Društvo

Krunisan britanski kralj Čarls III

Foto: Pixabay ilustracija

Foto: Pixabay ilustracija

Britanski kralj Čarls III krunisan je na ceremoniji u Vestminsterskoj opatiji nešto posle 13 časova, kada mu je kruna Svetog Edvarda stavljena na glavu. <div class="article-banner"> <div id="div-gpt-ad-1620632716371-0" class=" div-gpt-ad-1620632716371-0-loaded"> <div id="/21876124292/N1-SRB/n1-srb-inText" data-google-query-id="CMj5hozQ4P4CFcayewodopABww"></div> </div> </div>

Čin krunisanja dogodio se na polovini dvočasovne službe koju je vodio kanterberijski nadbiskup Džastin Velbi.

Pre toga, Čarls III je položio zakletvu kojom je potvrdio da će poštovati zakon i Englesku crkvu tokom svoje vladavine i potvrdio da je „veran protestant“.

U jednom od najsvetijih trenutaka obreda on je pomazan iza paravana, sedeći u košulji. Arhiepiskop sipa posebno ulje iz zlatne ampule u obliku orla na krunsku kašiku pre pomazanja kralja crtanjem krsta na glavi, prsima i rukama.

Ulje se proizvodi od maslina ubranih na Maslinskoj gori u Jerusalimu i osvećeno je posebnom ceremonijom u bazilici Svetog Groba.

Nakon što je sedeo na istorijskom krunskom prestolu, kralj je dobio kraljevski mač da zaštiti pravdu, Crkvu i narod, a dobio je i druga kraljevska obeležja, kao što su skiptar, palica, zlatna jabuka, rukavica i prsten.

Plotuni su ispaljeni u trenutku krunisanja na 11 lokacija širom Velike Britanije, uključujući Edinburg, Kardif i Belfast i brodove Britanske kraljevske mornarice.

U Londonu, počasni odred ispalio je 62 hica sa londonske kule i štaba kraljevske konjice.

Kralj je krunisan pred oko 2.000 ljudi, od stranih lidera i članova kraljevske porodice do izabranih zvaničnika i predstavnika civilnog društva. Ceremonija je uglavnom ostala ista više od 1.000 godina.