BBC News

Titanik: Nestala podmornica za obilazak slavnog broda, sumnja se da je među putnicima i milijarder Hemiš Harding

ReutersTitanik leži na dubini od 3.800 metara na dnu Atlantskog okeana (arhivska fotografija) U mračnim dubinama Atlantskog okeana nestala je podmornica koja se koristi za prevoz turista i stručnjaka do olupine Titanika. Iz bostonske Obalske straže za BBC su rekli da je spasilačka akcija u toku i da se za podmornicom traga u vodama blizu […]

Image shows the wreck of the Titanic

Reuters
Titanik leži na dubini od 3.800 metara na dnu Atlantskog okeana (arhivska fotografija)

U mračnim dubinama Atlantskog okeana nestala je podmornica koja se koristi za prevoz turista i stručnjaka do olupine Titanika.

Iz bostonske Obalske straže za BBC su rekli da je spasilačka akcija u toku i da se za podmornicom traga u vodama blizu Njufaundlenda.

Strahuje se da je na njoj britanski milijarder i istraživač Hemiš Harding, koji je najavio da će biti deo ove misije.

Američka oblaska straža potvrdila je da je unutra bilo petoro ljudi i da je nestanak podmornice prijavljen u nedelju ujutro, po lokalnom vremenu, sat i 45 minuta pošto je zaronila.

Male podmornice redovno vode turiste u plaćene obilaske olupine Titanika, uz prisustvo stručnih vodiča. Čuveni brod se nalazi na morskoj dubini od 3.800 metara.

OceanGate Expeditions, privatna kompanija koja organizuje ekspedicije po morskim dubinama, potvrdila je da je nestala jedna od njihovih podmornica zajedno sa ukrcanim ljudima.

„Istražujemo i koristimo sve mogućnosti kako bismo bezbedno vratili posadu. Usredsređeni smo na članove posade na podmornici i njihove porodice“, naveli su u saopštenju u ponedeljak.

Kompanija naplaćuje 250.000 dolara za osmodnevnu ekspediciju svima koji žele da vide čuvenu olupinu.

Tu je uračunat prevoz podmornicom od ugljeničnih vlakana koji pruža „šansu da iskoračite iz svakodnevnog života i otkrijete nešto potpuno izvanredno“.

Kako se navodi na sajtu, jedna ekspedicija je u toku, a dve su planirane za jun 2024.

U podmornicu staje petoro ljudi, kažu iz kompanije, to su kapetan, troje gostiju i stručni saradnik.

Za spuštanje na morsko dno do olupine, uključujući i zaron i izron, obično treba oko osam sati.

Unutra je oprema koja bi trebalo da čitavu posadu drži u životu 96 sati.

Ko je Hemiš Harding?

Hemiš Harding, 59-godišnji hemijski inženjer, prirodne nauke je studirao na Univerzitetu Kembridž, a kasnije je položio pilotski ispit.

Pošto je bio putnik na petom komercijalnom letu Blu Oridžina, svemirske firme Džefa Bezosa, mediji su ga prošle godine nazvali svemirskim turistom.

Harding je oborio Ginisov rekord u disciplini putovanja oko Zemlje preko Severnog i Južnog pola.

Predsednik je Ekšn Evijejšn (Action Aviation), međunarodne kompanije koja se bavi prodajom poslovne avijacije, sa sedištem u Dubaiju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Prvi put je najavio da će se pridružiti timu tokom obilaska olupine Titanika u junu prošle godine.

grafika

BBC
grafika

BBC

Šta je moglo da se desi podmornici?

Profesor Alister Greg sa Univerzitetskog koledža u Londonu je stručnjak za podmornice i kaže da je moguće da je podmornica odbacila teret usled nezgode, kako bi stigla do površine.

„Ako je problem u napajanju strujom ili u komunikaciji, što je moglo da se desi, onda podmornica pluta malo ispod površine i čeka da bude pronađena“.

Drugi scenario je, kaže, da je trup plovila oštećen i da ulazi voda.

„Onda prognoze nisu dobre“.

Ukoliko podmornica padne na morsko dno, a nema dovoljno struje da se sama vrati na površinu, tada su vrlo ograničene mogućnosti, dodaje profesor.

„Iako je podmornica možda i dalje neoštećena, ako je na dubini većoj od 200 metara, tek nekoliko plovila može da zaroni tako duboko i to nisu ronioci.

„Podmornice za spašavanje marinaca sigurno ne mogu da se spuste nigde blizu dubine na kojoj je Titanik.

„Čak i da mogu, duboko sumnjam da bi mogli da zakače i izvuku turističku podmornicu“, kaže Greg.

Snimci olupine Titanika u visokoj rezoluciji izazivaju kritike
The British Broadcasting Corporation

Titanik leži u mračnim dubinama Atlantika, na dnu okeana dubokom 3.800 metara, otprilike 600 kilometara udaljen od kanadske obale i Njufaundlenda.

Ovaj putnički brod, koji je svojevremeno bio najveći na svetu, udario je u ledeni breg na prvom putovanju od Sautemptona do Njujorka 1912. godine. Od 2.200 ukrcanih putnika i posade, poginulo je više od 1.500.

Titanik je predmet brojnih istraživanja otkako je njegova olupina otkrivena 1985.

Postoje dva dela brodske grdosije, drugi je udaljen oko 800 metara. Oko potopljenog broda je čitavo polje krhotina.

Prošlog meseca je urađeno prvo digitalno skeniranje olupine u visokoj rezoluciji mapiranjem morskih dubina. Time su prikazane i razmere broda, ali i neki sitni detalji poput serijskog broja na jednom od propelera.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]