Društvo
Kokot: Nastavnicima koji učestvuju u obustavi rada treći put su stigle umanjene zarade
Foto: Envato elements/ilustracija
Nastavnicima koji učestvuju u obustavi rada treći put su stigle umanjene zarade, izjavio je FoNetu predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) Dušan Kokot, napominjući da se intenzivno radi na tužbama tim povodom i da je značajan broj prosvetara dostavio dokumentaciju na kojoj sada rade advokati.
„Tužbe su u pripremi i prethodnih desetak dana se dosta radilo na tome. Sada je posao advokata kojom će brzinom oni uspeti da sve te tužbe napišu, pripreme i dostave nadležnim sudovima“, kazao je Kokot nakon što prosvetarima u obustavi rada već treći put stižu umanjene zarade i gotovo simbolične sume, a ovoga puta reč je o prvom delu plate za mart.
„U većini slučajeva zarade su stigle kao i prošli put, kako je ko odrezao. Nema dve iste pljačke banke – jedan reže ovoliko, drugi reže onoliko, ali svakako režu. Pritisak se nastavlja“, kazao je Kokot.
U petak je bio upućen i poziv školama na jednodnevnu obustavu nastave, pa je zabeležen i veći broj škola koje su učestvovale u takvom vidu protesta.
„Danas se to vratilo na prethodni broj, uglavnom su u obustavi srednje škole i gimnazije. Ima i jedan broj osnovnih škola u ponekim gradovima, ali to nije neki veliki broj da bi se zaista pričalo o tome. To je zatišje koje ne mora da bude kraj, daleko od toga. Čekaju se neki povoljni momenti“, poručio je Kokot i dodao da je cilj da se vlastima pomaže da to što rade neće slomiti prosvetne radnike.
Povodom imenovanja mandatara Vlade Srbije, Kokot je ocenio da Đuro Macut i priča o vladi kontinuiteta jasno pokazuju da „stvar ne može biti rešena“, nego da će se pobuna svakako nastaviti, a moguće i radikalizovati.
„Ko zna šta nose dani pred nama“, naveo je Kokot i dodao da je potpuno nevažno ko je ministar prosvetete u „vladi kontinuiteta“, jer su, kako je ocenio, to ljudi koji će i dalje jedino biti odgovoni predsedniku države.
„Neophodno je da dođe do sveobuhvatne političke promene i potrebna nam je demokratski orijentisana vlada. Ako se i dalje krećemo u okvirima u kojima crta Aleksandar Vučić, onda je bespredmetno govoriti o tome ko je ministar prosvete“, zaključio je Kokot.
Da su plate treći put zaredom umanjene, FoNetu je potvrdila i predsednica Foruma beogradskih gimnazija Ana Dimitrijević koja ističe da u nekim školama, poput Treće beogradske gimnazije, profesorima nije legao ni dinar, negde je uplaćeno 50 odsto prvog dela martovske plate, a u nekima 15 odsto.
Kao primer nelogičnosti u isplatama, ona je navela svoju Devetu beogradsku gimnaziju – iako je mart duži od februara, a prema odluci Vlade treba da budu obračunati i uvećani koeficijenti za zaposlene u obrazovanju, današnja uplata je, ipak, manja od one prethodne.
„Kada se obračuna mesečna zarada, reč je o iznosima od nula do 30.000 dinara“, navela je Ana Dimitrijević.
Ana
7.4.2025. 19:02
Od početka smanjenja plata vi pretite tužbama i niko još nije video ni jednu. To se zove praćenje praznom puškom, kao detetu kad je nemirno na času ti mu zapretiš ocenom, a kao odgovor dobiješ posetu deteta, roditelja, advokata i prosvetnog inspektora.