Društvo

Upravi RGZ orden, sindikatima suspenzije

Foto: N1/printscreen

Foto: N1/printscreen

Zbog blokade informacionog sistema Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) izgubljeno je 50.000 radnih dana, a na zahteve sindikata da se utvrdi odgovornost za prekid u radu rukovodstvo je odgovorilo organizovanom medijskom kampanjom protiv tri predsednika sindikata, ocenjuje se u saopštenju Sindikata Nezavisnost RGZ, sindikata zaposlenih RGZ i ASNS. Predsednici tri sindikata RGZ dobili su suspenzije, a direktor RGZ Borko Drašković dobio je orden.

I pored činjenice da predsednicima JOS i Sindikata Nezavisnost još uvek nisu ni uručena Rešenja o suspenziji i udaljenju sa posla, u mnogim medijima oni su već označeni kao učesnici u „hakerskom napadu“ na katastar nepokretnosti, dodaje se u saopštenju

Protiv predsednika sindikata direktor RGZ-a je pokrenuo disciplinski postupak zbog njihovih nastupa i javnosti i javnih obraćanja Vladi i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

„Izgubljeno je 50.000 radnih dana, ogromni gubitak za privredu i građane a da se još uvek nije utvrdilo ko je odgovoran što sistem RGZ nije bio zaštićen validnim antivirus programima. Još uvek nema informacija šta je sve oštećeno i koji je bio krajnji cilj napada koji je napravio najduži prekid rada jedne državne institucije. Katastar je bio u funkciji i u vreme Drugog svetskog rata kao i u vreme bombardovanja 1999 god. bez dana prekida u radu“, piše u saopštenju.

„Mogućnost da je do ‘pucanja baza’ zbog preoterećenja sistema nakon uvođenja raznih aplikacija koje su pre svega u formi marketinga istaknute na portalu Geosrbija, je po iskustvima zaposlenih iz prethodnog perioda realna. Česta ispadanja i prekidi rada […] su karakteristična od kada su počela testiranja i pilot probe za puštanje u rad treće faze projekta Svetske banke koji uveliko kasni. Da li je sistem i softver koji je tim povodom izgrađen i u čijem su aranžiranju učestvovale naše IT kompanije kao i neke iz Hrvatske i Slovenije adekvatan i bezbedan“, navodi se u saopštenju

U saopštenju se navodi da predsednik sindikata nije mogao da učestvuje u „hakerskom napadu“ na katastar nepokretnosti i urušavanju RGZ, jer se šest meseci nalazi na bolovanju.

„Da li time što je potpisao Otvoreno pismo predsednici Vlade i predsedniku Srbije sa pitanjima gde se nalazio direktor RGZ-a 14. juna i narednih dana kada nije bilo niti jedne validne informacije ne samo za građane već i za zaposlene koji su sedeli pred zatamnjenim ekranima. Da li je obraćanje predsedniku Srbije i ukazivanje na sumnje o mogućim kriminalnim i koruptivnim radnjama vrha RGZ-a automatski uvod u suspenziju i otkaz? Da li lični, kućni sindikati koji služe direktorima i ministrima treba da demantuju i daju odgovore na pitanja upućena prdsednici Vlade, ministru i direktoru RGZ-a? Da li je to njihova uloga ili radna obaveza? Šta je sa odgovornošću nadležnih“, pitaju predstavnici sindikata.

Više informacija možete pročitati OVDE.