BBC News

Paraolimpijske igre u Parizu 2024: Šta treba da znate i ko predstavlja Balkan u Francuskoj

Među 4.400 takmičara na Igrama naći će se i 68 sportista iz bivših jugoslovenskih republika, a neki od njih braniće odličja iz Tokija.

Spektakularnom ceremonijom u Parizu otvorene su Paraolimpijske igre, a olimpijski plamen je zapaljen i drugi put ovog leta u glavnom gradu Francuske posle spuštanja zavese na Olimpijske igre.

Oko 4.400 takmičara iz rekordnog broja od 168 zemalja sveta počelo je pohod na ukupno 549 zlatnih medalja, a nadmetaće se u 22 paraolimpijska sporta.

Zemlje bivše Jugoslavije predstavljaće 68 takmičara, a najviše će ih imati Srbija i Hrvatska - po 22.

Delegacija Kosova će biti jedan od tri paraolimpijska tima koji će debitovati ove godine.

Paraolimpijske igre trajaće 12 dana, a ceremonija zatvaranja zakazana je za 8. septembar.

Pre tri godine u Tokiju, Srbija je bila najuspešnija bivša jugoslovenska republika, pošto je osvojila šest medalja, od čega dve zlatne, što ju je svrstalo na deobu 45. mesta sa Čileom na listi 78 zemalja, čiji su takmičari osvojili medalje.

Hrvatski paraolimpijci osvojili su sedam medalja, ali ne i zlatno odličje, pa su završili na 65. mestu.

Slovenački paraolimpijski tim je sa srebrom i bronzom završio na 71. mestu na listi, a po bronzu su osvojile Crna Gora i Bosna i Hercegovina i bile su na deobi 78. mesta.


Možda će vam i ova priča biti zanimljiva:


Ko predstavlja Balkan na Paraolimpijskim igrama?

  • Srbija
Delegacija Srbije na otvaranju Paraolimpijskih igara, koju sa zastavom predvode Željko Dimitrijević i Saška Sokolov
Umit Bektas/Reuters

Paraolimpijski komitet Srbije saopštio je da će ovu zemlju predstavljati ukupno 22 takmičara, tri više nego na Igrama u Tokiju.

Zastavu na otvaranju u Parizu je nosio iskusni Željko Dimitrijević, koji se nadmeće u bacanju čunja i donosio je medalje iz Londona (zlato), Rija (zlato) i Tokija (srebro), vlasnik je i više svetskih rekorda, pa je jedan od najvećih kandidata za medalju.

Srbiju će u paraatletici predstavljati i Saška Sokolov u trčanju na 100 i 200 metara, Filip Graovac i Aleksandar Radišić će poput Dimitrijevića bacati čunj, u disciplini bacanje kugle nastupaće Nebojša Đurić i Stefan Dimitrijević, a u skoku u dalj Nemanja Matijašević.

Srpski tim se nada i medaljama u streljaštvu, gde će imati šest takmičara: Lasla Šuranjija, Dejana Jokića, Dragana Ristića, Živka Papaza, Zdravka Savanovića i Jelenu Pantović.

Ristić je doneo dve zlatne medalje iz Tokija 2021, kada je postao i svetski rekorder, dok su se Savanović i Šuranji vratili sa po jednim srebrom.

ristić, savanović
Paraolimpijski komitet Srbije
Dragan Ristić i Zdravko Savanović

Stonoteniserke Borislava Perić-Ranković i Nada Matić na prethodnim igrama osvojile su bronzu i ponovo će se nadmetati za medalje, kao i njihov kolega Mitar Palikuća.

Perić Ranković
Getty Images
Borislava Perić Ranković

U dizanju tegova Srbiju će predstavljati Petar Milenković, u tekvondou Marija Mičev, Jelena Rašić i Nikola Spajić, u plivanju Katarina Draganov Čordaš, a u trijatlonu Lazar Filipović.

Prilikom ispraćaja srpskih paraolimpijaca u Francusku, predsednik Srbije Aleksandar Vučić obećao je da će nagrade države sa uspehe u Parizu biti iste kao i na Olimpijskim igrama, a osvajači zlata dobiće 200.000 evra.

„Želim vam da nam budžet bude prazniji po povratku sa Paraolimpijskih igara", rekao je Vučić.

  • Hrvatska

Isti broj predstavnika kao Srbija imaće i Hrvatska, a isto toliko takmičara ju je predstavljalo i u Tokiju.

Deset učesnika nadmetaće se u paraatletici: Deni Černi, Ivan Katanušić, Matija Sloup, Erik Fabian Kaurin, Luka Baković, Velimir Šandor, Miljenko Vučić, Marijan Presečan, Mikela Ristoski i Ivana Purkić.

Paraatletičari su iz Tokija doneli i najviše medalja Hrvatskoj, pa će bacači diska Ivan Katanušić i Velimir Šandor braniti srebrne medalje, dok su bacač kugle Deni Černi i skakačica u dalj Mikela Ristoski tada osvojili bronze.

Delegacija Hrvatske na otvaranju Paraolimpijskih igara u Parizu
Umit Bektas/Reuters
Delegacija Hrvatske na otvaranju Paraolimpijskih igara u Parizu

Stoni tenis će pod hrvatskom zastavom igrati Anđela Mužinić Vincetić, Helena Dretar Karić, Mirjana Lučić i Borna Zohil.

Mužinić Vincentić i Dretar su u ženskom dublu u Tokiju osvojile bronzanu medalju.

U Parizu će se nadmetati i plivači Dino Sinovčić, koji je iz Japana doneo bronzu, kao i Ema Mečić i Paula Novina, a isto toliko predstavnika Hrvatska će imati i u boćanju: Anamariju Arambašić, Doru Bašić i Davora Komara.

Paratrijatlonac Antonio Franko i paratekvondista Ivan Mikulić će takođe učestvovati na Igrama u Parizu, a Mikulić je na prethodnim Igrama osvojio srebro.

  • Slovenija

Jedine dve medalje iz Tokija doneo je strelac Franček Gorazd Tiršek (srebro i bronza), a taj rezultat pokušaće da nadmaši ove godine u Parizu.

Najzapadniju bivšu jugoslovensku republiku predstavljaće još 13 takmičara.

Tim Slovenije
REUTERS/Maja Smiejkowska
Tim Slovenije na otvaranju Paraolimpijskih igara u Parizu

Ženski tim u odbojci u sedećem položaju čine Valentina Birk, Jana Ferjan, Lena Gabršček, Bogomira Jakin, Barbara Kocmur, Saša Kotnik Hren, Suzana Ocepek, Vesna Pogačar, Klara Vrabič i Tija Vrhovnik.

Šansu za medalju tražiće i bacač diska Henrik Plank, kao i streličari Živa Lavrinc i Dejan Fabčič.

  • Bosna i Hercegovina

Isti broj takmičara imaće i Bosna i Hercegovina, a najbrojniji u delegaciji biće takmičari u odbojci u sedećem položaju, samo što će za razliku od Slovenije u Parizu nastupiti muška reprezentacija.

Tim će činiti Safet Alibašić, Nizam Čančar, Stevan Crnobrnja, Sabahudin Delalić, Edin Dino, Mirzet Duran, Ismet Godinjak, Dževad Hamzić, Ermin Jusufović, Adnan Manko, Asim Medić i Armin Šehić.

Odbojkaši u kolicima su jedini osvajači medalja na Paraolimpijskim igrama u istoriji Bosne i Hercegovine, a od 2000. godine nijednom se nisu vratili bez odličja.

Ismail Barlov
Andrew Matthews/PA Wire
Plivač Ismail Barlov

Osvojili su dva zlata u Atini i Londonu, srebra u Sindeju, Pekingu i Riju, a iz Tokija su doneli bronzu.

Ova zemlja će imati još dvojicu predstavnika u Parizu, jer će se Ismail Barlov nadmetati u plivanju, a Ervin Bejdić u pucanju iz pištolja.

  • Crna Gora
Delegacija Crne Gore u Parizu
REUTERS/Maja Smiejkowska

Sa četvoro takmičara ove godine, Crna Gora je napravila pomak u odnosu na prethodne paraolimpijske ciklise, jer ju je u Pekingu, Londonu i Tokiju predstavljao samo jedan sportista sa invaliditetom, a u Riju ih je bilo dvoje.

U Parizu će se Luka Bakić i Filip Radović takmičiti u parastonom tenisu, Maja Rajković će bacati koplje, dok će strelac Milan Dinović pucati iz vazdušnog pištolja.

Zastavu na otvaranju Igara nosili su Bakić i Rajković, a Filip Radović će braniti olimpijsku bronzu iz 2021.

  • Severna Makedonija

Olivera Nakovska Bikova biće jedina predstavnica Severne Makedonije u Parizu, a nadmetaće se u pucanju iz pištolja i to u tri discipline.

Ona je osvojila i jednu od ukupno dve medalje u istoriji te zemlje na Paraolimpijskim igrama, pošto je 2012. iz Londona došla sa zlatnim odličjem.

Drugu je osvojio takođe strelac Vančo Karanfilov, koji je osam godina ranije u Atini osvojio srebro.

  • Kosovo

U istoriju kosovskog sporta upisao se atletičar Grevist Bitići, postavši prvi kosovski paraolimpijac.

On će se nadmetati u trčanju na 1.500 metara u Parizu.

Tim Kosova na otvaranju Paraolimpijskih igara u Parizu
REUTERS/Umit Bektas
Grevist Bitići (dole) postao je prvi kosovski paraolimpijac i nosio je zastavu na ceremoniji otvaranja Igara

„Od malena sam bio borben i voleo sam izazove, što me je dovelo tu gde sam danas", rekao je on za Radio Slobodna Evropa.

Iako je Kosovo primljeno u Međunarodni olimpijski komitet (MOK) još 2014. godine, tek 2022. postalo je član Međunarodnog paraolimpijskog komiteta.

Kako su nastale Paraolimpijske igre?

Ludvig Gutman, jevrejski lekar koji je napustio nacističku Nemačku uoči početka Drugog svetskog rata, organizovao je 1948. godine prvo nadmetanje za sportiste u kolicima na Olimpijskim igrama u Londonu.

Učestvovalo je 16 ratnih veterana i žena sa invaliditetom i nadmetali su se u streličarstvu 29. jula, kada je bila i ceremonija otvaranja Igara.

Gutman je takmičenje prvobitno nazvao Igre Stouk Mandevil po bolnici u jugoistočnoj Engleskoj, gde je lečio pacijente sa bolestima kičme.

Iz toga su se razvile Paraolimpijske igre, a prvi put su održane pod tim nazivom u Rimu 1960. i učestvovalo je 400 sportista iz 23 zemlje.

Margaret Mogan, Dik Tompson i Barbara Anderson osvojili su zajedno 10 medalja za Veliku Britaniju na Paraolimpijskim igrama u Rimu 1960.
Press Association/PA Archive/Press Association
Margaret Mogan, Dik Tompson i Barbara Anderson osvojili su zajedno 10 medalja za Veliku Britaniju na Paraolimpijskim igrama u Rimu 1960.

Koji sportovi su u programu Paraolimpijskih igara?

Sportisti sa invaliditetom takmičiće se u 22 sporta u Parizu, a badminton i tekvondo su najskorije uvedeni - u Tokiju 2021.

Među njima su prilagođeni ekipni sportovi koji su zastupljeni i na Olimpijskim igarama, poput fudbala za slepe, košarke u kolicima, odbojke u sedećem položaju i ragbija u kolicima.

Tu su i popularni individualni sportovi kao što su atletika, tenis u kolicima, stoni tenis, džudo, streljaštvo ili streličarstvo.

Ali, postoje i dva sporta kojih nema na Olimpijskim igrama: golbol i boćanje.

Golbol
REUTERS/Bernadett Szabo

Golbol igraju sportisti oštećenog vida u tročlanim timovima na terenu veličine odbojkaškog igrališta, takmičari imaju poveze preko očiju i rukom ubacuju loptu u gol protivnika.

Publika mora da bude tiha na mečevima, kako bi sportisti mogli da čuju loptu koja u sebi ima zvono.

Boćanje je na Paraolimpijskim igrama namenjeno ljudima u kolicima, igra se u dvorani i vrlo je slično kuglanju.

Ko može da učestvuje na Paraolimijskim igrama?

Sportisti za Paraolimpijske igre učestvuju u disciplinama u skladu sa prirodom i nivoom njihovog invaliditeta.

Kako bi takmičenje bilo pošteno, svi prolaze kroz proces klasifikacije.

Medicinski i tehnički stručnjaci ocenjuju njihove sposobnosti i zdravstveno stanje i svrstavaju ih u određene kategorije.

To je glavni razlog što se na Paraolimpijskim igrama dodeljuje toliki broj medalja u različitim sportskim disciplinama, što je posebno očigledno u atletici.

Tim izbeglica

U Parizu će tim izbeglica predstavljati osam takmičara i dva pomagača, što je najveći broj sportista u ovoj delegaciji dosad.

U Riju 2016. se tim prvi put pojavio na Paraolimpijskim igrama sa dva takmičara, a njihovo učešće šalje poruku nade svetu, kaže Njaša Marakurva, šef delegacije.

„Sport za ljude sa invaliditetom inače nije dobro plaćen, a kada ste izbeglica i niste u vlastitoj zemlji, onda nemate ni podršku pri putovanjima.

„Nadamo se da je ovo prilika da ukažemo na njih i da oni pokažu izvrsnost", dodaje on za BBC Sport.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Ko bi mogao da obeleži Paraolimpijske igre?

  • Karon Palomeke, Kolumbija

Očekuje se da će Palomeke biti jedna od najvećih kolumbijskih zvezda u Parizu ove godine.

Ona je na Svetskom prvenstvu 2023. postavila rekord u trčanju na 100 metara u kategoriji T37.

Osvojila je i zlatne medalje na 200 i 400 metara na Svetskom prvenstvu u Japanu ove godine, kao i srebrno odličje u trci na 100 metara i bronzu u skoku u dalj.

Postala je tada i prva žena sa invaliditetom koja je 400 metara istrčala za manje od minut - 59,4 sekunde.

  • Oksana Masters, Amerika
Oksana Masters
REUTERS/Carlos Garcia Rawlins
Oksana Masters nosila je olimpijski plamen na ceremoniji otvaranja Paraolimpijskih igara u Parizu

Ova paraolimpijka rođena je u Ukrajini sa više zdravstvenih problema nastalih kao posledica nuklearne katastrofe u Černobilju, a umesto obe potkolenice koristi proteze.

Danas nastupa pod zastavom Sjedinjenih Država i takmiči se u više sportova.

Debitovala je na Paraolimpijskim igrama u Londonu 2012. bronzanom medaljom u paraveslanju, a u Tokiju je osvojila dva zlata u parabiciklizmu.

Učestovala je i na Zimskim Paraolimpisjkim igrama u Sočiju 2014, Pjongčangu 2018. i Pekingu 2022, a osvojila je ukupno devet medalja.

  • Kler Tagart, Velika Britanija

Takmičarka u boćanju postala je prva paraolimpijska iz Severne Irske kada se pojavila u Riju 2016.

Nada se da bi mogla da osvoji prvo zlato za Veliku Britaniju u individualnom sportu na Paraolimpijskim igrama posle tačno 40 godina.

Njoj je sa 19 godina dijagnostikovana distonija, neurološko stanje koje izaziva kontrakcije mišića i zglobova i spazame, pa je vremenom počela da koristi kolica.

  • Ma Lin, Australija

Paraolimpijski stonoteniser rođen je u Kini, ali nastupa za Australiju.

Desnu ruku mu je odgrizao medved kada je sa pet godina posetio zoološki vrt u Kini.

Iako je bio dešnjak, naučio je da igra stoni tenis levom rukom i pod zastavom Kine osvajao je zlatne medalja na Paraolimpijskim igrama u Pekingu, Londonu i Riju.

  • Simone Barlam, Italija
Simone Barlam
REUTERS/Claudia Greco

Plivač iz italijanskog grada Milana rođen je sa jednom kraćom nogom zbog problema sa kukom, usled čega je više puta operisan.

Počeo je da se takmiči u plivanju sa 14 godina, a na velikim takmičenjima učestvuje od 2017, kada se nadmetao na Svetskom prvenstvu u Meksiku.

Ovaj 24-godišnjak u međuvremenu je postao najbolji plivač u paraolimpijskoj kategoriji S9.

U Tokiju je osvojio dva zlata, dva srebra i bronzu, pa se očekuje da nastavi niz odličja i u Parizu.


Pogledajte i ovu priču:


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]