Društvo
Članovi komisije za nadstrešnicu: Okupili smo se jer smo shvatili da država ne želi da utvrdi odgovornost
![Foto: YouTube printscreen/Insajder Video](https://boom93.rs/image/cache/extra-large/files/images/zeleznicka-stanica-1730537307.png?crop=true)
Foto: YouTube printscreen/Insajder Video
Članovi Anketne komisije koja će pregledati dokumentaciju o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, a u cilju otkrivanja razloga i odgovornih za pad nadstrešnice koja je usmrtila 15 ljudi, poručili su danas da je komisija formirana nakon što su shvatili da država ne želi da utvrdi odgovornost za ovu tragediju.
Anketna komisija predstavljena je danas u Beogradu, a čini je grupa univerzitetskih profesora i stručnjaka iz različitih oblasti – prava, ekonomije, medija.
Najavili su da će komisija u narednom periodu „češljati“ svu dokumentaciju koju su objavili državni organi u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu, a posebno nadstrešnice, kao i da će svake srede obaveštavati javnost o novim saznanjima kroz preliminarne izveštaje. Na kraju rada komisija će objaviti i konačni izveštaj.
Zainteresovani građani će takođe na njihovom sajtu anketnakomisija.rs moći da pretražuju i istražuju dokumentaciju.
Komisija je pozvala građane uzbunjivače koji su na bilo koji način bili povezani sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu da saznanja koja imaju, a koja bi mogla biti ključna za uzrok pada nastrešnice, pošalju na mejl [email protected].
Profesor na Pravnom fakultetu Tanasije Marinković rekao je da Anketnu komisiju čine građani koji su se okupili kao zabrinuti građani, a da su kao pripadnici struke „u ovom kritičnom stanju“ odlučili da preuzmu odgovornost i pomognu državi, građanima i studentima.
„Mi smo se okupili onog trenutka kada smo shvatili da nijedan organ neće da se upusti sa svoje strane u celovito ispitivanje odgovornosti. Ta kap je bila odluka Narodne skupštine da odbije stavljanje na dnevni red formiranje anketnog odbora, koji bi mogao da uradi jednim delom i ovaj posao koji mi sada radimo, kao i odbijanje Skupštine da uvrsti u dnevni red pitanje odgovornosti Vlade Srbije za rušenje nadstrešnice“, obrazložio je Marinković.
Prema njegovim rečima, nakon što su se ove institucije pokazale neodgovornim oni su odlučili da budu odgovorni i da daju primer i drugima.
Marinković je istakao i da smo svedoci već deceniju i po da se vladavina prava i narodna suverenost iz dana u dan gaze u Srbiji.
„Oni organi koji bi trebalo da oličavaju ove vrednosti: Narodna skupština, Vlada, Predsednik Republike, Tužilaštvo, Ustavni sud, REM, RTS, RTV, izdali su vladavinu prava i otuđili su suverenost od građana“, rekao je Marković na konferenciji za medije.
To je, kako je naveo, nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i napora ovih institucija da spreče utvrđivanje potpune odgovornosti o razlozima za tragediju, svima u javnosti još jasnije.
Kada je reč o dokumentaciji koju su objavili državni organi, Marinković ukazuje da su dokumenti verovatno namerno razbacani, a takva situacija pokazuje da država ne želi dijalog.
„U dokumentaciji se nalazi takav haos. Ako je bilo ko želeo dijalog na ovu temu i želeo da omogući javnosti da sazna za svu relevantnu dokumentaciju, što je prevashodni zahtev studenata, onda je jasno da se to ovako ne čini i mi na to nećemo pristati. Mi tražimo od svih nadležnih koji objavljuju ove dokumente da te dokumente srede na odgovarajući način, a mi ćemo im pomoći u tome i predložićemo im kako da organizuju dokumente“, rekao je Marinković.
Dijalog, ističe, nije otpočeo dok građani i struka nemaju jasan pregled.
Marinković dodaje da ovako dobijeni dokumenti ozbiljno rađaju sumnju u to da postoji iskrena namera države da želi dijalog. „Da postoji iskrena namera nama bi bilo omogućeno da se sa tom dokumentacijom upoznamo na najjednostavniji način“, rekao je Marinković.
Na konferenciji je govorio i inženjer i član komisije Danijel Dašić koji je rekao da će se deo komisije baviti istraživanjem dokumentacije sa građevinske tačke gledišta.
Ukazao je da su pojedini dokumenti već pokazali da su postojali mnogi propusti i kada je reč o izvođenju radova, ali i kontrole. Takođe, kako kaže, imaju problema sa autentičnošću dokumenata i time da se pojedini papiri ne poklapaju.
Ekonomista i član komisije Dušan Dobromirov rekao je da će se komisija baviti i ekonomsko-finansijskim pitanjima, odnosno pokušaće da izvrše finansijsku forenziku prateći trag novca.
Ukazao je da i u njihovom segmentu nedostaju neki ključni dokumenti.
„Nadamo se da će početak rada komisije ohrabriti uzbunjivače koji imaju podatke o transakcijama u vezi sa rekonstrukcijom nadstrešnice i sada je prilika da se obrate komisiji kako bi istina izašla na videlo“, rekao je Dobromirov.
Ispred dela komsije koja će baviti medijima obratio se izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja Zoran Gavrilović koji je rekao da će njihov deo posla biti da istraže da li su mediji u periodu pre pada nadstrešnice bili sredstvo informisanja u skladu sa ustavom član 51, u kojem se kaže da građani Srbije imaju pravo na istinito, blagovremeno i potpuno informisanje, ili su mediji bili sredstvo propagande.
Takođe, istražiće i kako su se mediji ponašali nakon 1. novembra, odnosno da li su bili u funkciji sankcionisanja odgovornih ili u funkciji medijskog sakrivanja onih koji su odgovorni.
Advokat i član komisije Jovan Rajić ukazao je da će se deo komisije baviti i krivično-pravnim aspektima. Prema njegovim rečima, njihov posao bi trebalo da dođe na kraju, odnosno kada se cela istraga završi.
Međutim, kako kaže, neke stvari već sada mogu da se identifikuju, a jedna od njih jeste činjenica da optužnicom nije obuhvaćen segment odgovornosti za korupciju.
Sudija Vrhovnog suda Srbije u penziji i nekadašnja predsednica tog suda, trenutno član komisije, Vida Petrović Škero rekla je da će se deo komisije baviti građevinsko-pravnom odgovornošću koja se tiče naknade štete nakon rušenja nadstrešnice.
„Korupcija, nestručnost, neprofesionalizam ušao je u svaku poru našeg života i napravio ogromnu štetu. Ova zemlja ne radi dovoljno na sprečavanju korupcije, ona se teško dokazuje, ali je evidentno da je u ovom slučaju korupcija bila jedan od velikih razloga pogibije 15 ljudi“, zaključila je Petrović Škero.