Društvo
U kovid ambulanti povećan broj lekara, ali i pozitivnih pacijenata

Foto/ T.Spasojević/ Kovid ambulanta Požarevac medicinsko osoblje
„Trenutna epidemiološka situacija je veoma nepovoljna i ozbiljna, među obolelima uglavnom su to nevakcinisani građani koji mogu i da očekuju da će se zaraziti u jednom momentu ukoliko se ne vakcinišu. Beleži se mali procenat zaraženih koji su primili obe doze, pa čak i treću buster dozu, ali takvi pacijenti su samo korona pozitivni i imaju lakšu kliničku sliku, što znači da ne dolaze do bolnice i lakše se leči takvo stanje“, navodi ona..

Prema njenim rečima, broj pregleda se svakog dana povećava, a kao primer navodi utorak kada je zabeleženo 220 pacijenata koji su došli na pregled od čega je 17-oro upućeno na hospitalizaciju sa težom kliničkom slikom. Tada je zabeleženo 47 pozitivnih osoba.
Ekipe koje rade u kovid ambulanti su pojačane, a povećan je i broj tehničara na trijaži.
„Imamo preko pet ekipa lekara i u planu je da ukoliko se ovakav trend nastavi da pojačamo sa još dve ekipe, ali svakako smo pojačali sa još dve ekipe medicinskih tehničara na trijaži koji će biti od koristi pacijentima u smislu da im daju informacije i moralnu i emotivnu podršku dok čekaju kod nas u kovidu“, navela je Stojković.

Ona pojašnjava da iako još uvek ima građana koji se nisu vakcinisali i koji ne veruju vakcinama, da vakcinacija sprečava zaražavanje i dok se ne postigne kolektivni imunitet neće moći da se zaustavi oblevanje u gradu.
„Kada se bude postigao kolektivni imunitet nećemo imati bolesnih“, zaključila je Stojković.