Društvo

NUNS: Neprimereno označavanje novinara ne doprinosi unapređenju rada javnog servisa

Foto: J. Milenković/Boom93

Foto: J. Milenković/Boom93

NUNS je osudio javno deljenje ličnih podataka zaposlenih u RTS-u na društvenim mrežama, kao i plakate sa imenima i fotografijama urednika, koji po formi podsećaju na poternice.

Nezavisno udruženje novinara Srbije navodi da "ovakvi postupci predstavljaju ozbiljan pritisak na medijske radnike".
 
Dodaje se i da "takvi postupci mogu potencijalno dovesti do ugrožavanja njihove bezbednosti i privatnosti, te da su nedopustivi u demokratskom društvu".
 
"Iako građani imaju puno pravo da budu nezadovoljni uređivačkom politikom RTS i da zahtevaju profesionalno, nepristrasno i odgovorno izveštavanje – posebno od medija koji se finansira iz javnih sredstava – ponašanja koja imaju elemente zastrašivanja ili javnog targetiranja nisu prihvatljiv oblik društvenog pritiska", naveo je NUNS.
 
Podsetili su da prema preporuci Komiteta ministara Saveta Evrope, javni medijski servisi moraju slušati potrebe i interese građana, obezbediti pluralizam mišljenja i biti zaštićeni od političkog i komercijalnog uticaja.
Njihova ključna uloga je da obezbede tačno, sveobuhvatno i profesionalno informisanje svih građana, dodaje NUNS.
 
Apelovali su na građane da se uzdrže od delovanja koje može stvoriti atmosferu pritiska i potencijalno ugroziti ličnu sigurnost medijskih radnika.
 
"Takvi postupci mogu oslabiti legitimitet studentskih protesta, koji se od početka odvijaju mirno, dostojanstveno i sa jasnim zahtevima za unapređenje rada javnih medijskih servisa", dodaje NUNS.
 
Pozvali su rukovodstvo RTS-a da ozbiljno razmotri nezadovoljstvo javnosti, da otvori prostor za pluralizam mišljenja i preispita  uređivačku politiku u skladu sa demokratskim standardima i javnim interesom.