BBC News
Podmornica Titan je bila u kvaru i pre polaska na put
Obalska straža već dve nedelje prikuplja dokaze o smrtonosnoj imploziji eksperimentalne podmornice koja se dogodila u junu 2023. godine.
Podmornica koja je implodirala na smrtonosnom putovanju do olupine Titanika, usmrtivši svih pet osoba na brodu, imala je kvar nekoliko dana pre poslednjeg puta, pokazala je istraga.
Bivši naučni direktor kompanije OšnGejt, koja je napravila podmornicu Titan, rekao je da je incident izazvao da putnici „padaju unaokolo", kao i da je plovilo udarilo u pregradni zid, ostavljajući jednog putnika da „visi naglavčke" dok su se drugi pridržavali.
Stiven Ros dodao je da ne zna da li je trup Titana posle tog događaja pregledan i da li je oštećen.
- Šta je implozija i kako je stradala posada podmornice Titan
- Šta se krije na dnu okeana, kako dišu ljudi u podmornici i koliko ima prostora unutra
- Svi članovi posade nestale podmornice preminuli, da li je nesreća mogla da bude sprečena
Obalska straža već dve nedelje prikuplja dokaze o smrtonosnoj imploziji eksperimentalne podmornice koja se dogodila u junu 2023. godine.
Ros je rekao da je posadi bilo potrebno više od sat vremena da izvuče podmornicu iz vode posle kvara, nekoliko dana pre poslednjeg putovanja.
Pogledajte video: Snimak ostataka podmornice Titan na morskom dnu
Prošlog četvrtka, svedočila je i članica misije na brodu za podršku podmornici, opisujući kako je posmatrala posadu i putnike koji su krenuli ka olupini Titanika prošlog juna.
„Videla sam pet osoba kako se smeše i polaze na put.
„Bili su srećni što idu, to je ono čega se sećam", svedočila je Renata Rohas, koja se pridružila ekspediciji kao volonter
Rohas, koja je bila na brodu za podršku na površini, rekla je da je sve „funkcionisalo veoma glatko" pre nego što je podmornica počela da tone.
Međutim, na ispitivanju je kazala i da se seća gubitka komunikacije, i kako je pitala kolege: „Nismo ih čuli, gde su?"
Dodala je i da je bila „asistent platforme" tog dana i „uglavnom stajala pored i pružala pomoć kada je nekome bila potrebna".
Implozija Titana izazvala je pitanja o bezbednosti i dizajnu podmornica, kao i o materijalima korišćenim u njihovoj izgradnji.
Poslednja poruka poslata sa podmornice dok se kretala prema Titaniku, nekoliko minuta pre same implozije, glasila je: „Sve je u redu ovde".
Rohas je rekla da je bila na sopstvenom brodu kada je izgubljena komunikacija, i da je protokol za spasavanje nalagao da se sačeka sat vremena, jer bi putnici mogli provesti dodatno vreme istražujući destinaciju.
Ali, situacija se izmenila kada podmornica nije izronila.
Rohas je rekla da se sećala razgovora i pozivanja Obalske straže.
„Tada smo prešli u 'režim akcije'", rekla je.
Bilo nekoliko opcija za spašavanje ako bi se podmornica zaglavila na dnu okeana, uključujući pokretanje oslobađanja ili čekanje da se promeni plima, dodala je.
Međutim, ne postoji ništa što može da se učini ukoliko trup podmornice oslabi, objasnila je.
Rohas je opisala ekspediciju iz 2021. godine u kojoj se seća kako je kupola sa podmornice pala dok je bila vađena iz vode.
Kada se podmornica vraćala na glavni brod, posada ju je izgubila na mapi.
Rohas je rekla da je vakuum popustio i kupola podmornice pukla.
„Bilo je samo, mislim, dva ili četiri šrafa na kupoli.
„Zbog toga je počela da pada," dodala je.
Zbog tog incidenta, posada je dodala još 18 šrafova kupoli za naredne ekspedicije.
Gospođica Rohas, ljubiteljka Titanika, rekla je na ispitivanju da se nikada nije osećala nesigurno tokom sopstvenih zarona.
„Smatrala sam da su oni bili veoma transparentni u vezi sa svime.
„Znala sam za rizik i ipak sam odlučila da idem", rekla je o osoblju OšnGejta.
Istraga će se nastaviti i sledeće nedelje.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]