Društvo

Šta je to surogat majka, kada se bira i gde?

Foto/ilustracija/Pixabay trudnica

Foto/ilustracija/Pixabay trudnica

Roditeljstvo je za mnoge jedan od najsrećnijih životnih trenutaka, ali kada priroda ne dopušta održavanje trudnoće, dolazi se do alternativa poput surogat majčinstva.

Podsetimo, Boom 93 nedavno je pisao o surogat-majčinstvu između solidarnosti i eksploatacije gde smo uputili pitanja prof. dr Sanji Sibinčić, specijalisti ginekologije i akušerstva – reproduktivnom ginekologu iz Specijalne ginekološke bolnice „Pronatal” Beograd, i ginekolozima Opšte bolnice Požarevac, dr Bobanu Jelčiću i dr Milošu Kuprešaku o tome da li surogat-majčinstvo može biti opravdano, koji su etički problemi u vezi sa njim i da li smatraju da bi trebalo da bude uvedeno u Srbiji.

Surogat majčinstvo u Srbiji nije zakonski regulisano, a u inostranstvu košta desetine hiljada dolara, što nije sprečilo brojne javne ličnosti da se opredele za to.

Gestacijski nosilac ili surogat majka je žena koja nosi i rađa dete za par ili pojedinca. Tokom procesa, stručnjaci najpre stvaraju embrion oplođenjem jajnih ćelija žene koja će biti majka, ili od donornke jajne ćelije – spermatozoidima muškarca koji će biti otac, ili onog koji je donor tog materijala.

Pošto surogat majka ne obezbeđuje jajnu ćeliju, ona nije genetski povezana sa detetom.

„Surogat majčinstvo je opcija za ljude koji zaista žele da budu roditelji, ali su se suočili sa problemima”, kaže dr Emre Seli, reproduktivni endokrinolog i specijalista za fertilitet pri Jejl Centru za plodnost u SAD, u kome se gestacijsko surogat majčinstvo samostalno – ili u kombinaciji sa donacijom jajnih ćelija, realizuje više od 20 godina.

Nakon sveobuhvatne medicinske procene, stručnjaci iz Centra utvrđuju da li je osobi ili paru potreban gestacijski nosilac. Kako u Centru navode, nosilac se može preporučiti u sledećim slučajevima:

Kada žena nema funkcionalnu materice
Kod žena koje imaju stečene poremećaje zbog kojih njihova materica nije pogodna za trudnoću, kao što su ekstenzivni fibroidi ili ožiljci na materničkoj šupljini
Kod žena koje imaju zdravstveno stanje koje ih dovodi u značajan zdravstveni rizik ako zatrudne
U slučaju da žena ima istoriju ponovljenog gubitka trudnoće
Za surogat majčinstvo su takođe zainteresovani istopolni muški parovi, ali i pojedinci.
Koraci u pronalaženju surogat majke
U Centru za plodnost Jejla, prvi korak je konsultacija sa programskim savetnikom. Tu zaintereovani dobiju sve neophodne informacije o svemu što je uključeno u kompletan proces, uključujući edukaciju o procesu pronalaženja surogat majke, vrstama potrebnih skrininga, protokolima lečenja i troškovima programa. Savetnik sa zainteresovanima takođe razgovara o socijalnim i psihološkim aspektima gestacionog surogat majčinstva.

Sledeći korak za potencijalne roditelje je poseta lekara Centra za plodnost Jejla zbog medicinskih konsultacija. Taj sastanak uključuje sveobuhvatan opis procesa surogat majčinstva, kao i temeljnu procenu i pregled medicinske istorije budućih potencijalnih roditelja, lekarski pregled i diskusiju o mogućim neželjenim rezultatima i medicinskim komplikacijama.

 
Gestacijsko surogat majčinstvo može biti komplikovano, pa u Jejl centru važi pravilo da parovi koji biraju gestacijskog nosioca, sarađuju sa odabranom agencijom i da dostave potpisan ugovor pre početka čitavog procesa.

Uloga agencije uključuje identifikaciju potencijalne surogat majke i uspostavljanje pravnih sporazuma između strana. Zainteresovanim stranama, Jejl centar daje listu preporučenih agencija.

Prema programskoj savetnici, dr Doroti Grinfeld, „većina surogat majki želi da budući roditelji budu uključeni u praćenje trudnoće“

„Zbog toga uvek govorim budućim potencijalnim roditeljima da treba da imaju u vidu mesto življenja i spremnost da eventualno – često i daleko putuju“, dodaje Grinfeldova.

Više informacija pročitajte OVDE.