BBC News

UN izvestiteljka Frančeska Albaneze: „Multinacionalne kompanije učestvuju u genocidu nad Palestincima”

Specijalna izvestiteljka UN Frančeska Albaneze

Specijalna izvestiteljka UN Frančeska Albaneze

Albaneze optužuje kompanije da saradnjom s Izraelom učestvuju u ratnim zločinima.

Specijalna izvestiteljka UN Frančeska Albaneze
Reuters
Specijalna izvestiteljka UN Frančeska Albaneze

Izvestiteljka Ujedinjenih nacija pozvala je desetine multinacionalnih kompanija da prekinu poslovanje sa Izraelom, upozoravajući ih da rizikuju da budu saučesnici u ratnim zločinima u Gazi i okupiranoj Zapadnoj obali.

Frančeska Albaneze, predstavljajući izveštaj Savetu UN za ljudska prava, opisala je da je na delu „ekonomija genocida", u kojoj sukob sa Hamasom predstavlja poligon za testiranje – bez odgovornosti ili nadzora – novih vrsta oružja i tehnologije.

Izrael je odbacio njen izveštaj kao „neutemeljen", navodeći da će „završiti na smetlištu istorije".

Stručnjaci UN, ili specijalni izvestioci, nezavisni su od UN, ali ih ova organizacija imenuje kako bi davali savete o pitanjima ljudskih prava.

Albaneze je stručnjakinja za međunarodno pravo iz Italije, poznata po direktnosti; u prethodnim izveštajima sugerisala je da Izrael vrši genocid u Gazi.

U četvrtak je ponovila tu tvrdnju, optužujući Izrael da „sprovodi jedan od najokrutnijih genocida u savremenoj istoriji".

U ovom izveštaju Albaneze navodi kompanije za koje tvrdi da ostvaruju profit od ratnih zločina u Gazi, te su samim tim saučesnici.

Na njenoj listi se nalazi proizvođač oružja Lokihid Martin zbog prodaje naoružanja, kao i tehnološke firme Alfabet (Alphabet), Aj Bi Em (IBM), Majkrosoft (Microsoft) i Amazon, koje obezbeđuju tehnologiju koja omogućava Izraelu da prati i cilja Palestince.

Takođe su navedene kompanije Katepilar (Caterpillar), Hjundai (Hyundai) i Volvo (Volvo), za koje izveštaj tvrdi da su isporučile vozila korišćena za rušenje domova i ravnanje zemljišta posle bombardovanja zajednica.

Izveštajem su obuhvaćene i finansijske institucije – gospođa Albaneze tvrdi da su banke BNP Pariba i Barklajz garantovale izraelske državne obveznice tokom sukoba.

BBC je kontaktirao pomenute kompanije radi komentara.

Lokhid Martin je izjavio da su međunarodne vojne prodaje transakcije između vlada, te da je najbolje da se o njima izjašnjava američka vlada.

Volvo je rekao da ne prihvata kritike gospođe Albaneze, koje smatra da su zasnovane na „nedovoljno tačnim i delimično pogrešnim informacijama".

Dodali su da su posvećeni poštovanju ljudskih prava i da stalno rade na jačanju svojih procedura provere.

Međutim, istakli su da, s obzirom na dug vek trajanja njihovih proizvoda i čestu promenu vlasništva, „nažalost postoji ograničenje u tome koliko kontrole ili uticaja možemo imati na to kako i gde se naši proizvodi koriste tokom svog životnog veka".

Prema izveštaju, za kompanije koje su navedene, poslovanje je unosno i pomaže Izraelu da nastavi rat. Gospođa Albaneze kaže da sve te kompanije treba odmah da prekinu saradnju sa Izraelom.

U izveštaju su spomenute kompanije koje sarađuju s Izraelom
Reuters
U izveštaju su spomenute kompanije koje sarađuju s Izraelom

Ali koliko je to verovatno? Izveštaji UN poput ovog nemaju pravnu snagu, ali privlače pažnju.

Albaneze, usredsređujući se na privredne veze, pokušava da podseti multinacionalne kompanije i vlade na ono što se dogodilo sa aparthejdom u Južnoj Africi.

Jedno vreme su mnoge firme ostvarivale značajnu zaradu trgujući sa Južnom Afrikom, ali je nepravda aparthejda izazvala globalnu osudu i sankcije UN, koje su dovele do povlačenja investicija i, na kraju, pomogle da se okonča režim aparthejda.

Navodeći kompanije koje su poznate širom sveta, Albaneze verovatno želi da pruži milionima potrošača informacije koje mogu koristiti pri odlučivanju da li će nešto kupiti – kao što je bio slučaj sa Južnom Afrikom.

Međutim, tvrdnja da su saučesnici u mogućem genocidu verovatno je ono što će same multinacionalne kompanije shvatiti najozbiljnije.

Zakon o genocidu je strog – mora ga utvrditi sud, a Međunarodni sud pravde trenutno razmatra slučaj protiv Izraela upravo po tom pitanju, koji je pokrenula Južna Afrika.

Saučesništvo se definiše kao učešće osobe ili entiteta u radnjama čiji su predvidivi rezultati mogli doprineti genocidu, iako nije postojala lična namera da se genocid počini.

To je optužba koju, prema Albaneze, može biti upućena firmama koje prodaju bilo šta što može doprineti izraelskom ratnom naporu.

Poznato je da su međunarodni pravnici privatno savetovali evropske vlade da bi nastavak prodaje oružja Izraelu mogao dovesti do optužbi za saučesništvo.

Izrael, koji već dugo optužuje gospođu Albaneze da je izrazito neprijateljski nastrojena prema njemu, pa čak i antisemitistički, odbacio je njen najnoviji izveštaj kao „neutemeljen, klevetnički i flagrantnu zloupotrebu funkcije".

Izrael negira genocid, tvrdeći da ima pravo na samoodbranu od Hamasa.

Međutim, kada je Albaneze predstavila svoj izveštaj državama članicama UN, uglavnom je dobila pohvale i podršku.

Afričke, azijske i arapske države podržale su njen poziv na povlačenje investicija, mnoge su se složile da se genocid dešava, a neke su takođe upozorile Izrael da ne kleveće međunarodne pravnike poput gospođe Albaneze koji samo rade svoj posao.

Evropske države, koje tradicionalno više podržavaju Izrael, takođe su osudile uskraćivanje pomoći Gazi i izjavile da Izrael ima pravnu odgovornost, kao okupaciona sila, da obezbedi Palestincima sredstva za preživljavanje.

Međutim, najveći saveznik Izraela – Sjedinjene Američke Države – napustile su Savet UN za ljudska prava kada je predsednik Donald Tramp preuzeo dužnost u januaru.

Reakcija Vašingtona na izveštaj bila je jednostavno optužba da Albaneze vodi „neprihvatljivu kampanju političkog i ekonomskog rata protiv američke i svetske privrede", nakon što je njen tim kontaktirao američke kompanije radi informacija o njihovim poslovima sa Izraelom.

Nije verovatno da će američka administracija pridavati mnogo pažnje rečima jedne međunarodne pravnice.

Ali velike američke kompanije koje su pomenute u njenom izveštaju, slušajući osude iz mnogih zemalja u kojima imaju finansijske interese, možda će početi da preispituju svoje veze sa Izraelom.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]