BBC News

Indija i Pakistan pristali na momentalni prekid vatre, ali ima kršenja

indija, pakistan, sukob indije i pakistana

indija, pakistan, sukob indije i pakistana

Izbegnut je veliki sukob nuklearnih sila. Posle nekoliko dana neprijateljstava i žrtava na obe strane, Indija i Pakistan se dogovorili o momentalnom prekidu vatre. Indija potom optužila Pakistan za kršenje primirja.

indija, pakistan, sukob indije i pakistana
Getty Images

Posle nekoliko dana neprijateljstava, uz žrtve na obe strane, Indija i Pakistan pristali su na momentalni prekid vatre.

Ipak, posle nekoliko sati, Indija je optužila Pakistan za višestruka kršenja dogovora.

Indijske oružane snage „pružaju adekvatan odgovor", rekao je indijski ministar spoljnih poslova Vikram Misri.

Ove nedelje, Indija je gađala mete u Pakistanu i palestinskom delu Kašmira kao odgovor na smrtonosni napad ekstremista na indijske turiste u Pahalgamu u aprilu.

Pakistanske vlasti su porekle umešanost u taj napad.

Obe zemlje, koje imaju nuklearno oružje, potom su se međusobno optuživale za prekogranično granatiranje i napade raketama i dronovima nakon što je Indija e Indija pokrenula vojnu operaciju.

U obostranim napadima je poginulo oko 50 ljudi.

I Indija i Pakistan kažu da u potpunosti polažu pravo na region Kašmira.

„Posle duge noći razgovora uz posredovanje Sjedinjenih Država, sa zadovoljstvom mogu da objavim da su Indija i Pakistan pristali na puno i potpuno primijerje", saopštio je američki predsednik Donald Tramp na njegovoj društvenoj mreži Istina (Truth Social).

On je čestitao obema zemljama na, kako je napisao, „zdravom razumu i velikoj inteligenciji".

I Indija i Pakistan potom su potvrdile Trampove reči.

„Indija i Pakistan su danas postigli dogovor o obustavljanju vatre i vojnih akcija.

„Indija je dosledno zadržala čvrst i beskompromisan stav protiv terorizma u svim njegovim oblicima i manifestacijama. To će nastaviti da čini", rekao je indijski ministar spoljnih poslova S. Džaišankar.

Misri je dodao je da će dve zemlje „obustaviti razmenu vatre i vojne akciju na kopnu, vazduhu i moru".

Obustavu oružanih neprijateljstava potvrdio je i zamenik premijera Pakistana Išak Dar.

„Pakistan je uvek težio miru i bezbednosti u regionu, ne ugrožavajući sopstveni suverenitet i teritorijalni integritet", rekao je.

Američki državni sekretar Marko Rubio napisao je na mreži Iks da su se dve zemlje saglasile i da počnu pregovore o širokom nizu pitanja na neutralnom terenu.

Kako je počeo sukob?

indija, pakistan, sukob indije i pakistana
REUTERS/Akhtar Soomro
Pakistanski vojnik pored pogođene džamije u Muzafarabadu, glavnom gradu Kašmira koji je pod upravom Pakistana

Dve nedelje posle smrtonosnog napada ekstremista na turiste u Kašmiru pod indijskom upravom, Indija i Pakistan pokrenuli su oružani sukob u kojem je bilo poginulih i ranjenih.

Eskalacija sukoba dve nuklearne sile dostigla je novi nivo 10. maja kada su indijska i pakistanska razmenile žestoke udarce, međusobno se optužujući.

Pakistanska vlada je rano ujutru, 10. maja, objavila pokretanje velike vojne operacije „Čvrst zid" protiv Indije, nazvavši je „odgovorom na agresiju".

Iz Islamabada su rekli da je to odmazda zato što je Indija ispalila rakete na tri njene vazdušne baze, među kojima i jedna blizu glavnog grada Pakistana.

Indija je 7. maja gađala više lokacija u Pakistanu i Kašmiru pod upravom Pakistana, a Islamabad tvrdi da je oborila indijske avione kao „odgovor".

Indijsko Ministarstvo odbrane je opravdavalo napade nazvane „Operacija Sindor" kao „obavezu" da se kazne odgovorni za napad od 22. aprila, u kojem je poginulo 25 Indijaca i jedan Nepalski državljanin.

Ali Pakistan, koji je negirao bilo kakvu umešanost u prošlomesečni napad, opisao je indijske udare kao „ničim izazvane", a premijer Šehbaz Šarif je rekao da „gnusni čin agresije neće proći nekažnjeno".

Indija je ranije tvrdila da ima „dokaze koji ukazuju na jasnu umešanost terorista sa sedištem u Pakistanu" u napad u Pahalgamu, dok Pakistan negira bilo kakvu vezu.

Pakistanske vlasti kažu da je u indijskim napadima poginulo više od 30 ljudi, a 57 ranjeno.

Indijska vojska je ranije saopštila da sue 14 civila i jedan vojnik poginuli, a 43 ranjeno u pakistanskom granatiranju područja u Kašmiru kojim upravlja Indija.

indija, pakistan, sukob indije i pakistana, pakoistanci spaljuju indijsku zastavu
ARSHAD ARBAB/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Pristalice islamske političke partije Pakistan Markazi muslimanska liga (PMML) pale indijsku zastavu tokom protesta nakon što je Indija raketama gađala susednu zemlju

Šta je gađala indijska vojska?

Indijska vlada je 7. maja u ranim jutarnjim satima saopštila da je gađano devet različitih lokacija u Kašmiru i Pakistanu pod upravom Pakistana.

Rečeno je da su ove lokacije „teroristička infrastruktura", odnosno mesta na kojima su napadi „planirani i usmereni".

U saopštenju se naglašava da rakete nisu pogodile nijedan pakistanski vojni objekat, tvrdeći da je napad bio „usmeren, odmeren i neeskalirajuće prirode".

Prema Pakistanu, pogođene su tri različite oblasti: Muzafarabad i Kotli u Kašmiru pod pakistanskom upravom i Bahavalpur u pakistanskoj provinciji Pendžab.

Pakistanski ministar odbrane Khavaja Asif rekao je za GeoTV da su pogođena civilna područja, optužujući Indiju da laže da je „ciljala terorističke kampove".

Pogledajte video: Posledice indijskog napada na Kašmir pod upravom Pakistana

Zašto je Indija pokrenula napad?

indija, pakistan, indijski kašmir, kašmir, sukob indije i pakistana
Getty Images
Posledice napada na grad Džamu u indijskom delu Kašmira

Indijski napadi usledili su posle višenedeljnog porasta napetosti suseda sa nuklearnim oružjem zbog pucnjave u slikovitom letovalištu Pahalgam.

U napadu grupe ekstremista 22. aprila ubijeno je 26 ljudi, a preživeli su rekli da su napadači izdvajali hinduiste.

Bio je to najteži napad na civile u regionu u poslednje dve decenije i izazvao je širok gnev u Indiji.

Premijer Narendra Modi rekao je da će zemlja loviti osumnjičene „do kraja sveta" i da oni koji su to planirali i sproveli „ne mogu ni da zamisle kako će biti kažnjeni".

Međutim, Indija nije imenovala nijednu grupu za koju sumnja da je izvršila napad u Pahalgamu i ostaje nejasno ko je to uradio.

Indijska policija je navela da su dvojica napadača bili pakistanski državljani, a Delhi optužuje Pakistan da podržava ekstremiste.

Islamabad to poriče i tvrdi da to nema nikakve veze sa smrtonosnim napadom 22. aprila.

U protekle dve nedelje, obe strane su preduzele mere jedni protiv drugih, između ostalog proterivanje diplomata, suspenziju viza i zatvaranje graničnih prelaza.

Ali mnogi su očekivali da će to eskalirati u neku vrstu prekograničnog udara, kao što je to bilo posle napada u Pulvami kada je poginulo 40 pripadnika indijske paravojne grupe 2019.

indija napala pakistan, oštećena zgrada posle napada indije
REUTERS/Mohsin Raza
Posledice indijskog napada - oštećen objekat u Muridkeu blizu Lahora

Zašto je Kašmir žarište spora Indije i Pakistana?

Indija i Pakistan u potpunosti polažu pravo na Kašmir, ali obe zemlje samo delimično upravljaju tim regionom posle podele posle sticanja nezavisnosti od Britanije 1947.

Indija i Pakistan su vodile dva rata zbog Kašmira.

Međutim, u skorije vreme, napadi militanata doveli su dve zemlje do ivice novog velikog sukoba.

U Kašmiru pod indijskom upravom od 1989. godine počinje oružana pobuna protiv indijske vladavine, a militanti ciljaju snage bezbednosti i civile.

Ovo je bio prvi veliki napad na civile otkako je Indija povukla član 370 koji je Kašmiru dao poluautonomni status 2019. godine.

Posle te odluke, u regionu su izbili protesti, ali je istovremeno opao ekstremizam i došlo je do ogromnog povećanja broja turista koji posećuju Kašmir.

Nakon što je 19 indijskih vojnika ubijeno u Uriju, Indija je 2016. pokrenula „hirurški precizne napade" preko takozvane Linije kontrole - de fakto granice između Indije i Pakistana - gađajući baze ekstremista.

U 2019., bombaški napad u Pulvami, u kojem je poginulo 40 pripadnika indijske paravojne jedinice, podstakao je vazdušne napade duboko u Balakot - prvu takvu akciju u Pakistanu od 1971. - što je izazvalo uzvratne napade i vazdušnu bitku.

Svet je zabrinut zbog eskalacije sukoba i razne zemlje i diplomate pokušavaju da spreče veliki rat, pogotovo što su obe države nuklearne sile.

Šef Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pozvao je na „maksimalnu uzdržanost", dok je američki predsednik Donald Tramp rekao da se nada da će se borbe „vrlo brzo završiti".

Dim kulja pošto je artiljerijska granata pogodila glavni grad u indijskom regionu Džamu
AFP via Getty Images
Dim kulja pošto je artiljerijska granata pogodila glavni grad u indijskom regionu Džamu 7. maja

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]