Politika
Saracin: Zvučno oružje protiv mirnih demonstranata neće približiti Srbiju EU
Foto: Pixabay/Ilustracija
Specijalni izaslanik Nemačke za Zapadni Balkan Manuel Saracin, komentarišući proteste u Srbiji, rekao je da su oni pokrenuli pitanja važna za celo društvo: transparentnost, odgovornost i vladavinu prava.
Saracin je ocenio da upotreba zvučnog oružja protiv mirnih demonstranata, kao i postupci tužilaštva i policije protiv učesnika protesta ili predstavnika civilnog društva, neće približiti Srbiju Evropskoj uniji.
"Ali nije na meni da tumačim proteste ili da spekulišem o mogućem ishodu. Na građanima je da slobodno izraze svoje stavove. Ono što smatram veoma važnim jeste da se obezbedi sloboda okupljanja i pravo građana da izraze svoje mišljenje bez pritisaka ili pretnji po bezbednost. Na Vladi Srbije je odgovornost da obezbedi bezbednost mirnih demonstranata – kako tokom protesta, tako i nakon njih. Upotreba zvučnog oružja protiv mirnih demonstranata, kao i postupci tužilaštva i policije protiv učesnika protesta ili predstavnika civilnog društva, neće približiti Srbiju Evropskoj uniji", naveo je on za Danas.
Na pitanje kako tumači izostanak zastava EU na studentskim protestima u Srbiji Saracin je rekao da ima utisak da su mnogi studenti razočarani Evropskom unijom.
"Na kraju krajeva, oni ne traže ništa manje od vladavine prava, što je ključni zahtev i EU u procesu pristupanja Srbije i glavni razlog zašto taj proces stagnira. Nemačka vlada deli zabrinutost zbog stanja demokratije, vladavine prava i slobode medija u Srbiji i očekujemo da Vlada Srbije konačno reši te nedostatke, jer je to ključno za napredak Srbije na putu ka EU", naveo je Saracin.
Komentarišući stav dela proevropske javnosti koja se okreće protiv EU, vođena uverenjem da evropski lideri podržavaju režim Aleksandra Vučića, Saracin je rekao da "kao što je komesarka za proširenje Marta Kos objasnila, zvaničnici EU – a isto važi i za vlade zemalja članica – uvek razgovaraju sa izabranim zvaničnicima u zemljama kandidatima, uključujući i predsednika Vučića".
"To ne znači da EU ne analizira napredak reformi i situaciju u Srbiji, posebno kada je reč o tzv. osnovnim principima. Jedan od razloga zašto Srbija već duže vreme nije otvorila nijedno novo poglavlje ili klaster u procesu pristupanja jeste upravo nedostatak napretka u osnovnim oblastima: vladavina prava, sloboda medija, demokratski standardi", dodao je.
Saracin je rekao i da ga veoma zabrinjava što predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Vlada Srbije deluju kao da faktički podržavaju ili barem ne zaustavljaju separatističke poteze predsednika Republike Srske Milorada Dodika u Bosni i Hercegovini.
"Već je deklaracija Svesrpskog sabora prošle godine sadržala opasnu retoriku i ideje koje neće približiti ni Srbiju ni Bosnu i Hercegovinu Evropskoj uniji", rekao je.
Saracin nije želeo da spekuliše o daljem razvoju situacije u Srbiji, ali je naveo da bi želeo da vidi Srbiju kao punopravnu članicu Evropske unije što je pre moguće.
"Uveren sam da bi Srbija imala ogromnu korist od kredibilnog reformskog puta koji je potreban za članstvo. A EU bi imala korist od potencijala, kreativnosti, kulture i strasti naroda Srbije prema svojoj zemlji, regionu i našem zajedničkom evropskom domu", dodao je on.