Ekonomija

Ministarstvo finansija Srbije: Potpisani prvi ugovori o subvencionisanim kreditima za mlade

Foto: Pixabay/ilustracija

Foto: Pixabay/ilustracija

U Poštanskoj štedionici u Beogradu danas u potpisana prva četiri ugovora o subvencionisanim stambenim kreditima za mlade od 20 do 35 godina, za koje se do sada prijavilo 1.790 zainteresovanih, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Potpisivanju ugovora prisustvovao je ministar finansija Siniša Mali koji je rekao da se tom programu priključila i NLB Кomercijalna banka, što znači da mladi mogu i kod te banke da apliciraju za povoljne kredite, saopštilo je Ministarstvo.

Naveo je da se programu subvencionisanja stambenih kredita za mlade priključilo Dunav osiguranje, besplatnim osiguranjem nekretnina u prvih godinu dana.

"Mladi bi trebalo da znaju da će uvek moći da se oslone na svoju državu", rekao je Mali.

Predsednik Izvršnog odbora Poštanska štedionica Bojan Кekić kazao je da je u toj banci u obradi još 59 zahteva za subvencionisane stambene kredite.

Za te kredite učešće od jedan odsto, maksimalna vrednost kredita je 100.000 evra, a ne postoji ograničenje u ceni nepokretnosti koja se kupuje, niti u ceni kvadrata.

Кrediti nude grejs period od godinu dana. U prvoj godini otplate fiksna kamatna stopa iznosi 3,5 odsto, subvencija države dva odsto, kamatna stopa za korisnika iznosi 1,5 odsto.

Od druge do šeste godine fiksna kamatna stopa je 3,5 odsto, subvencija države dva odsto, a kamatna stopa za korisnika 1,5 odsto. Posle šeste godine kamatna stopa je varijabilna.

Periodom otplate kredita je do 40 godina, najviše do 70. godine života korisnika.

Vrednost programa je 400 miliona evra, od čega će pomoć države iznositi oko 130 miliona evra, a projektovano je da će u ovoj fazi to podržati kupovinu više od 5.500 stambenih jedinica, navelo je Ministarstvo finansija.