Moj grad
Požarevačka gimnazija i OŠ "Kralj Aleksandar I" domaćini petog Lego takmičenja

Foto: J. Milenković/Boom93
U nedelju, 11. maja 2025. godine, u Požarevcu, biće organizovan Peti FIRST LEGO League Challenge turnir u okviru međunarodnog obrazovnog programa namenjenog podsticanju interesovanja mladih za nauku, tehnologiju, inženjerstrvo i matematiku (STEM), saopšteno je iz Požarevačke gimnazije.
Organizator događaja je Udruženje Prava priča, a domaćini ovogodišnjeg turnira su Požarevačka gimnazija i Osnovna škola „Kralj Aleksandar I".
Na turniru će učestvovati 15 timova iz cele Srbije, a najbolji tim će ostvariti pravo učešća na svetskom takmičenju.
Takmičenje će biti svečano otvoreno u nedelju, 11. maja 2025. godine, u 10 časova, u fiskulturnoj sali Požarevačke gimnazije.
Ovaj program realizuje se u više od 100 zemalja sveta.
"Tokom višenedeljnih priprema, timovi uz podršku mentora razvijaju tehnički i kreativni odgovor na izazove, koje donosi takmičenje. Konstruisanjem i programiranjem autonomnog LEGO robota usavršavaju se preciznost, logika i brzina. Dok u okviru inovativnog projekta istražuje zadata tema i osmišljava održivo rešenje za konkretan problem iz svakodnevnog života. Pored tehničkog aspekta, timovi usavršavaju veštine prezentacije, timske koordinacije i argumentovanog obrazlaganja svojih odluka", kažu organizatori.
Postoje četiri takmičarske oblasti:
● Robot igra – j tim programira robota da izvrši niz zadataka na takmičarskom stolu;
● Inovativni projekat – tim traži rešenje za konkretan društveni ili tehnički problem;
● Dizajn robota – prikazuje pristup, tehničke odluke i funkcionalnost rešenja;
● Osnovne vrednosti – ističu značaj timskog rada, međusobnog poštovanja, uvažavanja i entuzijazma.