Društvo
U Batajnici 14.000 kvadrata zvrji prazno, oprema stoji: Šta se dešava sa kovid bolnicima?
Foto:Boom93/S.Lisac
Iako je poslednjeg pacijent otpušten u junu ove godine kovid bolnica u Batajnici od tada ne radi. Isti slučaj je sa kovid bolnicom u Kruševcu, dok je samo novosadska promenila namenu i radi. U bolnice je uloženo 130 miliona evra.
Prema ranije iznešenom planu, najavljeno je da bi bolnica u Batajnici mogla da ubuduće služi za palijativno zbrinjavanje i dijalizu. U Srbiji ne postoji ustanova za palijativno zbrinjavanje.
Ovakve najave davane su više puta tokom godine, a poslednji put je to uradio u avgustu Mirsad Đerlek, državni sekretar Ministarstva zdravlja. On je tada izrazio očekivanje da bi do toga, moglo da dođe za dva do tri meseca.
„U Batajnici ostalo da budu rešeni imovinski odnosi u vezi zemljišta, čiji deo pripada Ministarstvu odbrane“, poručio je Đerlek u izjavi za RTS.
U avgustu je i ministarka zdravlja Danica Grujičić podržala ideju o palijativnom centru.
Kako je tada navela, u bolnici ne bi bili smešteni samo umirući pacijenti, već i oni kojima je potrebna duža nega nakon teške saobraćajne nesreće ili teške operacije.
Direktorka ove ustanove iz perioda dok je radila Tatjana Adžić-Vukičević u izjavi za N1 ovu bolnicu je nazvala blagom.
„Kao što sam već više puta govorila, sa velikom tugom, greh je da stoji zatvorena, onako divna i prostorna bolnica. Može da bude porodilište, Urgentni centar, neka nova bolnica, bilo šta, samo da nije zatvorena“.
Ona podseća da je u pitanju odlična lokacija veličine 14.000 kvadrata
„Bolnica u Batajnici je blago. Samo da joj nađu namenu. Nama je u kovidu bila sve. Dušu sam tamo ostavila. I zdravlje. Neka bude od koristi“, kaže za N1 Tatjana Adžić-Vukičević koja je ranije podsetila da je među kadrom koji je tamo radio postojalo veliko interesovanje da ostanu u Batajnici.
Kako je nedavno predložio profesor epidemiologije Zoran Radovanović, moguće je da se pojedina odeljenja iz starih bolničkih zgrada presele u nove bolnice, kao što su Novosađani odlučili za svoje bolesnike na hroničnom programu dijalizu.
„Zatim, da se manji deo kovid bolnica prenameni za palijativnu negu, kao i da se deo tih bolnica konzerviše, kako bi se aktivirao u slučaju neke naredne pandemije ili masovne nesreće“, izjavio je za nedeljnik „Vreme“ profesor Radovanović.
Za tri bolnice 130 miliona evra
Ova bolnica je u vlasništvu države i Vlada Srbije je ta koja bi trebalo da donese odluku. Prvi pacijent je u kovid bolnicu u Batajnici primljen 4. decembra 2020. godine. Tokom skoro tri godine rada, odnosno 908 dana lečeno je 23.700 pacijenata, od čega je okvirno 15.000 izlečeno, a 2.500 prebačeno u druge zdravstvene ustanove.
Kovid bolnica u Batajnici je najveća, ima oko 1.000 postelja, opremljena je savremenim uređajima i ima oko 700 parking mesta.
Više teksta pročitajte OVDE.