Društvo

Zašto žene ne prijavljuju akušersko nasilje?

ilustracija/pixabay

ilustracija/pixabay

Prema prijavama žena koje je objavio Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) u svojoj priči o akušerskom nasilju, 97 odsto njih nisu prijavile nikome šta im se desilo na porođaju.

Najviše prijava akušerskog nasilja u istraživanju CINS-a, pod nazivom „Priče iz porodilišta: Žene koje su prekinule zavet ćutanja“, se odnosi na loše iskustvo u porodilištima u Beogradu (600), Novom Sadu (158), i Nišu (85).

Pored ovih velikih gradova prijave na nehuman tretman u porodilištima stižu iz cele Srbije.

Sagovornice Danasa smatraju da su brojni razlozi za masovno neprijavljivanje akušerskog nasilja, ali da je jedan svakako nepoverenje u institucije.

Sociološkinja Hristina Cvetinčanin Knežević navodi da nam stopa neprijavljivanja akušerskog nasilja od 97 odsto ukazuje na dve važne stvari – na nepoverenje koje žene imaju u institucije da će da ih zaštite i na normalizaciju akušerskog nasilja kao uobičajenog porođajnog iskustva.

„Manjak poverenja u državne zdravstvene institucije nije nešto što je rezervisano samo za porođaj, ali je činjenica da su žene tokom porođaja najranjivije, te je akušerstvo grana medicine u kojoj su prava pacijentkinja najugoženija, i variraju od verbalnog nasilja i uvreda, sve do fizičkog nasilja i sprovođenja intervencija bez informisanja pacijentkinja“, objašnjava Cvetinčanin Knežević.

Danasova sagovornica dodaje da se intervencije tokom porođaja sprovode čak i kada nisu neophodne, poput epiziotomije ili indukcije.

„Sa druge strane, iz nekog sumanutog razloga mi i dalje porođaj vidimo kroz prizmu ženske seksualnosti, pa je stav ‘nisi se žalila kada si dete pravila’, da budem pristojna, zastupljen ne samo kod medicinskih radnika i radnica, nego i u društvu, što ne stvara atmosferu u kojoj bi žena koja je doživela akušersko nasilje smatrala da ima smisla da se uopšte i oglasi povodom toga“, naglašava Cvetinčanin Knežević.

Više informacija pročitajte OVDE. 

Podsetimo, šest od trinaest žena, koliko je popunilo anketu „Da li ste doživeli akušersko nasilje?“, koju je Boom 93 sproveo, doživelo je neki vid akušerskog nasilja.

Takođe, Boom 93 je sproveo i anketu "Kako stw zadovoljni uslovima u porodilištu u Požarevcu" gde su se žene, takođe žalile na loše ophođenje medicinskih sestara i babica u ovoj bolnici, a neke su navele da su doživele i akušersko nasilje.