Društvo
Krivična prijava protiv Ziđina zbog zagađenja životne sredine
Foto: Youtube screenshot/RFE
Stanovnici Krivelja, Bora i Slatine, njih ukupno 10, zajedno su sa organizacijom RERI podneli krivičnu prijavu protiv kompanije Ziđin koper (Zijin Copper) zbog dugogodišnjeg zagađenja kojem su izloženi usled aktivnosti ove kompanije.
Kako navode, Ziđin godinama emituje ogromne emisije teških metala što je dovelo do zagađenja vazduha, vode i zemljišta, kao i povećanog rizika od kancerogenih oboljenja.
Kvalitet vazduha u Boru je tokom svih godina u kojima Ziđin posluje u Boru i okolini okarakterisan kao prekomerno zagađen.
Prosečne godišnje koncentracije arsena su tokom 2022. godine bile iznad propisanih vrednosti na gotovo svim mernim mestima, a prosečna vrednost na jednoj mernoj stanici bila je 8,4 puta veća od koncentracije utvrđene da bi se izbegli štetni efekti po zdravlje ljudi.
"Majka i sestra preminule od kancera"
Tokom 2023. godine u vazduhu su zabeležene koncentracije arsena čak 73 puta veće od utvrđenih, ali i koncentracije kadmijuma u vrednostima 19 puta većim od godišnje ciljne vrednosti.
“Majka i sestra su preminule od kancera, a otac od posledica Parkinsonove bolesti. Od rođenja živimo blizu rudnika, ali ne pamtim veći obim radova i zagađenje kao u poslednjih par godina", kaže Miloš Božić iz Krivelja, koji je podneo krivičnu prijavu i dodaje da primećuje sve više zdravstvenih problema kod mlađe populacije što smatra alarmantnim.
Takođe, u neposrednom i širem okruženju rudarsko-topioničarskog kompleksa je utvrđena i kontaminacija zemljišta teškim metalima, što za posledicu ima njegovu degradaciju, gubitak plodnosti i promene u sastavu vegetacije i životinjskog sveta.
Zvanični izveštaji o ispitivanju zemljišta pokazuju visoke koncentracije arsena, kadmijuma, hroma, nikla, olova i žive, pa je na sedam od ispitivanih 25 lokacija utvrđena koncentracija arsena u vrednostima višestruko većim od dozvoljene, dok je utvrđeno i prisustvo kancerogenih jedinjenja toluena, orto-, meta- i para-ksilena.
Bakra u vodi 58 puta više
Zagađenje nije zaobišlo ni vode na teritoriji Bora, u kojima su utvrđena višestruka prekoračenja zagađujućih materija, pa je tako tokom 2023. godine u Cerovoj reci posle površinskog kopa Cerovo primetno drastično povećanje koncentracije bakra, u vrednostima od 58 puta većim od dozvoljenih, dok su u Kriveljskoj reci izmerene koncentracije nikla u desetostruko većim vrednostima od dozvoljenih.
“Ovo je treći postupak protiv Ziđina, u kom se postavlja pitanje krivične odgovornosti za zagađenje. Prvi je rezultirao prvostepenom osuđujućom presudom iz septembra 2023. godine, za zagađenje iz 2019 i 2020. godine. U toku je i postupak zbog zagađenja tokom 2021. godine u kojem se čeka veštačenje o uzroku i posledicama zagađenja”, objašnjava Ljubica Vukčević, advokat RERI.
N1 je pisao da je u izveštaju za april 2024 (broj 1411-24), najveće zagađenost je na mernom mestu Jugopetrol. Koncentracija kadmijuma se kretala u rasponu od 0.16 do 211.2, odnosno 42 puta više od dozvoljenog maksimuma, a arsena 139,7 što je 23 puta više od maksimalne dozvoljene koncentracije.
Kadmijum i arsen su kancerogeni
Kadmijum je teški metal koji se može naći i u hrani, posebno u povrću uzgojenom na zagađenom tlu. Akumuliranje kadmijuma u telu može dovesti do oštećenja bubrega, pluća i kostiju. Kadmijum je takođe kancerogen i može da izazove i rak pluća i prostate.
Arsen je teški metal koji se nalazi u zemlji i vodi. Akumiliranje arsena u telu može dovesti do problema s kožom, krvlju, srcem i jetrom. Arsen je takođe kancerogen i može da izazove rak kože, pluća, bubrega i bešike. Ovaj teški metal u organizam može ući i preko kože.
Građani pozivaju javno tužilaštvo i sud u Boru da nakon što utvrdi činjenice u vezi sa navodima iz krivične prijave, prepoznaju ozbiljnost dugogodišnjeg problema zagađenja u Boru, kao i "svrhu i značaj adekvatnog kažnjavanja kompanije, koja uprkos tome što je osuđivana i kažnjavana za kršenje različitih zakona Republike Srbije i dalje nastavlja sa istom poslovnom praksom".
Protiv Ziđina je proteklih godina podnešeno više prijava kako zbog zagađenja životne sredine ali i nelegalne gradnje, odnosno rada bez potrebnih dozvola.
Zagađenje dominantno dolazi iz rudnika bakra – RTB Bor, koji je u većinskom vlasništvu kompanije Ziđin - 63 odsto, dok je država Srbija, vlasnik 37 odsto. Ova kineska kompanija je kupila većinski deo RTB Bora 2018. godine.
Kazne manje od minimalnih
U RERI-ju smatraju da institucije Republike Srbije kombinacijom činjenja i nečinjenja pomažu ovoj kompaniji, ali da ona nije jedina.
Kao najvažnije kršenja zakona, ona navodi izgradnju bez procene uticaja na životnu sredinu, izgradnja bez odobrenja za izvođenje rudarskih objekta i odlaganje otpada bez dozvole. U pitanju su potencijalni krivični i privredni prestupi.
Privredni sud u Zaječaru je po prijavi koju su podneli RERI i Društvo mladih istraživača Bor doneo presudu kojom je kompanija Ziđin osuđena na novčanu kaznu od ukupno dva miliona dinara, a odgovorno lice na 150.000 dinara zbog, kako se navodi, izgradnje rudarskog objekta na nadvišenju flotacijskog jalovišta "RTH" suprotno odredbama Zakona o rudarstvu i energetici i Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, saopštio je RERI.
"Od šest presuda za izgradnju rudarskih objekata, pet su bile ispod minimalne kazne, a jedna je minimalna. To je motivišuće za kompanije. Ako oni znaju da je im je visina kazne daleko manja od zarade, oni će nastaviti da se ponašaju nauštrb zaštite životne sredine i poštovanja propisa. Ohrabreni da tako nastave su kako Ziđin, tako i druge kompanije u Srbiji", rekla je tim povodom Hristina Vojvodić iz organizacije RERI.
U Ziđinu su ranije za N1 rekli da su "čak i tokom zatvaranja topionice radi rekonstrukcije između maja 2022. i maja 2023. godine, nivoi arsena ostali iznad proseka", a da su poslednjih godina, u cilju rešavanja problema zagađenja vazduha, "uloženo više od 100 miliona dolara za unapređenje opreme za zaštitu životne sredine u topionici, a da ukupna vrednost projekta iznosi 320 miliona dolara".
"Prema trećem monitoring izveštaju koji je naručio grad Bor, vidi se da je od januara do novembra 2024. prosečna koncentracija arsena (As) na svakoj tački monitoringa smanjena za 92,93% u odnosu na 2017. godinu. Međutim, za aktivnu primenu ekoloških standardima, posebno u rudarstvu, potrebno je vreme", naveli su krajem prošle godine iz ove kompanije za N1.
Srbija je u zemlja u kojoj zbog prekomernog zagađenja vazduha godišnje premine oko 15.000 ljudi, pokazuju podaci Evropske agencije za životnu sredinu (EEA). Broj obolelih daleko veći.
Sadašnji predsednik Srbije je prilikom sklapanja posla sa kineskim partnerima javno izjavio da njega zagađenje ne interesuje.