Društvo

Za uvoz nedostajućih količina električne energije EPS će morati da plati između jedne i 1,5 milijade evra

Foto: Envato elements

Foto: Envato elements

Za uvoz nedostajućih količina električne energije tokom zimske sezone Elektroprivreda Srbije će morati da plati između jedne i 1,5 milijade evra, a vlasnik tog preduzeća, Vlada Srbije još uvek razmatra na koji način doći do tih pozamašnih novčanih sredstava, saznaje Demostat u dobro obaveštenim izvorima.

Podsećanja radi, naš portal je nedavno pisao o tome da će EPS zbog manjkova u proizvodnji električne energije morati da obezbedi sredstva za uvoz struje kao i da će tokom leta nadležni odobriti povećanje njene cene za domaćinstva i privredu.

Naime, zbog nedovoljno kvalitetnog uglja na kopovima Rudarskog basena “Kolubara”, havarija koje su EPS zadesile krajem prošle i početkom ove godine i niske proizvodnje struje u hidroelektranama usled suše, eksperti predviđaju da će tom preduzeću za snabdevanje potrošača u zemlji nedostajati čak 2,2 milijarde kilovat sati električne energije.

Tokom ovog leta, elektroenergetski sistem Srbije suočio se sa najnižim dotokom vode u poslednjih desetak godina. Tako je, tokom juna i jula dotok praktično bio prepolovljen. U Hidroelektranama “Đerdap”, koje u uobičajenim uslovima pokrivaju četvrtinu potrošnje struje u Srbiji, sredinom avgusta situacija se dodatno pogoršala zbog toga što je pristizalo samo 2.000 kubika vode u sekundi, što je radi ilustracije tri puta manje od junskog višegodišnjeg proseka.

Nadležni ističu da će, kada je reč o HE “Đerdap”, zbog hidrološke situacije ova godina biti slabija po pitanju proizvodnje, odnosno da se očekuje da će ona u odnosu na prosek biti manja za oko 30 odsto. Treba naglasiti i da su akumulacije u sistemu drinsko-limskih hidroelektrana poluprazne, a one daju do 12 odsto struje. Pre dvadesetak dana, proizvodnja u tim hidroelektranama je za trećinu bila manja od one predviđene planom.

Takva situacija je uzrokovala da je EPS već sad prinuđen da uvozi struju i to u znatno većoj količini nego što je uobičajeno za letnji periodu, a to je u proseku oko 200 megavata po satu. Približavamo se kraju leta i početku grejne sezone, koja počinje 15. oktobra ove a završava se 15.marta sledeće godine, kada će potrošnja struje znatno porasti.

Više informacija možete pročitati OVDE.