BBC News

Šta se dešava u Vazduhoplovnoj akademiji u Srbiji u 100, 300 i 500 rеči

Više od 10 predavača i rukovodilaca sa licencom Vazduhoplovne akademije u Beogradu dalo je otkaz zbog odluke Ministarstva prosvete da smeni dugogodišnjeg direktora Gorana Cvijovića.

Vazduhoplovna akademija
BBC/KRISTINA KLJAJIĆ
Vazduhoplovna akademija

U jedinoj državnoj obrazovnoj ustanovi u Srbiji u kojoj se školuju profesionalni piloti, svi su izgledi da će raspust duže trajati i to, najverovatnije, zbog upliva politike.

Više od 10 predavača i rukovodilaca sa licencom Vazduhoplovne akademije u Beogradu dalo je otkaz zbog odluke Ministarstva prosvete da smeni dugogodišnjeg direktora Gorana Cvijovića i na njegovo mesto dovede Miroslava Lepira, mašinskog inženjera bez iskustva u vazduhoplovstvu.

Odlazak licenciranih profesora znači da škola đacima više ne može da izdaje diplome priznate u Evropi, na šta su godinama bili najponosniji.

Savet roditelja, zaposleni i predstavnici sindikata od 8. januara organizovali su nekoliko protesta ispred škole, a još se ne zna kad bi đaci mogli da se vrate u klupe i ko će im predavati.

Iz Ministarstva prosvete do objavljivanja ovog teksta nisu odgovorili na pitanja BBC novinara šta je njihov predlog za izlazak iz krize.

Ipak, ovo ne bi trebalo da utiče na bezbednost putnika u aviosaobraćaju, poručuju iz Direktorata civilnog vazduhoplovstva, nacionalnog nadzornog tela u pisanom odgovoru za BBC na srpskom.

U 100 reči

Jedan od prosvetnih sindikata najvećeg krivca za trenutno stanje vidi u Ministarstvu prosvete, za koje navode da „nerazumnim i neadekvatnim postupanjem hoće da sruši školu kao kulu od karata, a da nikome nije jasno zašto to rade".

„U pitanju je jedna od srednjih škola sa najboljom reputacijom u Srbiji, postoje odeljenja u kojima se nastava odvija samo na engleskom.

„Od srednje tehničke škole formirao se čitav vazduhoplovni centar u kom obrazovanje stiču piloti, kontolori letenja, vazduhoplovni i saobraćajni tehničari i mehaničari", objašnjava Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola.

Vazduhoplovnu akademiju čine srednja stručna škola, visoka škola strukovnih studija, kao i trening centar za obuku pilota u Vršcu.

Kako je politika uticala na sudbinu škole - u 300 reči

I Savet roditelja je prethodno saopštenjem od ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović tražio da poništi odluku kojom je direktor razrešen.

Goran Cvijović je u Vazduhoplovnoj akademiji, školi koja je pre nekoliko meseci obeležila vek postojanja, proveo 25 godina, a direktorski mandat važio mu je još dve.

Smenjen je pred Novu godinu i za vršioca dužnosti direktora je postavljen Lepir, nekadašnji član Gradskog veća Vršca.

Mesecima unazad mediji bliski vlastima vodili su kampanju protiv Cvijovića optužujući ga da je naklonjen opoziciji, jer je podržao proteste studenata, kao i da glumi „državu u državi".

„Direktor je smenjen, jer je zbog prijave o ugrožavanju bezbednosti u letačkom centru u Vršcu smenio rukovodioca letačkog centra bliskog Srpskoj naprednoj stranci.

„Potom je došlo do političke intervencije, pa je Ministarstvo prosvete smenilo direktora i na njegovu poziciju dovelo nekog ko se nije bavio vazduhoplovstvom", kaže Ivan Miletić iz saveta roditelja ove škole.

Roditelji učenika smatraju da nije jasno koji su bili kriterijumi na osnovu kojih je imenovan Lepir, za koga u saopštenju tvrde da „nema ni dana iskustva u rukovođenju bilo kojom obrazovnom institucijom niti u poslovima vezanim za avio-industriju", a ne zna se ni da li ispunjava kriterijume propisane Zakonom o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

Podršku roditeljima i zaposlenima pružili su i studenti Vazduhoplovne akademije.

„Od prvog dana kada smo kročili u školu, učeni smo da je bezbednost sveta reč vazduhoplovstva", napisali su u otvorenom pismu upućenom ministarki prosvete, objavljenom na društvenoj mreži Instagram.

„Važno nam je da se ova situacija reši zbog dozvola sa kojima možemo da radimo, a zbog trenutnih dešavanja naša obuka staje i nismo sigurni kad će se nastaviti", kaže Petar Petrovski student treće godine koji pohađa pilotski smer.

Među desetak rukovodilaca koji su podneli ostavke je i Cvijović, a iz sindikata škole najavili su i podnošenje krivične prijavu protiv Lepira, optužujući ga za samovlašće.

Avion
Getty Images

Šta za školu znači znači odlazak profesora - u 500 reči

Gubitak predavača stručnih predmeta, koji su i nosioci licenci, odgovara Ivan Miletić.

„Njihov odlazak znači da na kraju školovanja ni studenti ni đaci neće moći da dobiju neophodne licence i sertifikate, sa kojima su do sad mogli da rade", dodaje Miletić, po struci avioelektričar.

Škola je poslednjih godina bila uključena u model dualnog obrazovanja, pa su đaci imali praksu aviokompaniji Air Srbija, JAT tehnici i aerodromu Nikola Tesla.

„Odlaskom profesora ni u srednjoj ni na visokoj školi nema nastave, a u čitavoj Srbiji neće biti ljudi koji mogu da izdaju licence, jer je Vazduhoplovna akademija bila i sertifikacioni centar na nivou cele države, pa će sada zaposleni u avioindustriji morati da odlaze u zemlje EU da bi stekli ili obnovili licencu", kaže Miletić.

Posebno su zabrinuti roditelji studenata koji godišnju školarinu plaćaju 14.000 evra za kontrolu leta i 18.000 evra za pilotski smer.

„Nekada, kada sam i ja išao ovde, ovo je bila srednja stručna tehnička škola, pa su đaci po njenom završetku dobijali samo diplomu.

„Ipak, ideja je bila da škola postane vazduhoplovni centar, pa je vremenom formirana i visoka škola, do sada deca po završetku dobijaju i sertifikate za rad u skladu sa EASA standardima", kaže Miletć.

EASA (Evropska agencija za bezbednost vazdušnog saobraćaja) je agencija Evropske unije koja se bavi regulisanjem i nadzorom bezbednosti vazdušnog saobraćaja u Evropi.

Ovi standardi definišu zahteve proizvođačima i održavaocima vazduhoplova, regulišu avijaciju u zemljama članicama Evropske unije, ali uključuju zahteve za obuku i kvalifikaciju osoblja.

Da bi obrazovne institucije koje nude obuku za pilote, tehničare ili drugo osoblje u avijaciji ispunile ove standarde takođe moraju biti sertifikovane.

Da li je vazdušni saobraćaj ugrožen?

Direktorat civilnog vazduhoplovstva „sprovodi nadzor nad svim aspektima civilnog vazduhoplovstva, uključujući licenciranje i sertifikaciju pilota, kako bi se osigurala potpuna usklađenost sa domaćim i međunarodnim standardima".

„Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije, kao nacionalno nadzorno telo za bezbednost i obezbeđivanje u civilnom vazduhoplovstvu radi na održavanju najvišeg mogućeg nivoa bezbednosti vazdušnog saobraćaja u RS, starajući se na taj način da celokupan sistem civilnog vazduhoplovstva nesmetano funkcioniše", napisali su.

Vazduhoplovna akademija
BBC

Zašto je Vazduhoplovna akademija važna?

Vazduhoplovna akademija obrazuje stručne kadrove za civilno i vojno vazduhoplovstvo.

„Teorijsku nastavu imamo u Beogradu, a praktičnu u trening centru u Vršcu.

„Takođe, imali smo praksu na aerodromima u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, a vojni piloti i u Batajnici", kaže Petar Petrovski.

Vazduhoplovna akademija je osnovana 1924. godine u beogradskom naselju Dorćol, prvobitno kao srednja tehnička škola.

Učenici ove škole borili su se u Internacionalnim brigadama u Španskom građanskom ratu, kao i u Drugom svetskom ratu, kada je nastradalo oko dvesta učenika i profesora, a njih devet proglašeno je narodnim herojima, piše na sajtu škole.

U septembru 2007. godine škola je promenila ime iz Tehnička škola „Petar Drapšin" u Vazduhoplovna akademija.

U Srbiji trenutno ima 3.067 važećih dozvola pilota u različitim kategorijama, podaci su Direktorata civilnog vazduhoplovstva.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]