Društvo
Vlast barata brojkama: Koliko oružja imaju građani i koliko njih će predati
ilustracija/pixabay
U rukama građana Srbije je veliki broj oružja, o čemu je tek nakon masovnih ubistava u dva dana govorio i sam predsednik Aleksandar Vučić. Nijedan sličan incident u svetu ranije niti javna debata o držanju oružja u Americi nisu bili alarm za uzbunu niti su vlast podstakli na razmišljanje o razoružavanju koje se sada najavljuje i pozivu građana da predaju oružje.
Nezapamćena tragedija ne samo u Beogradu i Srbiji, ne samo u regionu, već u ovom delu Evrope. Za manje od 48 sati, u dva masakra ubijeno je 17, a ranjena je 21 osoba, od toga većina su deca i mladi.
Jedno istraživanje švajcarskog istraživačkog centra iz 2018. godine smestilo je Srbiju na treće mesto po broju oružja u rukama civila, odmah ispod SAD-a i Jemena. Veliki broj oružja u rukama građana pominjao je i predsednik.
„Smanjili smo mi broj oružja sa 950 hiljada na 760 i nešto – nije dovoljno. Kad to bude ispod 300 hiljada ni tada neće biti dovoljno. Znam da ima mnogo lobija, znam da ima mnogo onih koji će da budu protiv ovoga, znam da to možda politički nije pametno, to je jedino rešenje“, rekao je Aleksandar Vučić.
Dakle, vlast barata brojkama i to gotovo preciznim zabrinjavajućim podacima o broju oružja u rukama građana. Uprkos svesti o tome, nije se za vlast upalila crvena lampica, nije se nametnulo ni rešenje za prevenciju ni nakon incidenata u drugim zemljama, masovnih ubistava u školama ili debate o držanju oružja u Americi. Sve do tragičnih događaja u Beogradu zbog kojih su sada oči sveta uprte u nas.
„Svi ljudi koji imaju oružje, to je oko 400 hiljada lica, ne pričam o lovačkom oružju, proći će reviziju i neće ostati više od 30-40 hiljada komada. Dakle, izvršićemo potpuno razoružanje Srbije i legalnim, a za nelegalno držanje oružja kazne će biti toliko velike, gotovo da ćemo ih udvostručiti“, naveo je Vučić.
Vojni analitičar Aleksandar Radić mišljenja je da će ovakva odluka samo pogoršati stanje.
„Jer se zapravo donosi odluka gde nešto što je legalno i kontrolisano želite da izgurate u nešto što će biti ilegalno. Opet će kriminalne strukture imati oružje, oni koji žele da imaju oružje će doći do toga, ali u ilegalnim krugovima. Da se razumemo srpski propisi su najstroži u Evropi, imamo rigidne propise kad je u pitanju nošenje oružja“, ističe Radić.
Lica koja nelegalno poseduju oružje od ponedeljka 8. maja imaju rok od mesec dana da ga predaju nadležnoj policijskoj stanici. Za to neće snositi nikakvu odgovornost niti moraju da objasne poreklo tog oružja.
Novinar i urednik Filip Švarm se nada su građani sada shvatili da im oružje u kući nije potrebno, ali da bi delotvornije bilo da je organizovana kampanja u kojoj bi javne ličnosti i predstavnici svih političkih partija pozvali građane da predaju vatreno oružje.
„Mislim da bi to imalo neuporedivo veći efekat od ovog načina na koji se građani pozivaju da predaju oružje. Jer mi i dalje vidimo da govor mržnje, agresija, difamiranje, etiketiranje je ostalo živo u mnašem javnom prostoru. Ispostavilo se da vlast ni posle ove dve ogromne tragedije ništa nije naučila, apsolutno ništa da nastavlja tamo gde su stali u proizvodnji mržnje i napada na ljude“, ocenjuje Švarm.
Kada istekne rok od mesec dana, za one koji nisu predali policiji nelegalno oružje, kako je predsednik kazao, „uslediće brutalne sankcije“.