Društvo

Vučić: Timovi za praćenje cena energenata, u četvrtak izbor v.d. direktora EPS

Foto: FoNet

Foto: FoNet

Srbija je formirala devet ili 10 timova koji će se baviti praćenjem cena energetskih sirovina i hrane, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Jedan tim pratiće situaciju sa naftom i naftnim derivatima. Drugi tim formiran je za gas, još jedan poseban tim za žitarice i za hranu i sve potrepštine, još jedan za ugalj, a u četvrtak će, kako je najavio predsednik Srbije &#8211; biti postavljen i v.d. direktora Elektroprivrede Srbije. <div class="article-banner"></div>

„Na tržištu se događaju neverovatne stvari – cena nafte prešla je 112 dolara po barelu, dok je cena gasa otišla ‘u nebesa’ – na preko 2.200 evra za 1.000 kubnih metara, a negde je ova cena išla i preko 3.000 evra“, rekao je Vučić pojašnjavajući da je razlog za to što je Nemačka krenula da kupuje velike količine gasa.

Srbija danas, kako je naveo, ima 123,6 miliona kubnih metara gasa.

Baner Boom93 Android aplikacija

„To je u našem delu Banatskog dvora. Rusi imaju još 164 miliona kubnih metara gasa. Utiskivali smo višak gasa po niskim cenama, da bismo obezbedili da ga imamo. Tu nije reč samo o domaćinstvima, već i o privredi“, istakao je Vučić.

On je naveo da ga posebno zabrinjava „strahovita cena uglja“.

„Posebno ćemo se baviti ugljem i uvozom naftnih derivata. Danas smo naručili 30.000 tona mazuta od Azerbejdžana, kako bismo obezbedili rad termoelektrana. Kada je reč o nafti, preduzeli smo mere, pričali smo sa rukovodstvom NIS-a“, naveo je Vučić.

Tu, dodaje, postoji problem, pošto je većinski vlasnik NIS-a ruski Gazprom.

„Za sada plaćanja teku normalno i energetski sektor nije pod sankcijama. Šta će biti neki drugi dan – to niko ne može da kaže. Situacija se menja iz časa u čas“, naveo je on.

Kako je istakao, Srbija ima osiguranih energenata za više od dva meseca snabdevanja – što po energetskim rezervama, što s onim što NIS skladišti u Srbiji.

„Čak da ne dobijemo nijedan litar nafte, možemo da funkcionišemo. U narednih 15 dana ćemo do čepa na napunimo sva naša skladišta, što će nas koštati između 100 i 115 miliona evra. To je roba čija cena neće lako padati“, poručio je Vučić.

Novac na računu

Srbija je, istakao je – likvidna.

„Na računu imamo preko 156 milijardi dinara, to je 1,4 milijarde evra. Imamo novac, apsolutno smo likvidni“, naveo je Vučić dodajući da će Srbija kupiti još zlata.

Poseban tim, zadužen za praćenje svih plaćanja i monetarne stabilnosti, vodiće Jogovanka Tabaković i Siniša Mali.

Moguće ograničenje izvoza žita

„Sa pšenicom i kukuruzom nećemo apsolutno nikada imati nikakvih problema“, poručio je predsednik Srbije.

Kada je reč o kukuruzu, on podrazumeva i onaj za ljudsku ishranu, ali i za stočni fond.

„Imaćemo dovoljno i za izvoz. Usaglasili smo mere – nećemo još ograničavati izvoz jer naši poljoprivrednici treba da zarade novac. Situaciju pratimo na dnevnom nivou. Sa Upravom carina pripremili smo i mere da ograničimo izvoz i pšenice i kukuruza na 20 odsto ukupne proizvodnje ako za tim bude bilo potrebe. U ovom trenutku – nema“, istakao je Vučić.