Društvo
Menstruacija i reproduktivno zdravlje: Važnost ranog obrazovanja
Foto: Boom93
Edukacija o reproduktivnom zdravlju i menstruaciji kod dece i adolescenata ima sve veći značaj u savremenom društvu. U eri kada deca lako dolaze do informacija putem interneta, edukacija o vlastitom telu postaje važna kako bi deca imala tačne i pouzdane podatke. Edukativni programi u školama i predavanja u okviru zdravstvenih institucija su ključne komponente u rušenju tabua i unapređenju svesti o važnosti očuvanja zdravlja od najranijih godina. Kako bismo saznali više o ovim programima i njihovoj efikasnosti, razgovarali smo sa Jasminom Krstić, višom medicinskom sestrom u Savetovalištu za mlade, koja drži predavanja i radionice o temama seksualnog obrazovanja, menstruacije i reproduktivnog zdravlja u školama.
Pri Savetovalištu za mlade rade pedijatri, ginekolozi, psiholog, socijalni radnik i dve više medicinske sestre.
Predavanja o reproduktivnom zdravlju organizuju se po pozivu škola i prilagođavaju uzrastu učenika, dok su radionice najčešće namenjene starijim učenicima i održavaju se u Preventivnom centru uz prisustvo roditelja i dece.
“Teme su birane zavisno od uzrasta,” ističe Krstić, naglašavajući da mlađi učenici često osećaju nelagodnost, dok su stariji aktivniji i postavljaju više pitanja.
Program predavanja pokriva osnovne informacije o razvoju reproduktivnog sistema, a cilj je decu informisati i o važnosti prevencije.
Roditelji su često pozvani da prisustvuju ovim predavanjima, ali Krstić smatra da bi njihovo učešće trebalo da bude veće.
“Roditelji su uključeni u održavanju radionica u Preventivnom centru i učestvuju u predavanjima organizovanim za škole. Bilo bi poželjno da roditelji budu više uključeni, jer oni igraju ključnu ulogu u razvijanju otvorene komunikacije sa decom o ovim temama,” dodaje ona.
Takođe, u nekoliko škola organizovani su i specifični programi za roditelje o očuvanju reproduktivnog zdravlja i HPV vakcinaciji.
HPV vakcinacija sve više postaje tema obrazovanja u školama. Tokom predavanja i radionica posebna pažnja posvećuje se značaju prevencije, kao i ulozi HPV vakcine u očuvanju reproduktivnog zdravlja.
Kroz ovakve radionice i predavanja, zdravstveni radnici ukazuju na važnost redovnih pregleda i obezbeđuju roditeljima i deci pouzdane informacije koje su osnova za donošenje informisanih odluka.
Inicijativa za besplatne uloške u školama bila bi značajan korak ka podršci deci iz osetljivih grupa. Dodatno bi se smanjile razlike među decom i to bi unapredilo njihovu brigu o sopstvenom zdravlju.
“To je odlična ideja i smatramo da bi bila veoma korisna,” kaže ona.
Sistematski pregledi u školama predstavljaju jedinstvenu priliku da deca dobiju osnovne informacije o sopstvenom telu i zdravlju.
“Sistematski pregledi su odlična stvar, a mi često u to vreme organizujemo i radionice,” objašnjava Krstić.
Sistematski pregledi osmišljeni su tako da pruže temeljne informacije i ohrabre decu i roditelje da ozbiljno razmatraju sve aspekte zdravstvene zaštite.
Jedna od najvažnijih poruka koje Krstić želi preneti jeste da između dece i roditelja ne sme biti tabu tema.
“Deca najčešće dobijaju informacije od drugarica ili preko interneta, ali mi insistiramo da pre stupanja u bilo kakve odnose posete ginekologa,” ističe Krstić.
Na ovaj način, deca se podstiču na otvorene razgovore sa roditeljima i zdravstvenim radnicima, čime se dodatno doprinosi njihovom razumevanju o važnosti očuvanja reproduktivnog zdravlja.
Edukativni programi i predavanja u školama i dispanzerima o reproduktivnom zdravlju donose neprocenjivu vrednost u razbijanju predrasuda i širenju svesti među decom i adolescentima. Pristupanje ovim temama otvoreno, uz podršku roditelja i edukatora, omogućava deci da bolje razumeju svoje telo, razvijaju zdrav odnos prema sopstvenom zdravlju i donose informisane odluke o svom životu.