Društvo
USAID pauzirao finansiranje projekata u Srbiji, najpogođeniji – građani, mediji i NVO
Ilustracija/pixabay
Agencija za međunarodni razvoj Sjedinjenih Američkih Država prestaje da finansira projekte širom sveta, pa tako i u Srbiji. Nevladine organizacije i lokalni mediji u narednih 90 dana ne mogu da računaju na donacije i grantove, što je obradovalo vrh vladajuće partije i tabloide naklonjenje vlasti, koji su očigledno zaboravili bitnu stvar - veliki deo sredstava koja je USAID izdvajao do sada, išla su direktno državi.
Odlučila je administracija novog-starog predsednika Amerike Donalda Trampa – USAID obustavlja sve svoje aktivnosti na tri meseca, zbog revizije.
Kao i u ostatku sveta i mnogim zemljama u razvoju i nevladine organizacije u Srbiji osetiće posledice, bilo da se bave obrazovanjem, kulturom ili recimo vladavinom prava i pravosuđem.
„Jeste iznenađujuća odluka, donekle. O njoj se pričalo, ali nikada se nije smatralo da će se to zaista desiti u ovom obimu i na ovaj način. S obzirom na ideju samog projekta i na način na koji je on do sada funkcionisao, utisak je da će krajnji korisnici trpeti najveću štetu“, naveo je pravnik Mihailo Pavlović.
U prevodu – trpeće najviše građani, jer novac je bio namenjen zapravo poboljšanju njihovog života. Šta država nije mogla da im omogući sama, pomagao je, među ostalima, USAID.
Podržavao je i lokalne, nezavisne i pre svega profesionalne medije, koje bi država trebalo da potpomaže, ali zbog neregularnosti na javnim konkursima prava pomoć izostaje.
„To će imati veliki uticaj na njihov opstanak. Sam Tramp ima jedan veliki odijum ka medijima, pre svega ka pravim medijima, registrovanim i bojim se da će možda tu doći do nekih rezanja troškova i da će možda imati malo dugoročniji efekat“, smatra Tamara Filipović iz NUNS-a.
Da bi posledice bile što blaže, sada se pre svega računa na evropske donatore. A oni mediji kojima pomoć nije potrebna, a dobijaju je od države svejedno, iako redovno krše novinarski Kodeks, ovu Trampovu odluku jedva su dočekali. Likuju zajedno sa istaknutim članovima Srpske napredne stranke – svanuo je crni NVO dan.
Pravnik Mihailo Pavlović, koji sarađuje sa više nevladinih organizacija podseća na činjenicu, da je jedan od najvećih primalaca pomoći do sada bila – upravo država Srbija.
„Jedan od simptomatičnih primera koji može da se uzme jeste, recimo, kad vi odete u sud, teško da ćete da nađete jedan kompjuter, jednu stolicu, sto, bilo šta, da nemate nalepnicu da je to finansirala ili EU ili USAID“, ističe pravnik.
Što može da se proveri i na sajtu te organizacije. Samo u 2023. USAID je uložio u Srbiju preko 33,5 miliona dolara, najviše pomažući civilnom sektoru i Vladi, biznisima, zdravstvenom i energetskom sistemu.
Kako je onda samo za NVO „crni dan“?
Nemoj više da mi pomažeš molim te
2.2.2025. 09:47
Običan čovek nije video banke od te pomoći.