Društvo

Da li su mere obezbeđenja na deponiji dovoljne?

Foto: S.Lisac

Foto: S.Lisac

Kako su tada rekli nadležni, uzrok požara je nepoznat, ali postojale su indicije i da je podmetnut.

Direktor JKP „Komunalne usluge“ Marko Marjanović  je tada za Boom93 najavio podnošenje krivične prijave protiv NN lica. Skoro dve nedelje radilo se na gašenju požara.

Takođe je najavio pojačano obezbeđenje. “Nikad se to ne isključuje, to ne možemo da znamo, pojačaćemo obezbeđenje, ne isključujemo tu mogućnost da je požar namerno podmetnut“, rekao je tada Marjanović.

Privremenu deponiju “Jeremijino polje”  do tad su čuvali radnici privatnog obezbeđenja, u improvizovanoj kućici bez struje, radeći po 12 sati u smeni. Po mraku su se snalazili uz pomoć baterijske lampe.

Nakon prvog požara pojačane su mere obezbeđenja odnosno mere fizičko- tehničkog obezbeđenja i mere protivpožarnih zaštita.

Međutim, deponija se ponovo zapalila. Sada se već sumnja da je požar podmetnut, a gradonačelnik kaže da je gotovo sigurno da je do požara došlo usled ljudskog faktora.

Postavlja se pitanje ukoliko je podmetnut požar da li je pojačano obezbeđenje dovoljno? Da li je trebalo uraditi više po pitanju obezbeđivanja nakon prvog požara, npr. postavljanjem video nadzora?

Za sad nema konkretnog rešenja za dalje odlaganje smeća. Dok se ne iznađe novo rešenje, smeće će se i dalje odlagati na deponiju “Jeremijino polje”. Nesanitarna deponija “Jeremijino polje” trebalo bi da se zatvori do kraja godine. To košta oko 25 miliona dinara.

Inače, pored deponije, 2019. izgrađen je reciklažni centar, ali još uvek ne radi. Ovo postrojenje  trebalo bi da reši pitanje deponovanja komunalnog otpada i prestalo  bi odlaganje otpada na neuslovnim deponijama.