Ekonomija

Analize u EU: Hrana na Balkanu i celoj Evropi neopravdano skupa

Foto: Pixabay /ilustracija

Foto: Pixabay /ilustracija

Cene hrane neopravdano rastu u Evropskoj uniji i posebno na Balkanu, uprkos talasu bojkota supermarketa, pa je tako bugarsko ministarstvo poljoprivrede odlučilo da osnuje lanac prodavnica na malo „Trgovine za narod“, koje će imati maksimalnu maržu od 10 odsto i prodavati mahom bugarske proizvode.

Bugarska vlada je obezbedila oko pet miliona evra početnog kapitala za oko 1.500 „Trgovina za narod“ koje će mahom biti otvorene u najsiromašnijim i poljoprivrednim oblastima.

Tamo, objasnio je bugarski ministar poljoprivrede Georgi Tahov, inflacija najteže pogađa stanovništvo koje sve manje novca može da troši na hranu.

Cilj je i da se prvenstveno domaća hrana i poljoprivredni proizvodi što direktnije, bez krupnih posrednika, dostavljaju potrošačima.

Mediji u EU i na Balkanu su preneli ocene udruženja potrošača i proizvođača da rast cena hrane osetno umanjuje plate i prihode građana ne samo na Zapadnom Balkanu, već i u Bugarskoj, Grčkoj i Hrvatskoj.

Opšti zaključak udruženja potrošača i proizvođača u EU je da cene hrane rastu, poljoprivrednici dobijaju sve manje novca za svoje proizvode, a profit sve više ide u blagajne velikih prerađivača i lanaca samoposluga.

I u samoj Evropskoj uniji, recimo građani Belgije – gde su cene hrane za poslednjih par godine jako porasle – u pograničnim područjima skoro sve potrepštine i hranu nabavljaju u Francuskoj i Nemačkoj.

Na Balkanu svi dobro znaju da su mnogi proizvodi u susednim zemljama jeftiniji, a hrana i mnogo šta su ne samo za građane Srbije, već i Slovenije i naročito Hrvatske po cenama osetno pristupačniji u Trstu i okolini, gde su samoposluge svakodnevno pune slovenačkih i hrvatskih kupaca.

Francuska vlada je nedavno sazvala direktore nekoliko najkrupnijih mreža prodavnica hrane u Francuskoj i Nemačkoj i zahtevala objašnjenje za ozbiljne nalaze da su se na tajnom sastanku u jednom gradu u Nemačkoj dogovorili o zakonom strogo zabranjenom kartelu cena za prehrambene proizvode.

Predstavnici nemačkih poljoprivrednika i neki poslanici u Evropskom parlamentu su upravo na portalu „Prodžekt-sindikejt“ objavili podatak da samo četiri velika lanca prodavnica na malo u Nemačkoj kontrolišu 85 odsto tržišta hrane.

„Jako velika koncentracija je“, kako je predočeno, i na sektoru prerađivača poljoprivrednih proizvoda.

Nemačka Komisija za monopole je krajem prošle godine upozorila da „velika tržišna koncentracija ozbiljno pogađa i proizvođače i potrošače hrane“.

I srpska vlada je prošle jeseni saopštila da sprema ozbiljne kazne za nekoliko lanaca prodavnica hrane zbog ozbiljne sumnje da su se dogovorili o podizanju cena hrane i održavanju neopravdano visokih marži.

Ali otad nema vesti da li su nadležno ministarstvo i inspekcije nešto i preduzeli, iako su sami građani u nekoliko navrata bojkotovali velike lance samoposluga.

Predstavnici poljoprivrednih udruženja u EU i poslanici Evropskog parlamenta su u saopštenju stavili do znanja da „ako Evropa želi da ubuduće hrani sama sebe, mora poljoprivredu učiniti ekonomski i ekološki održivom…i to ne subvencijama, već uspostavljanjem poštenih tržišnih uslova i čvrsto održivih standarda“.

Oni ukazuju da jedan od koraka treba da bude i ono što je preduzela nemačka vlada, a to je da se ugovori o nabavci i prodaji hrane prave trojno, neposredno između poljoprivrednika, prerađivača i lanaca prodaje, „da se tačno zna kakve su tržišno i za potrošače opravdane marže“.