BBC News

Zastava Kosova na Kongresu UEFA u Beogradu, izvinjenje Fudbalskog saveza Srbije

kosovo, uefa

kosovo, uefa

FSS najpre saopštio da zastava Kosova nije istaknuta u Centru Sava na Kongresu UEFA, a potom se izvinjavao.

kosovo, uefa
ANDREJ CUKIC/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Mesta predviđena za delegaciju Kosova na Kongresu UEFA u Beogradu

Nekoliko zastava u nizu, pa stub na kojeme piše „49. kongres UEFA, Beograd, 2025" i na kraju zastava Kosova, pored koje se slika predsednik Fudbalskog saveza Kosova Agim Ademi.

Taj snimak, nastao u Sava centru, jednom od najpoznatijih kongresnih centara Beograda, 3. aprila se pojavio u mnogim medijima.

U prestonici Srbije u toku je Kongres UEFA, krovne organizacije evropskog fudbala, čije je Kosovo dugogodišnji član, kao i Međunarodne fudbalske federacije (FIFA).

Zvanični Beograd ne priznaje kosovsku nezavisnost, proglašenu 2008. godine, a komplikovani politički odnosi često i na polju sporta izazivaju napetosti.

Iz Fudbalskog saveza Srbije (FSS) najpre su za Sportklub negirali da je zastava Kosova bila istaknuta.

Međutim, usledilo je novo saopštenje u kojem su da je reč o „propustu organizatora", to jest UEFA, koji je „jedan učesnik pokušao da iskoristi za nefudbalske interese".

Na društvenim mrežama, pre svega profilima navijača beogradskog Fudbalskog kluba Crvene zvezde, objavljen je i snimak na kom se vidi kako grupa ljudi pali kosovsku zastavu ispred Sava centra.

BBC nije potvrdio autentičnost tog snimka.

„Reagovali smo zajedno, brzo i odlučno i sa punom odgovornošću obaveštavamo javnost da na Kongresu UEFA danas u Beogradu nema nikakve zastave, niti zastavice tzv. Kosova", saopštio je FSS.

„Izvinjavamo se svakom našem građaninu i svakom pripadniku našeg naroda, posebno našim ljudima na Kosovu i Metohiji, koje je uznemirio i povredio propust organizatora koji je našom reakcijom odmah otklonjen."

Kongres UEFA u Beogradu opisuju kao „jedan od najvažnijih događaja u našoj zemlji ikada", zato što je FSS „domaćin najvažnijim fudbalskim ljudima Evrope i sveta".

Otvaranju je prisustvovao i predsednik Vlade Srbije u ostavci Miloš Vučević.

Nova runda tenzija dešava u trenutku najava da će Srbija i Albanija 2026. zajedno organizovati Evropsko prvenstvo u fudbalu za igrače do 17. godina.

Iz Fudbalskog saveza Kosova (FSK) do trenutka objavljivanja teksta nisu odgovorili na pitanja BBC novinara o zastavi na Kongresu UEFA i navodnom njenom paljenju.

Na poruke i pozive nije odgovorio ni Ademi, predsednik FSK-a.

Fudbalski savez Srbije se izvinjavao i prošle godine, ali tada tema nije bilo Kosovo, već Hrvatska.

Neko iz Fudbalskog saveza je po fudbalere reprezentacije Srbije, koji su se takmičili na Evropskom prvenstvu, poslao avion hrvatske avio-kompanije, što su politički zvaničnici tada nazvali „sramotom".

„(Predsednik Srbije) Vučić je bio izuzetno ljut. Mi imamo našu Er Srbiju i svi putujemo tom kompanijom", rekla je tada Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije.

FSS je čarter let platio 48.500 evra za jedan smer, objavio je tada beogradski sajt Telegraf, što su preneli mnogi mediji u Srbiji.

Iz FSS su za tada Sport klub reklii da niko, po enterijeru aviona, nije ni primetio da je reč o hrvatskom avionu.

„Unutra je sve bilo na nemačkom, spolja kod registarskog broja stajala je HR oznaka ili nešto slično", rekao je jedan od prisutnih, čiji identitet Sport klub tada nije otkrio.

Jovan Šurbatović, tada još generalni sekretar FSS, rekao je da je to bio skandal.

„Te stvari se dešavaju, desile su se, da li je to bila neka politička provokacija, nameštaljka... Desilo se i svakako je skandal.

„Ne krivim ni Tim menadžera ni saradnike jer to nisu znali. To nikako nije moglo da se vidi", rekao je tada Šurbatović, koji je nedugo potom napustio FSS.

Srbija, Kosovo i sport

Potencijalni susreti kosovskih i srpskih sportista uvek izazivaju mnogo napetosti, zbog čega organizatori takmičenja uglavnom sprečavaju da do njih dođe.

Veliko je pitanje i ko sme da igra utakmice na Kosovu i u kom takmičenju.

Pojedinim klubovi sa teritorije Kosova, koji žele da nastupaju u takmičenjima Fudbalskog saveza Srbije, ta mogućnost zabranjena je 2023. godine.

Tada su dobili dopis da se „sportske priredbe mogu organizovati samo u skladu sa Ministarstvom kulture, omladine i sporta Kosova".

FSS je zbog toga pisao UEFA, navodeći da je „Srbima na Kosovu ugroženo pravo na bavljenje sportom".

Na to je reagovao Hajrula Čeku, tadašnji kosovski ministar kulture, omladine i sporta, poručujući da se tim pismom „krivi stvarnost".

Fudbalski savez Kosova godinama od kosovskih institucija i policije traži da zabrane „nelegalno takmičenje" koje nije deo kosovskog sistema.

Zbog toga su i oni slali pisma na adrese UEFA i FIFA.

Na Kosovu je tokom 2024. zatvoren niz institucija koje su funkcionisale u sistemu Srbije, a koje zvanična Priština ne priznaje.

Na severu Kosova, gde srpsko stanovništvo čini većinu, zatvorene su, između ostalih, kancelarije PIO Fonda, Kancelarije za KiM, Centra za socijalni rad, i nekoliko preduzeća.

Ranije je u srpskim sredinama ukinut dinar, zatvorena je banka Poštanska štedionica, trezor Narodne banke Srbije u Leposaviću, kao i objekti Pošte Srbije.

Srbija je prestala i da izdaje automobilske tablice za gradove na Kosovu.

Preostale institucije kojima upravlja Srbija na Kosovu danas su samo u zdravstvu i školstvu.

Neodigrani mečevi

U protekle dve decenije bilo je dosta slučajeva kada sporta nije bilo zbog politike.

I to ne samo u Srbiji.

Fudbalska utakmica Rumunije i Kosova iz 2023. godine, odigrana u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, bila je prekinuta 50 minuta zbog pošto su rumunski navijači pevali „Srbija, Srbija" i podigli transparent „Kosovo je Srbija".

Rumunija je jedna od pet članica Evropske unije koja i dalje nije priznala Kosovo, uz Španiju, Grčku, Kipar i Slovačku.

  • 'Ne na postolje sa njima'

Uoči Letnjih Olimpijskih igara u Brazilu 2016. godine, tadašnji ministar omladine i sporta Srbije Vanja Udovičić izjavio je da je preporuka vlade i svih saveza da srpski sportisti napuste pobedničko postolje ako se na njemu nađu sa nekim učesnikom sa Kosova.

Tada je precizirao i da je odluka na samim takmičarima, ali da ni sam ne zna kako bi postupio u takvoj situaciji.

Kao ministar i sportista, rekao je tada Udovičić, ne podržavam odluku kojom je Kosovu omogućeno učešće na OI u Riju.

  • Trepča i Crvena zvezda, fudbal

FK Trepča iz Kosovske Mitrovice u centar pažnje je dospeo 2019. godine, kada ga je žreb Kupa Srbije spojio sa beogradskom Crvenom zvezdom, jednim od najvećih klubova na Balkanu.

Meč je trebalo da bude odigran u Zvečanu, ali delegacija Zvezde nije puštena Kosovo - fudbaleri su vraćeni sa administrativnog prelaza Jarinje.

Duel je odigran sutradan u Sportskom centru FSS u Staroj Pazovi, nadomak Beograda, i Zvezda je ubedljivo pobedila.

  • Trepča i Partizan, košarka

A godinu dana ranije, plan je bio da Partizan u Leposaviću odigra prijateljski meč sa košarkašima Trepče, ali im takođe nije bio dozvoljen ulazak na Kosovo.

  • Srbija - Kosovo, rukomet

Iste godine, napetosti je bilo i pred meč ženskih rukometnih juniorskih selekcija Srbije i Kosova, a u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo.

Meč je prvo trebalo da bude odigran Kragujevcu, ali je premešten u sportski centar Kovilovo, periferiji Beograda, da bi na kraju bio otkazan odlukom Vlade Srbije.

U danima pred meč, navijači su protestovali ispred Kovilova, najavljujući dolazak na dan utakmice, iako je meč trebalo da bude održan bez publike, obeležja i himne.

Evropska rukometna federacije (EHF) posle otkazivanja utakmice suspendovala Rukometni savez Srbije i izbacila mlade rukometašice iz kvalifikacija.

  • Kosovski bokseri i Beograd

U oktobru 2021. kosovskih boksera nije bilo na Svetskom prvenstvu u Beogradu.

Kosovska delegacija tada je tri puta pokušala da stigne do Beograda - bezuspešno.

„Svaki put smo zaustavljeni na granici zbog oznaka Kosova na opremi", izjavio je tada za BBC Ljatif Demoli, generalni sekretar Bokserskog saveza Kosova.

Nenad Borovčanin, predsednik Bokserskog saveza Srbije, u kratkoj izjavi za BBC je rekao da „takozvano Kosovo nije učesnik Svetskog prvenstva" i da ne želi da daje izjave „o njihovim provokacijama".

  • Kosovski karatisti i Beograd

Nešto slično dogodilo se 2018. kosovskoj karate reprezentaciji - hteli su da učestvuju na Evropskom prvenstvu u Novom Sadu, ali su oba puta zadržani na prelazima.

kosovo, uefa
ANDREJ CUKIC/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Mesta za delegaciju Kosova na Kongresu UEFA u Beogradu

Odigrani mečevi

Međutim, to ne znači da mečeva između srpskih i kosovskih ekipa nije bilo.

Rukometašice Naise iz Niša pobedile su 2007. ekipu Vlaznimija iz Đakovice 46:13, u osmini finala Čelendž kupa.

Meč je igran u mađarskom gradu Tatabanja, bez publike i uz jake snage obezbeđenja.

Na utakmici su bile istaknute zastave Srbije za Naisu, Evropske rukometne federacije za Vlaznimi, zastava Čelendž Kupa, kao i zastave zemalja sudija i delegata - Mađarske i Slovačke.

Takođe, u februaru 2022. šest kosovskih sportista učestvovalo je na Balkanskom prvenstvu u atletici za mlade u Beogradu.

To je prvi put da je reprezentacija Kosova pod tim imenom učestvovala na sportskom takmičenju u Srbiji, istakli su tada iz Olimpijskog komiteta Kosova.

Sedamnaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od oko 115 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]