Ekonomija

Spoljni dug Srbije skoro 50 milijardi evra: Evo kome država najviše duguje

Pixabay/ilustracija novac euro

Pixabay/ilustracija novac euro

Javni dug Srbije je na kraju maja ove godine bio 38,8 milijardi evra i iznosio je 44 odsto BDP-a, poslednji su podaci Ministarstva finansija.

Od početka godine javni dug je nešto i smanjen, za oko 100 miliona evra.
 
Od ovih skoro 39 milijardi evra duga, država duguje 27,2 milijarde inostranstvu, koliko iznosi spoljni javni dug, dok preostalih oko 11,5 milijardi evra duguje domaćim poveriocima.
 
Prema izveštaju Uprave za javni dug za maj, ukupan javni dug države je nešto viši i iznosio je 44,2 odsto BDP-a.
 
U maju je javni dug povećan emisijom dinarskih obveznica za 15 milijardi dinara i zajmovima od 10,5 milijardi dinara. Istovremeno je otplaćeno 19,4 milijarde dinara dospelog duga, piše Danas.
 
Država najviše duguje u u evrima, 57,8 odsto. Dolarski dug iznosi 12,7 odsto ukupnog javnog duga, a specijalna prava vučenja (SDR) valuta Međunarodnog monetarnog fonda 6,1 odsto.
 
Dinarski dug čini 23,3 odsto ukupnog javnog duga.
I deo dinarskih obveznica drže stranci. Taj udeo je oko 15 odsto ili 138 miljardi dinara.
 
Najveći deo duga odnosi se na državne obveznice. Oko 9,2 milijardi evra državnog duga nalazi se u dinarskim obveznicama emitovanim na domaćem tržištu, a 10,3 milijarde evra u evroobveznicama. Ostatak se duguje međunarodnim finansijskim institucijama kao što su Međunarodna banka za obnovu i razvoj (deo Svetske banke) 2,2 milijardi evra, MMF-u 2,3 milijarde evra.
 
Među najvećim poveriocima Srbije nalazi se i kineska Eksim banka kojoj dugujemo 2,9 milijardi evra, dok stranim vladama dugujemo 2,8 milijarde evra.

Poslovnim banakama dugujemo više od 3,5 milijarde evra i to 1,2 milijarde za dinarske kredite i 2,3 milijarde evra za kredite u evrima.
 
Uprava za javni dug je objavila i raspored emisije obveznica do kraja godine. U julu se planiraju dve emisije, jedan dinarski i jedna obveznica u evrima.
 
Planirani obim prodaje petogodišnjih dinarskih obveznica je 35 milijardi dinara (oko 300 miliona evra) sa kamatnom stopom od 4,5 odsto.
 
Takođe se planira i emisija 12-godišnjih obveznica u evrima sa kamatnom stopom od pet odsto, a obim je 150 miliona evra.
 
Do kraja godine planiraju se još dve emisije dugoročnih dinarskih obveznica od po 10 milijardi dinara i jedna emisija obveznica u evrima od 100 miliona evra.