Društvo
Odbačene prijave za autoplagijat protiv Dejana Vuka Stankovića

FOTO: Youtube/Screenshot
Etička komisija Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača odbacila je zahteve za utvrđivanje nekademskog ponašanja od strane Dejana Vuka Stankovića, profesora tog fakulteta i aktuelnog ministra prosvete, zbog toga što su podneti neblagovremeno, saznaje Danas.
Protiv njega je, podsetimo, grupa nastavnika i istraživača sa Beogradskog univerziteta podnela dva zahteva zbog sumnje na autoplagijat.
Kako je Danas ranije pisao, u prvom zahtevu za utvrđivanje neakademskog ponašanja je izneta sumnja da je aktuelni ministar 2017. godine prilikom izbora u zvanje vanrednog profesora deo iz monografije predstavio kao poseban originalni rad.
Isto je uradio 2022, kada je reizabran u zvanje vanrednog profesora, tako što je rad na engleskom jeziku koji je objavio u Mostaru preveo na srpski jezik i objavio na drugom mestu, predstavljajući to kao dva rada, čime je ispunio nepohodne uslove za izbor, navodi Danas.
Etička komisija Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača se nije bavila navodima o mogućem autoplagijatu već je zahteve grupe profesora odbacila zbog toga što nisu blagovremeno podneti.
– Nakon što smo uputili naše zahteve Etička komisija je tražila da se Stanković izjasni, na šta je on rekao da smo mi zakasnili sa prijavom. Mi smo se žalili da je on autoplagirao svoje radove i da je to iskoristio za svoje napredovanje. Autoplagijat ne zastareva, ali je on to zanemario i pozvao se na drugi pravilnik, navodeći da imamo pet godina od izbora ili 120 dana od trenutka kada mi saznamo nešto da se žalimo na njegov izbor u zvanje. Međutim, mi se nismo žalili na njegov izbor već smo to naveli kao argument zloupotrebe autoplagijata. Na osnovu njegovog izjašnjenja Etička komisija Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača je odbila naše zahteve i rekla da smo se javili neblagovremeno – kaže za Danas Oliver Tošković, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, koji je jedan od potpisnika pomenutih zahteva za utvrđivanje neakademskog ponašanja.
On kaže da je čak i po pravilniku na koji se poziva Stanković jedan od zahteva uredan, budući da je aktuelni ministar reizabran u zvanje vanrednog profesora 2022. godine, od kada nije prošlo pet godina.
– Ali bez obzira na to, mi se nismo žalili na njegov izbor u zvanje. Uložili smo žalbu Odboru za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu i čekamo njegovo postupanje – ističe Tošković.
Na pitanje da li su očekivali ovakav odgovor Etičke komisije, Tošković smatra da je ona suviše olako prihvatila Stankovićevo obrazloženje iako se pozvao na pogrešan pravilnik.
– Očekivali smo da Etička komisija formira stručnu komisiju koja bi ispitala navode o autoplagijatima – kaže naš sagovornik.
Etička komisija je u odgovoru podnosiocima zahteva navela da nije utvrđivala da li su predmetni radovi plagijat ili autoplagijat, niti da li su radovi vrednovani supotno zabrani propisanoj u članu 27 Kodeksa profesionalne etike, koji precizira da je nedozvoljeno lažno predstavljanje akademskih postignuća.
Izvor: N1 Beograd