BBC News
Preminula fotografkinja Goranka Matić
Njeno ime je sinonim za hroničarku života u Srbiji i Jugoslaviji decenijama unazad.
Uticajna fotografkinja Goranka Matić, prisutna na medijskoj i umetničkoj sceni više od četiri decenije, preminula je danas u Beogradu u 76. godini posle kraće bolesti, javila je agencija FoNet.
Matić, rođena u Mariboru 1949, završila je istoriju umetnosti na beogradskom Filozofskom fakultetu.
Njeno ime je sinonim za hroničarku života u Srbiji i Jugoslaviji decenijama unazad.
Profesionalnu fotografsku karijeru počela je u prvom jugoslovenskom muzičkom nedeljniku Džuboks, a njene slike su objavljivali gotovo svi vodeći časopisi u državi.
„Nikad ne znaš da li je to istorijski trenutak - slikaš i ne misliš o istoriji", rekla je 2021. godine Matić za BBC na srpskom.
Tada je više stotina njenih fotografija izloženo u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, na prvoj velikoj retrospektivnoj izložbi jednog domaćeg fotografa - i to žene.
Među najpoznatijim radovima na izložbi „Iskustvo u gužvi" su bili intimni momenti aktera scene Novog talasa i umetnika okupljenih oko Studentskog kulturnog centra tokom 1980-ih godina - dokumentarne i fotografije rok koncerata, kao i portreti i kultni omoti za albume vodećih muzičara tog vremena - Idola, Bajage, Đorđa Balaševića.
I tokom „Dana bola i ponosa" posle smrti Josipa Broza Tita, brojnih protesta i političkih skupova, pa do umetničkih portreta političara, muzičara, reditelja i pisaca - Goranka je bila tu da nađe savršeni kadar i da u pravom trenutku pritisne okidač kamere.
- „Iskustvo u gužvi”: Kako se Srbija menjala kroz fotografije Goranke Matić
- Концерти за мир у Сарајеву, Крагујевцу и Београду који нису зауставили рат у Југославији
- „Mir, brate, mir, pa i danas": Kako su nastale najpoznatije antiratne pesme sa Balkana
Bila je u prvoj postavi nedeljnika Vreme, gde je kao urednica fotografije provela 17 godina, a zatim u novinskoj kući Politika i u Radio-televiziji Srbije (2011-2015).
Predavala je foto-žurnalizam i dokumentarnu fotografiju na Fakultetu političkih nauka i Fakultetu za medije i komunikaciju u Beogradu.
Dobitnica je nekoliko značajnih priznanja, među kojima su nagrada na Oktobarskom salonu 1998, "Osvajanje slobode" Fondacije Maja Maršićević –Tasić 2002, godišnja nagrada ULUPUDS-a 2005.
Udruženje novinara Srbije dodelilo je Goranki Matić nagraduza životno delo 2019, a Fondacija "Tanja Petrović" za izuzetan doprinos afirmisanju kulture i umetnosti u medijima.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]
drandjelovic
22.11.2024. 15:07
Na danasnjem protestu u Novom Sadu , sta je mene odusevilo ja nisam cuo ni jednu sirenu , je neko negodovao . Ja sam bio na Bulevaru Patrijarha Pavla . Sve je bilo jako mirno i dostojansvetno . Svaka cast za Novi Sad
Primus
24.11.2024. 16:55
Bravo za Anđelu Vasić i tradwife. VI ĆETE BITI SREĆNA OSOBA ANĐELA, vaša deca takođe, vaš suprug takođe. Svaki blagoslov vam želim.
Mika
20.12.2024. 13:13
SNS lažovi zaboravljaju da postoji snimak događaja, Brnabić, Vučević i ovaj nesrećnik lažu, kao i obično !
Mučenik
22.12.2024. 13:45
Gospođa ministarko Dejanović iznosite da je ΛV ljut na ministre, a posebno na Ministarstvo prosvete. Kako može da bude ljut kada sve on donosi, vodi i sprovodi, a ministri služe da klimaju glavom, aplaudiraju i glasno podržavaju šefa. On je doneo odluku da se skrati polugođe za osnovce i srednjoškolce, on je doneo odluku da se daju krediti stidentima za stanove. Po svemu sudeći, ΛV se uplašio za opstanak njegove autoritarne vlasti nakon blokiranja škole i fakultete, olakšavajuća okolnost je što kada počne nastava đaci će zaboraviti na bojkote i okupljanja?