BBC News

Naučnici demantuju da je oživljen davno izumrli jezovuk

Beli vuk

Beli vuk

Nezavisni stručnjaci kažu da tri bela mladunčeta nisu jezovuci, kako tvrdi američka kompanija Kolosal.

Beli vuk
Colossal Biosciences
Tri šteneta vuka su nazvana Romulus, Remus i Kalesi

Na naslovnoj stranici Time magazina je predivan, snežno beli vuk i naslov koji najavljuje povratak jezovuka.

Ova izumrla vrsta, možda najpoznatija po ulozi u seriji „Igra prestola", postojala je pre više od 10.000 godina - kada je lutala po Americi.

Kompanija Colossal Biosciences je iza naslova u magazinu.

Najavili su da su koristili „precizno genetsko inženjerstvo i drevnu DNK" da bi uzgojili tri šteneta jezovuka i „oživeli njegovu vrstu".

Ali, dok mladi vukovi - Romulus, Remus i Kalesi - predstavljaju impresivan tehnološki napredak, nezavisni stručnjaci kažu da oni zapravo nisu jezovuci.

Zoolog Filip Sedon sa Univerziteta Otago na Novom Zelandu objasnio je da su životinje „genetski modifikovani sivi vukovi".

Kompanija Colossal je promovisala napore da koristi slične najsavremenije genetske tehnike da bi vratila izumrle životinje poput vunastog mamuta i tasmanskog tigra.

U međuvremenu, stručnjaci su ukazali na važne biološke razlike između vuka na naslovnoj strani časopisa Time i jezovuka koji je lutao i lovio tokom poslednjeg ledenog doba.

Mali vukovi
Colossal Biosciences
Mali vukovi su stari dva meseca

Paleogenetičar Nik Roulens, takođe sa Univerziteta Otago, objasnio je da je DNK drevnog jezovuka – izdvojen iz fosilizovanih ostataka – previše degradiran i oštećen da bi se moglo biološki kopirati ili klonirati.

„Drevna DNK je kao da stavite svežu DNK u rernu na 500 stepeni preko noći", rekao je Roulens za BBC njuz.

„Izađe izlomljena – kao krhotine i prašina.

„Možete je rekonstruisati, ali nije dovoljno dobra da biste s njom dalje radili bilo šta drugo".

Umesto toga tim je koristio novu tehnologiju sintetičke biologije – isecajući delove DNK i ubacujući ih u genetski kod živog bića koje ima čitav biološki plan očuvan, u ovom slučaju sivog vuka.

„Dakle, ono što je Colossal proizveo jeste sivi vuk, ali ima neka svojstva jezovuka, poput veće lobanje i bele dlake", rekao je Roulens.

„To je hibrid", kaže.

Doktorka Bet Šapiro, biološkinja iz kompanije Colossal Biosciences, izjavila je da ovo dostignuće zaista predstavlja deekstinkciju, koju je opisala kao ponovno stvaranje životinja sa istim karakteristikama.

„Sivi vuk je najbliži živi rođak jezovuka – genetski su veoma slični – pa smo ciljali DNK sekvence koje dovode do osobina jezovuka, a zatim smo uredili ćelije sivog vuka... potom smo klonirali te ćelije i stvorili naše životinje".

Prema rečima Roulensa, međutim, jezovuci su se razdvojili od sivih vukova pre 2,5 i šest miliona godina.

„Pripadaju potpuno drugačijem rodu u odnosu na sive vukove", rekao je on.

Colossal je uporedio genome jezovuka i sivog vuka, i od oko 19.000 gena, utvrdili su da 20 promena u 14 gena daje jezovuka".

Izmenjeni embrioni su ubačeni u surogat majke – domaće pse.

Prema tekstu u časopisu Time, sva tri vuka su rođena planiranim carskim rezom kako bi se smanjio rizik od komplikacija.

Colossal, koji je u januaru procenjen na više od 10 milijardi evra, drži vukove na privatnom imanju od 2.000 hektara na nepoznatoj lokaciji na severu SAD.

Mladunci zaista izgledaju kao što mnogi ljudi zamišljaju jezovuka, a priča je privukla svetsku pažnju.

Pa zašto je ova naučna razlika važna?

„Zato što je izumiranje i dalje zauvek", rekao je Roulens za BBC njuz.

„Ako izumiranje ne postoji, kako ćemo učiti iz svojih grešaka?

„Da li je sada poruka da možemo da uništavamo životnu sredinu i da životinje mogu da izumru, ali da ih mi možemo vratiti nazad", pita se naučnik.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]