Moj grad
Nacionalni dan bez duvanskog dima obeležen pod sloganom „Ostavi pušenje“
Foto: Crveni krst Požarevac
Povodom Nacionalnog dana bez duvanskog dima, koji se obeležava 31. januara, u Crvenom krstu Požarevac organizovana je Akcija za zdravlje.
Ovu akciju organizovao je stručni tim Zavoda za javno zdravlje Požarevac, u saradnji i uz podršku Crvenog krsta Požarevac, službe polivalentne patronaže Doma zdravlja Požarevac, Medicinske škole Požarevac i Apoteke Požarevac.
U okviru akcije obavljeno je 46 preventivnih pregleda.
Svako ko je polomio jednu cigaretu dobio je po jabuku kao simbol zdravog načina života.
"Ove godine slogan Nacionalnog dana bez duvanskog dima glasi „Ostavi pušenje“. To je poziv svima, bez obzira na godine života, dužinu pušačkog staža i broj popušenih cigareta, da ostave pušenje i time doprinesu unapređenju svog zdravlja, sprečavanju i smanjenju verovatnoće oboljevanja od veoma ozbiljnih bolesti savremenog doba, unaprede svoj kvalitet života i samim tim doprinesu dužini očekivanog trajanja života", rekla je doktorka Cvija Stojanović iz Zavoda za javno zdravlje Požarevac.
Kako je navela, pušenje kao faktor rizika zajednički je za ozbiljne bolesti savremenog doba, a to su bolesti srca i krvnih sudova, maligne, šećerne bolesti i hronične bolesti pluća. Dodala je da, pored ovih ozbiljnih zdravstvenih problema, korišćenje duvana i duvanskih proizvoda i izloženost duvanskom dimu ima i ozbiljne ekonomske i socijalne posledice, a isto tako utiče i na zagađenje životne sredine.
"Svetska zdravstvena organizacija uputila je upozorenje da ne postoji duvanski i nikotinski proizvod koji je bezbedan, kao ni način korišćenja tih proizvoda, niti postoji bezbedan nivo izloženosti duvanskom dimu", istakla je dr Stojanović.
Prema podacima koje je iznela, u svetu na godišnjem nivou od posledica direktno povezanih sa pušenjem pre vremena umire više od 8 miliona ljudi. Od toga 1,2 miliona njih nisu bili pušači, ali su bili izloženi duvanskom dimu i aerosolima koji se oslobađaju korišćenjem određenih nikotinskih proizvoda. U našoj zemlji na godišnjem nivou umire nešto više od 19.000 ljudi kao posledica korišćenja duvanskih i nikotinskih proizvoda.
"Prema istraživanju iz 2023. godine, svakodnevno ili povremeno cigarete koristi 37,9% odraslih od 18 do 64 godine", rekla je dr Stojanović.
Od duvanskih proizvoda najčešće se koriste cigarete. Ipak, u poslednjih deset godina došlo je do blagog smanjenja korišćenja cigareta među odraslom populacijom, ali je zato, kako ističe, veliki zdravstveni izazov povećano korišćenje elektronskih cigareta, prvenstveno kod mladih.
"U poslednjem istraživanju iz 2022. godine, svaki peti učenik prvog razreda srenje škole, koristio je elektronsku cigaretu, i to je u procentima 19,9%, što predstavlja ozbiljni zdravstveni problem i izazov, kako na nacionalnom, tako i na svetskom nivou", navela je dr Stojanović.