Društvo

Kazne za neplaćanje poreza na imovinu do 50.000 dinara

Porez digitron/ pixabay/ilustracija

Porez digitron/ pixabay/ilustracija

Poreski obveznici, odnosno fizička lica, preduzetnici, kao i pravna lica u obavezi su da zaključno sa današnjim datumom, 14. avgustom, plate <a href="https://boom93.rs/info/drustvo/uplata-treceg-kvartala-godisnjeg-poreza-na-imovinu-za-2023-godinu/">treću ratu godišnjeg poreza na imovinu</a>. Već narednog dana, 15. avgusta, ukoliko se porez ne plati počinje obračun zatezne kamate od skoro 0,2 odsto na dnevnom nivou.

Osim kamate, vlasnicima nekretnina preti i naplata kazne za izbegavanje plaćanja poreza koja iznosi do 50 odsto utvrđenog poreza, građani bi mogli biti kažnjeni novčano sa 50.000 dinara za svaki kvartal za koji nije plaćena rata poreza.

Prema zakonu obveznik poreza na imovinu je pravno i fizičko lice, koje je na nepokretnosti na teritoriji Republike Srbije imalac prava, korisnik ili držalac imovine koja je po zakonu o porezima veće vrednosti od 400.000 dinara i nije oslobođena plaćanja poreza, kao što su po posebnim članovima oslobođene crkve, diplomatska predstavništa, fondacije.

Pravna, fizička lica kao i preduzetnici u obavezi su da plaćaju porez na imovinu za sve nekretnine, čak i one u kojima je neuslovno živeti. Sve dok nekretnina postoji porez se plaća. Takođe, porez na imovinu neophodno je prijaviti i plaćati i za sve nelegalizovane objekte.

Ukoliko nekretnina ima više vlasnika, a udeli nisu određeni, za svrhu oporezivanja porezom na imovinu smatraće se da su jednaki.

Kako se određuje poreska osnovica?

Kolika će biti osnovica poreza na imovinu utvrđuje organ jedinice lokalne samouprave koji je nadležan za utvrđivanje, naplatu i kontrolu izvornih prihoda jedinice lokalne samouprave.

Više pročitajte na LINKU.