Društvo
Zbog čega učenici u školama sve češće oponašaju nasilnike?
Foto: Boom93 / T.Spasojević
Nakon nezapamćene tragedije u OŠ „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu, u školama u užičkom regionu zabeleženo je nekoliko slučajeva kojima su učenici, imitirajući nasilnike, uznemiravali svoje vršnjake, zbog čega su, osim škola, morali da reaguju i nadležni organi.
Institucije su, tvrde naši sagovornici, brzo reagovale, bez obzira na to da li je u pitanju dečja šala ili moguća pretnja po bezbednost učenika.
U Tehničkoj školi u Užicu, kako je Danasu potvđreno, dan posle tragedije u Beogradu, učenik te kole je sačinio spisak svojih vršnjaka, za šta se ispostavilo da je bila šala.
Prema Danasovim saznanijima, učenik je napravo spisak vršnjaka iz odeljenja i nazvao ga „spisak mrtivih“. Međutim, kasnije je objasnio da je želeo da sačini spisak učenika koji žele da daju novac za kupovnu sveća za pomen nastradalima u beogradskoj školi, tokom akcije koju je pokrenuo đački parlament.
Reakcija škole
Profesorka je to videla i alarmirala upravu škole, a direktor je obavestio nadležne organe, koji su pokrenuli predviđene procedure, a policija je utvrdila da njegovi roditelji nemaju oružje.
Dagan Tucaković, direktor Tehničke škole, kaže za Danas da je škola postupila po zakonu i predviđenim procedurama i obavestila nadležne u gradu.
„Svi su uradili svoj deo posla, brzo i profesionalno, i nema razloga za brigu, niti da se to posebno publikuje. Niko se ne oseća ugroženim u školi“, kaže za Danas Tucaković.
Dodaje da je „utisak školskih stručnih službi, nakon razgovora sa učenikom, bio da se on šalio.
„Ipak, zbog tragedije u beogradskoj školi, pokrenuli smo predviđene procedure i o tome odmah obavestili nadležne“, objašnjava direktor i dodaje da se „deca često nepromišljeno ponašaju i da se, zbog toga, kasnije iskreno pokaju“.
Dodaje da je u školi „pojačan vaspitni rad sa tim učenikom i ostalom decom iz tog odeljenja i da se o tome razgovara sa roditeljima“.
Tucaković smara da bi škole trebalo da osnaže timove učenika koji bi bili edukatori svojih vršnjaka u prepoznavanju nasilja, kontroli besa i rešavanju konflikata mirnim putem i adekvatnom komunikacijom.
„Moje iskustvo iz prethodnih godina je pokazalo da je takav način rada najefikasniji, jer učenici svojim vršnjacima najbolje to mogu da prenesu, jezikom i komunikacijom koji su njma prihvatljivi“, kaže Tucaković.
Pored toga, navodi, važno je i to da bude dobra i komunikacija škola sa roditeljima, ali i sa Centrom za socijalni rad, domom zdravlja, policijom i ostalim institucijama.
Policija i tužilaštvo
U Policijskoj upravi Užice, Danasu je rečeno da je policija, povodom slučaja u užičkoj Tehničkoj školi „preduzela sve mere i radnje iz svoje nadležnosti i da je izveštaj o tome, 5. maja, dostavila Višem javnom tužilaštvu u Užicu“.
U Tužilaštvu navode da u tom slučaju još uvek nije donesena odluka, ali da je, najverovatnije, u pitanju „dečja neumesna šala“.
To, kako dodaju u Tužilaštvu, nije jedini takav slučaj, jer je imitiranje nasilnika i dečjih nepromišljenih postupaka, osim Užicu, bilo u školama u Arlju i Požegi.
Protiv dvojice učenika Poljoprivredne škole u Požegi, uzrasta 16 i 17 godina, Tužilaštvo je pokrenulo postpak zbug sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje panike i nereda.
Više informacija pročitajte OVDE.