Društvo

Zašto ministarstvo više ne nudi kasarnu Sopot na prodaju?

arhiva

arhiva

Iako se kasarna Sopot u Požarevcu našla u Master planu raspolaganja nepokretnostima, po novoj odluci Vlade Srbije, izuzeta je od prodaje, saznaje Boom 93.

Kako navodi Ministarstvo odbrane za Boom93, zaključkom Vlade Srbije od 10. februara o usvajanju izmena Master plana raspolaganja nepokretnostima na teritoriji Republike Srbije, koje nisu neophodne za funkcionisanje Vojske Srbije, iz Master plana izuzet je Vojni kompleks „Sopot“, koji je po nameni kasarna i taj kompleks nije previđen za otuđenje.

Reč je o kompleksu koji se nalazi na putu prema Kostolcu, površine 12 hektara, u kome su nekad bile stacionirane oklopne i pešadijske jedinice. Pošto su one, u međuvremenu, preseljene u drugu požarevačku kasarnu, objekat na Sopotu ostao je prazan, pa ga je Ministarstvo odbrane ranije nudilo na prodaju.

Baner Boom93 Android aplikacija

Dugi niz godina Grad Požarevac je pokušavao da kupi kasarnu Sopot. Bivši gradonačelnik Požarevca, Miodrag Milosavljević je 2011. godine planirao da ovaj kompleks sa izgrađenom infrastrukturom iskoristi za rad privrednika ili za otvaranje dečjeg vrtića, ambulante i pošte. Ministarstvo odbrane je tad nudio kasarnu “Sopot” za 2,7 miliona evra.

I gradonačelnik Saša Pavlović je kasarnu „Sopot“ planirao kao deo novog urbanog dela Požarevca. Početkom prošle godine pokrenuta je inicijativa da se pristupi pregovorima i nađe način da se dođe do tih nepokretnosti.

Za sada ostaje otuđenje vojnog kompleksa „Vinogradska – bazen“, bivšeg sportsko- rekreativnog kompleksa “Gem”. Ministarstvo odbrane je navelo da je u toku pripremni postupak za otuđenje vojnog kompleksa što znači da će posle pribavljanja i kompletiranja potrebne dokumentacije vojni kompleks biti ponuđen Gradu Požarevcu.

Ukoliko Grad Požarevac ne iskaže zainteresovanost za pribavljanje tog vojnog kompleksa uz naknadu, Republička direkcija za imovinu sprovešće postupak za donošenje zaključka Vlade Republike Srbije na osnovu kojeg bi se realizovala prodaja vojnog kompleksa  putem javnog oglašavanja u kojoj mogu da učestvuju fizička i pravna lica.

Master plan ministarstva odbrane usvojen je 2006. godine. Najveći kupci vojnih objekata do sada su bile lokalne samouprave u Srbiji. To im je omogućio zakon, jer ministarstvo odbrane svoje nepokretnosti prvo nudi lokalu.