Društvo
Disciplinovanje "neposlušnih" medicinara zbog podrške studentima: Da li je i kako počelo?
Foto: Envato elements
Pritisci države pojačavaju se iz dana u dan, pa su tako suspenzije i pretnje istima krenule i među medicinarima koji su digli glas protiv brojnih nepravilnosti u njihovoj struci.
"Za Ćacija nije intenzivna nega, kad nas vidi bolje je da bega" - rečenica je sa transparenta koja je prouzrokovala suspenziju i pretnju oduzimanjem licence za šestoro zaposlenih u Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj.
Kako piše Danas, prvi koji je posle pružanja podrške suspendovanim kolegama u Tiršovoj zbog rečenice na transparentu dobio zvaničan zahtev da se izjasni za svoje objave na društvenim mrežama tim povodom je Rade Panić, anesteziolog iz OB Kraljevo.
Istovremeno, ta poruka sada se širi među zdravstvenim radnicima u Srbiji kao vid bunta i podrške kolegama u Tiršovoj, ali i studentima u blokadi.
Od Beograda preko Kraljeva i Užica, sve više je lekara i medicinskih sestara koji u rukama drže isti transparent.
Ko će se izjašnjavati?
Da li će se svi oni izjašnjavati zbog toga svojim pretpostavljenima i da li će i njima pretiti oduzimanje licence, ostaje da se vidi.
Grupna fotografija medicinskih radnika Tiršove sa transparentom "Za Ćacija nije intenzivna nega, kad nas vidi bolje je da bega" objavljena je na društvenim mrežama pre desetak dana, kada je sve i počelo.
Iako je više puta ponovljeno da ova poruka jasno aludira na posetu predsednika Aleksandra Vučića, ministra zdravlja Zlatibora Lončara i brojnih novinarskih ekipa Jedinici intenzivne nege UKCS životnougroženim pacijentima iz Kočana, 17. marta, a zbog čega su studenti u blokadi ispostavili i svoj šesti zahtev da se kazne nadležni koji su to dozvolili, kako kažu lekari za Danas, pritiske tek očekuju, ne samo kao kolege iz Tiršove, već i kao, one manje videljive u javnosti, i to u vidu raznih "premeštanja sa odeljenja na odeljenje" i druge.
Rade Panić, sa druge strane, kaže za Danas da je očekivao da vlast reaguje na njegove objave na društvenim mrežama ranije.
U vezi sa pozivom na izjašnjavanje koji je dobio od svog direktora, Panić kaže da ima utisak "da je pritisak izvršen direktno iz Ministarstva zdravlja i da je aktuelni ministar Zlatibor Lončar, između ostalog, tu i da bi disciplinovao lekare koji drugačije misle u odnosu na aktuelne zdravstvene vlasti".
"Moj vid podrške kolegama iz Tiršove izgledao je tako da sam i sam nosio transparent, snimio video - snimke ispred jedinice u kojoj radim", navodi on.
Dodaje da ima utisak i da je i problem takozvani "Kodeks ponašanja" uveden za zdravstvene radnike koji zabranjuje svaki vid nastupanja u javnosti.
"Izjasniću se na dopis kako mi je i traženo. Moj odgovor tek sledi. U ovom času ne mogu da tvrdim da se medicinski radnici maltretiraju zbog podrške kolegama i studentima, ali da je počelo traženje da se izjasnimo na te okolnosti - jeste", kazao je on.
A, da je taj "Kodeks" veliki razlog ćutanja lekara u javnosti bez obzira na to šta doživljavaju možda je primer i slučaj anesteziološkinje iz Univerzitetskog kliničkog centra Srbije dr Irene Mojsić.
Ona za Danas napominje da govori kao iskusni anesteziolog, "koji skoro 30 godina obavlja časno i pošteno svoj poziv, poštujući Hipokratovu zaskletvu i bez ikakve mrlje u karijeri u bilo kom smislu ove reči".
"Ne govorim u ime UKCS i ograđujem se od njihovog stava, tamo je na snazi Kodeks ponašanja koji je velikom merom nezakonit i direktno uskraćuje ustavno pravo na slobodu mišljenja i govora. Verujem da ću imati problema na radnom mestu i zbog ove izjave, ali zakonsko je pravo da u delatnosti od opšteg društvenog značaja kakva je zdravstvo, javnost ima pravo da zna šta se dešava", objašnjava ona.
Dodaje da uopšte ne želi da priča o tome s kog radnog mesta na koje je premeštana zbog svog stava.
"Međutim, moj stalni premeštaj, kao najstarijeg anesteziologa, a slobodno mogu reći i najiskusnijeg sa klinike na kojoj sam 10 godina obavljala i rukovodeću funkciju, a sada i funkciju zamenika načelnika, prema mom iskustvu i poznavanju važećih pravnih akata i stručnih protokola, sigurno nije u interesu dobrog funkcionisanja zdravstvene zaštite u UKCS, samim tim nije u interesu građana Srbije, a sve to zbog moje podrške studentskim protestima i društvenom angažovanju da moja i naša deca žive u pravednom i dostojnom društvu", navodi ona.
Dodaje da krilatica "Ćutanje je zlato", nikad nije bila njena i da zbog toga uvek "staje na stranu pravde i istine, čistog srca i obraza".
"I sve njihove kazne neće me sprečiti da i dalje stojim uz studente, uz srednjoškolce, uz profesore koje ne primaju plate, uz progonjene zdravstvene i ostale radnike. Zbog toga sam krajem januara izašla ispred nove zgrade UKCS sa transparentom na kome je pisalo 'Mojih 15 minuta, za 15 minuta tišine', aludirajući na to da svoju zakonsku pauzu mogu provesti u tišini dok stojim i odajem poštu žrtvama pada nastrešnice, umesto ispijanja kafe i sedenja u sobi za odmor. Napominjem da život pacijenta koji je na operacionom stolu u tom trenutku nije bio ugrožen jer je pravilo da pre odlaska na pauzu uvek obezbedimo adekvatnu zamenu. Već sutradan sam, bez ikakvog razgovora, dobila poziv da potpišem aneks ugovora o mom premštanju na 45 radnih dana na drugu kliniku, navodno zbog edukacije. Po isteku ovog ugovora pišu se novi aneksi, prave nove sistematizacije kako bi moji rukovodioci mogli da me trajno izmeste iz nove zgrade UKCS", navodi naša sagovornica.
Napominje da svaki rukovodilac ima "diskreciono pravo" da donosi odluke, ali to ne znači po slobodnoj volji i bez "testa racionalnosti".
"Nekog ko je četiri godine pred penzijom, svoja stečena znanja treba da prenosi mlađim kolegama, a ne da promenom mesta rada bude u poziciji da te poslednje godine troši na sticanje novih znanja koja neće imati kada da prenese na druge, niti da se u njima usavrši koliko je to potrebno za vrhunski rad sa pacijentima", kaže dr Mojsić.
Prema njenim rečima, zna da je veliki deo njenih kolega uz nju i da iz straha da ne budu kažnjeni savijaju glavu i ćute.
"Doba vladavine strahom i zastrašivanjem, ucenjivanjem i sticanje povlastica i materijalnih bogatstava učlanjivanjem u stranku, iskreno se nadam, prolazi, a dolazi neko drugo vreme, vreme pravde i istine koje nam donose ovi mladi ljudi na svojim nejakim plećima. Zato stojim uz njih i pumpam svim srcem do pobede", kazala je ona.
Istine radi, dosad se niko od nadležnih nije oglasio i objasnio bilo šta u vezi sa aktuelnom situacijom u Tiršovoj, UKCS, povodom šestog zahteva studenata, ali se i dr Dejan Panić, takođe, ne oglašava u vezi sa sve većom podrškom zdravstvenih radnika njemu i njegovim kolegama u Tiršovoj.