BBC News

Studentska blokada mosta u Beogradu: Stolice sa imenima žrtava novosadske tragedije

Studetni blokirali Pupinov most u Beogradu, u Nišu akcija studenata 'Kroz (ne)vreme'.

Stolica sa imenom jedne od žrtava u novosadskoj tragediji
BBC
Stolica sa imenom jedne od žrtava u novosadskoj tragediji koju su demonstranti postavili na prilazu Pupinovom mostu na obodu Beograda

Tekst će biti dopunjen

Petnaest stolica za isto toliko žrtava u novosadskoj tragediji.

Studenti Poljoprivrednog fakulteta i učenici Visoke zdravstvene škole blokirali su u petak, 7. februara Pupinov most koji spaja beogradska naselja Borču i Zemun.

U toj akciji pridružili su im se i mnogi građani.

Odali su 15-minutnu poštu za 15 poginulih u padu nadstrešnicea tek rekonstruisane železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.

Više od dva meseca, studenti širom Srbije organizuju proteste i blokade ulica, tražeći utvrđivanje krivične odgovornosti za tragediju u Novom Sadu i objavljivanje kompletne dokumentacije o stanici koja je proteklih godina dva puta rekonstruisana.

Vlast kaže da ih je ispunila, studenti tvde suprotno.

Svakog dana u 11:52, u trenutku kada se obrušila nadstrešnica, studenti i građani blokiraju ulice gradova u Srbiji, odajući poštu poginulima.

U Nišu akcija 'Kroz (ne)vreme'

Veliki broj studenata okupio se u petak, 7. februara u centru Niša, organizujući novu akciju pod sloganom 'Kroz (ne)vreme'.

Posle 15-minutne tišine, nastavili su protesnu šetnju.

„Imam snage i spreman sam da protestujem.

„Svi smo ovde zajedno i spremni smo da budemo u protestima do ispunjena naših zahteva", rekao je jedan student, prenosi N1.

studenti, blokada pupinovog mosta
Fonet
Studentska blokada Pupinovog mosta i stolice sa imenima žrtava novosadske tragedije
studenti, blokada pupinovog mosta
Fonet
Blokada Pupinovog mosta, studentski protesti, studenti
BBC

Masovni studentski protesti, koje podržavaju desetine hiljada građana širom Srbije, doveli su do ostavki najpre nekoliko ministara, a potom i do pada vlade, pošto je ostavku podneo premijer Miloš Vučević.

Prethodno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponudio i savetodavni referendum na kojem bi se birači izjašnjavali da li i dalje ima njihovo poverenje, što opozicija odbija.

Vučić i vladajuća Srpska napredna stranka, kao stožer vladajuće koalicije, sada imaju mogućnost da naprave novu vladu - mandatara predlaže predsednik Srbije - ili da raspišu vanredne izbore.

U intervjuu RTS-u, u četvrtak, 6. februara, Vučić je rekao da će do 19. ili 20. marta treba da bude formirana nova Vlada ili se ide na vanredne parlamentarne izbore.

Većina parlamentarnih opozicionih stranaka odbija ideju o vanrednim izborima i traži najpre ispunjenje svih studentskih zahteva, a potom i prelaznu vladu sačinjenu od stručnjaka kako bi se stvorili uslovi za fer i poštenu utakmicu na biralištima.

Vučić to kategorički odbija.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]