardiohirga od diplomca medicinskog fakulteta potrebno je još najmanje deset godina specijalizacije i obuke. Zbog toga je svaki odlazak lekara specijaliste, ali i iskusne medicinske sestre ogroman udarac za zdravstveni sistem. Naravno, važno je zadržati i mlade lekare.

Stefan Maksimović jedan je od lekara koji je napustio Srbiju. Nakon medicinskih studija u Beogradu odlučio je pre dve godine da svoju karijeru nastavi u Americi, zbog, kako navodi, boljeg standarda lekara ali i želje da se bavi naukom, koja, dodaje, u Srbiji znatno kaska za ostatkom sveta

„Mi smo u Srbiji uskraćeni bili od početka sa edukacijom, imamo jako zastareo sistem sto se tiče nastave i određenih literatura koje koristimo. Medicina se menja iz dana u dan, novim saznanjima novim tehnikama, koje otkrivaju mnoge stvari i ako vi imate knjigu koja datira iz osamdesetih ili devedetih godina prošlog veka vi ste u problemu. Kasnije kada dođete na kliniku i kada vladaju neki principi kao što su sujeta i odsustvo mogućnosti da budete kritički nastrojeni ka stvarima koje se dešavaju, mnogo vas usporavaju“, naveo je Maksimović.

Najviše odlaze kardiolozi, radiolozi, anesteziolozi

Međutim, lekarski sertfikati mogu da ukažu na okviran broj lekara koji odlaze. Gledajući period od 2012. do 2021. godine, najviše lekarskih sertifikata je izdato 2016. godine – 799, a najmanje 2012 – 338. Iz Komore ističu da ne traže sve zemlje sertifikat dobre prakse, što otežava precizno praćenje migracija lekara. Procenjuje se da je među njima najviše interventnih kardiologa, radiologa i anesteziologa.

Niske plate, loš standard, ali i pritisak nadređenih samo su neki od razloga zbog kojih lekari žele da napuste zemlju, poveravaju nam se neki od njih koji rade u državnoj službi, ne želeći da stanu pred kameru. Pred novom ministarkom zdravlja postavljen je izazov kako ih zadržati.

„Mi moramo ići na povećanje plata da bismo u državnom sektoru zadržali kvalitetne ljude. Mnogo lekara je već dobro preko – 58, 59, 60. godine života. Vi da biste jednog specijalistu opšte medicine napravili onako kako treba, treba vam 4 do 5 godina pa plus iskustvo. Tako da mi moramo zapošljavati mlade dok ovi nisu otišli u penziju da ne bi došlo do vakuuma“, rekla je ministarka zdravlja Danica Grujičić.

Zdravstvenim radnicima u Srbiji su od početka ove godine plate uvećane za osam odsto. To znači da je osnovna plata lekara i dalje ispod 100.000 dinara, a da specijalisti u kliničkim centrima imaju osnovnu platu manju od 1.000 evra. Poslednja analiza Fiskalnog savet Srbije pokazala je da u zdravstvenim ustanovama fali više od 5.000 radnika, I pored 4.300 ljudi koji su zaposleni za vreme pandemije.

Više informacija možete pročitati OVDE.