BBC News

Iran i protesti: Reper oslobođen posle poništenja smrtne kazne

Tumaž Salehi, muzičar koji je podržao antivladine proteste u Iranu, pušten iz zatvora posle dve godine.

Salehi
Getty Images

Tumaž Salehi, iranski reper koji je bio osuđen na smrt zbog podrške antivladinim protestima, pušten je iz zatvora posle dve godine.

Muzičar je uhapšen u oktobru 2022. pošto je javno podržao proteste u Iranu širom zemlje te godine.

Sud je poništio smrtnu kaznu u junu, a 34-godišnji Salehi je pušten iz zatvora u nedelju „pošto je odslužio kaznu" od godinu dana zbog propagande protiv države, izvestila je iranska novinska agencija Mizan.

Tridesetčetvorogodišnji Salehi prvobitno je osuđen na zatvorsku kaznu u julu 2023, izbegavši smrtnu kaznu na osnovu presude Vrhovnog suda.

Ali sledećeg januara, Revolucionarni sud u gradu Isfahanu ga je optužio za nova krivična dela.

Nakratko je pušten uz kauciju pre nego što je ponovo uhapšen nekoliko dana kasnije zbog „lažnih tvrdnji bez dokaza" jer jer u videu tvrdio da su ga „mučili" agenti obaveštajne službe.

U aprilu 2024. godine je osuđen na smrt zbog teškog krivičnog dela „korupcija na Zemlji", a proglašen je krivim i za širenje propagande, saradnju sa neprijateljskom vladom i podsticanje nasilja.Potom je smrtna kazna poništena.

Salehi je kroz muziku kritikovao iranske lidere, a pre hapšenja mu je već bilo zabranjeno da nastupa na koncertima.

U intervjuu za CBC Njuz, samo nekoliko dana pre nego što su ga uhapsili, Salehi je rekao da je objavljivanje snimaka u kojima se kritikuje vlast, „opasno jer postaješ meta vladinih snaga".

Upozorio je da Iranci živeo „u nekoj vrsti horora" gde je „mafija spremna da ubije čitavu naciju kako bi zadržala moć, novac i oružje".

Indeks cenzure, grupa za kampanju koja je radila na oslobađanju repera, saopštila je da Salehi „nikada nije trebalo da bude zatvoren".

Muzičar je uhapšen u oktobru pošto je objavio nekoliko snimaka sa protesta.

Među objavljenim snimcima je bilo i onih gde repovanjem pruža podršku demonstrantima koji su izašli na ulice posle smrti 22-godišnje Mahse Amini u policijskom pritvoru u septembru 2022.

Amini (22) bila je u Teheranu sa porodicom kada ju je privela verska policija zbog navodno nepropisnog nošenja hidžaba.

Potom je objavljeno da je preminula u pritvoru, za šta su njena porodica i aktivisti okrivili brutalnost iranske policije, što su oni negirali.

Njena smrt izazvala je velike proteste širom Irana, a vlasti su odgovorile brutalnim gušenjem demonstracija, tvrdeći da iza svega stoji strani faktori.

Stotine su ubijene, a hiljade uhapšene tokom nemira koji su usledili, podaci su aktivista za ljudska prava.

Mediji pod kontrolom države su preneli i da je stradalo oko 60 pripadnika snaga bezbednosti.


Pogledajte kako je smrt jedne žene postala simbol borbe u Iranu


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]