BBC News
Olimpijske igre u Parizu 2024: Zlato za Srbiju u streljaštvu, Arunović i Mikec nastavili tradiciju
Srpski dvojac u streljaštvu Zorana Arunović i Damir Mikec osvojio je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu. Država ranije obećala - 200.000 evra za zlato. Ukupno 15. olimpijska medalja za srpsko streljaštvo.
Streljaštvo je bilo i ostalo sport u koji Srbija polaže velike nade pred svake olimpijske igre. Ni Pariz nije izuzetak.
Srpski tandem Zorana Arunović i Damir Mikec osvojio je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu u disciplini deset metara vazdušni pištolj - miks.
U finalu su bili bolji od turskog dvojca Seval Ilajda Tarhan - Jusuf Dikec.
Od 1988. i Igara u Južnoj Koreji (Seulu) do danas, srpski strelci su osvojili ukupno 15 olimpijskih medalja (četiri zlatne, pet srebrnih i šest bronzanih).
Mikecu je ovo druga olimpijska medalja, posle srebra na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine, dok je Arunović osvojila prvo olimpijsko odličje.
Bronzanu medalju je nešto ranije osvojila Indija, savladavši Južnu Koreju.
- Tabela medalja na Olimpijskim igrama u Parizu
- Đoković dominantan protiv Nadala u teniskom klasiku
- Srpski košarkaši ubedljivo poraženi od Amerike, Durent i Džejms nerešiva enigma za orlove
- Zašto su Olimpijske igre u Parizu jedinstvene: Proverite vaše znanje
'Čekala sam ovo 23 godine'
„Ne znam šta da kažem, fantastičan uspeh za celu zemlju, nas dvoje, toliko smo priželjkivali ovo... 23 godine sam želela olimpijsku medalju", izjavila je Arunović za RTS, u prvom obraćanju posle zlatne medalje.
„Srbija je olimpijski šampion u miksu, pamtiću to do kraja života", dodala je.
Mikec je rekao da je finale bilo veoma teško, što su i očekivali, ali i smatra da su njih dvoje na kraju zaslužili da se „posle sijaset medalja" nađu i na olimpijskom postolju.
„I da osvojimo nešto najvrednije što se može osvojiti", dodao je dvostruki osvajač olimpijskih medalja.
Arunović i Mikec su poveli u prvoj seriji, ali su Turci u naredne dve serije preokrenuli, ostvarivši minimalnu razliku od pola poena.
U neizvesnom finalu, Turci su imali prednost 8:2, ali je srpski tim, pre svega zahvaljujući Arunović, stigao do izjednačenja 10:10.
U 10. seriji, Srbija je preokrenula na 12:10, da bi potom Turci ponovo prešli u vođstvo 14:12.
Srpski tim je potom ponovo izjednačio i ušlo se u odlučujuću seriju pucanja i Srbija je na kraju trijumfovala 16:14.
Mirniju ruku i živce imali su Arunović i Mikec, koji će prema ranijoj odluci vrha države dobiti 200.000 evra za zlatnu medalju.
Prvo učešće u Berlinu, prve medalje u Seulu
Prvi srpski i jugoslovenski strelac na olimpijskim igrama bio je Beograđanin Lazar Jovanović.
U Berlinu 1936. godine nadmetao se malokalibarskim pištoljem, u disciplini koja je bila preteča današnjoj brzoj paljbi MK pištoljem i to oružjem koje je sam napravio.
Nije prošao u drugu fazu takmičenja, a njegov tačan plasman i rezultat nisu poznati.
U olimpijskim biltenima su navedeni samo rezultati 28 strelaca koji prošli u drugu fazu, a, prema raspoloživoj dokumentaciji, ostali, među kojima i Jovanović, podelili su plasman od 29. do 53. mesta, piše na sajtu Streljačkog saveza Srbije.
Prvu medalju srpskom i jugoslovenskom streljaštvu je 19. septembra 1988. u Seulu donela Jasna Šekarić, osvojivši bronzu malokalibarskim pištoljem.
Dan kasnije, Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija (SFRJ) je dobila i prvog strelca olimpijskog prvaka - Goran Maksimović je trijumfovao vazdušnom puškom.
Niz odličja u Seulu zaključila je Jasna Šekarić, osvojivši zlato vazdušnim pištoljem.
Od osamostaljenja 2006. godine, Srbija je u streljaštvu osvojila ukupno pet medalja na olimpijskim igrama, računajući i Pariz.
Na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine, srpski strelci nisu došli do pobedničkog postolja.
Na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine, Ivana Maksimović je osvojila srebrnu medalju (malokalibarska puška, trostav 50m) i Andrija Zlatić bronzu u disciplini vazdušni pištolj 10 metara.
Na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru 2016. godine, srpski strelci nisu došli do medalje, a na Igrama u Tokiju 2021. godine, Mikec je osvojio srebro, a Milenko Sebić bronzanu medalju u disciplini malokalibarska puška, trostav.
Ko je Zorana Arunović
- Rođena je 22. novembra 1986. u Beogradu
- Streljaštvom se bavi od 2001. zbog sestre Jelene, takođe uspešne strelkinje, a koja je danas trenira
- U karijeri ima više od trideset odličja sa svetskih i evropskih prvenstava i Mediteranskih igara, a ovo su joj treće Olimpijske igre, posle Rio de Žaneira 2016. i Tokija 2020.
- Proslavila se zlatom na Svetskom prvenstvu u Minhenu 2010, u disciplini vazdušni pištolj na 10 metara, kao i srebrima u pojedinačnoj i ekipnoj kategoriji na 25 metara sa sestrom Jelenom i čuvenom Jasnom Šekarić, jednom od najpoznatijih srpskih strelkinja u istoriji
- Na Filološkim fakultetu studira ukrajinski jezik
- Deo je streljačkog kluba Crvena zvezda
Ko je Damir Mikec
- Rođen je 31. marta 1980. u Splitu
- Otac mu je bio slovenačkog porekla i vojno lice Jugoslovenske narode armije, a porodica mu se tokom ratnih devedesetih seli prvo u Herceg Novi, pa u Beograd
- Streljaštvom se bavi od kraja devedesetih, a u karijeri ima više od sedamdeset odličja sa svetskih i evropskih prvenstava, Mediteranskih igara i drugih takmičenja
- Prvi put je na Olimpijadi učestvovao još 2008. u Pekingu, potom i u Londonu 2012. i Riju 2016, da bi 2020. u Tokiju došao do prve olimpijske medalje - srebra u disciplini vazdušni pištolj
- Oženjen je strelkinjom iz El Salvadora Melisom Mikec, sa kojom ima dvoje dece
- Kao i Arunović, trenera je našao u sopstvenoj porodici, u liku rođenog brata Gorana, koji se takođe bavio streljaštvom
- Član je Streljačkog kluba Policajac iz Beograda
Pogledajte još fotografija iz finala:
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]