BBC News
Kina: Uhapšen umetnik disident zbog sumnje da je skrnavio Maove skulpture
Prevara ili vređanje kineskih revolucionarnih „heroja i mučenika" proglašeno je zločinom 2021. godine, novoizmenjenim krivičnim zakonom.
Kineski disident Gao Džen priveden je pod sumnjom da je „vređao revolucionarne heroje i mučenike", rekao je njegov brat i umetnički partner Gao Ćiang.
Braća Gao poznata su po provokativnim skulpturama, koje kritikuju osnivača Narodne Republike Kine Mao Cedunga i njegov režim.
Gao Džen je napustio Kinu 2022. godine i trajno se preselio u Sjedinjene Američke Države.
Bio je u poseti porodici, kada je uhapšen u provinciji Hebej, napisao je na Fejsbuku njegov brat.
Kineske vlasti nisu odgovorile na tvrdnje Gao Ćianga da je krajem avgusta oko 30 policajaca upalo u njihov umetnički studio u gradu Sanhe.
Zaplenili su i nekoliko umetničkih dela i uhapsili njegovog brata Džena, dodao je.
- Tortom na voštanu figuru kralja Čarlsa Trećeg
- Farbom na umetnost i istoriju: Ko su klimatski aktivisti italijanskog pokreta Poslednja generacija
- Stounhendž posut narandžastim prahom u protestu eko-aktivista
Braća Gao od 1980-ih privlače međunarodno interesovanje za dela poput Maove krivice, bronzane statue bivšeg komunističkog diktatora u pokajničkom položaju.
Među njihovim radovima su i Pogubljenje Hrista, statua Isusa okrenutog prema Maovom streljačkom vodu, Gospođica Mao, kao i kolekcija Maoovih statua sa velikim grudima i isturenim nosevima.
Mao Cedung učestvovao je u osnivanju komunističke Kine 1949. i vodio je kroz buran period tokom 1960-ih i 1970-ih.
Te godine poznate su kao Kulturna revolucija, u kojoj je, kako se veruje umrlo više od milion ljudi.
Otac braće Gao označen je tada kao klasni neprijatelj i odveden u mesto koje „nije ni zatvor, ni policijska stanica, već nešto drugo", gde je i umro, ispričao je Gao Džen za Njujork tajms 2009.
Prevara ili vređanje kineskih revolucionarnih „heroja i mučenika" proglašeno je zločinom 2021. godine, novoizmenjenim krivičnim zakonom.
Kampanju je vodio kineski lider Si Đinping.
Predviđena je kazna do tri godine zatvora.
Tokom većeg dela karijere, Gao je uspeo da izbegne ozbiljne kazne kineskih vlasti, često održavajući tajne izložbe ili samo po pozivu.
Međutim 2022, Gao Džen odlučio je da emigrira u Njujork, gde je imao stalno boravište.
Dženov sin je američki državljanin, išao je tada u školu, a i preselio se zbog „pogoršane društvene situacije u Kini", rekao je njegov brat Gao Ćiang. Nekoliko istaknutih kineskih umetnika napisalo je otvoreno pismo pozivajući vlasti da oslobode Gao Džena.
„Izgleda da da policijska uprava Sanhe posmatra umetnička dela Gao Džena kao dokaz zločina, ponavljajući progon Kulturne revolucije", navodi se u pismu.
Biro za javnu bezbednost Sanhe je odbio da komentariše slučaj.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]