BBC News

Životinje reaguju na tajne zvukove biljaka, kažu naučnici

A brown moth laying white eggs on a green tomato plant

A brown moth laying white eggs on a green tomato plant

To otvara mogućnost da postoji nevidljivi ekosistem između biljaka i životinja.

Moljac na listu biljke
TAU
Moljci polažu jaja na biljke na osnovu zvukova koje proizvode, pokazuje studija

Životinje reaguju na zvukove biljaka, sugeriše novo istraživanje, otvarajući mogućnost da između njih postoji nevidljivi ekosistem.

Tim sa Univerziteta u Tel Avivu otkrio je da ženke moljaca izbegavaju polaganje jaja na biljkama paradajza ako su proizvodile zvukove koje su povezivale sa uznemirenjem, što ukazuje da bi mogle biti nezdrave.

Tim je prvi pokazao pre dve godine da biljke vrište kada su uznemirene ili nezdrave.

Zvuci su van dometa ljudskog sluha, ali mogu da ih čuju mnogi insekti, slepi miševi i neki sisari.

„Ovo je prva demonstracija u istoriji da životinja reaguje na zvukove koje proizvodi biljka", rekao je profesor Josi Jovel sa Univerziteta u Tel Avivu.

„U ovoj fazi je to spekulacija, ali moguće je da će sve vrste životinja donositi odluke na osnovu zvukova koje čuju od biljaka, kao što je to da li da ih oprašuju, sakriju se u njima ili pojedu biljku."

Istraživači su sproveli niz pažljivo kontrolisanih eksperimenata kako bi se uverili da moljci reaguju na zvuk, a ne na izgled biljaka.

Sada će istražiti zvukove koje proizvode različite biljke i da li druge vrste donose odluke na osnovu njih.

„Moglo bi biti mnogo komplikovanih interakcija, a ovo je prvi korak", kaže profesor Jovel.

Još jedno područje istraživanja je da li biljke mogu da prenose informacije jedna drugoj putem zvuka i da reaguju kao odgovor, kao što je očuvanje vode u uslovima suše, prema rečima profesorke Lilah Hadani, takođe sa Univerziteta u Tel Avivu.

„Ovo je uzbudljivo pitanje", rekla je za BBC Njuz.

„Ako je biljka pod stresom, organizam koji je najviše zabrinut zbog toga su druge biljke i one mogu da reaguju na mnogo načina."

Istraživači naglašavaju da biljke nisu svesne.

Zvuci se proizvode kroz fizičke efekte uzrokovane promenom njihovih lokalnih uslova.

Ono što otkriće pokazuje jeste da ovi zvuci mogu biti korisni drugim životinjama, a moguće i biljkama, koje su sposobne da percipiraju ove zvukove.

Ako je to slučaj, onda su biljke i životinje razvile sposobnost da proizvode i slušaju zvukove za obostranu korist, prema rečima profesora Hadanija.

„Biljke bi mogle da evoluiraju da proizvode više zvukova ili glasnije zvukove ako bi im to bilo od koristi, a sluh životinja može evoluirati u skladu sa tim kako bi mogle da prime ovu ogromnu količinu informacija.

„Ovo je ogromno, neistraženo polje - čitav svet koji čeka da bude otkriven."

U eksperimentu su se istraživači fokusirali na ženke moljaca, koje obično polažu jaja na biljke paradajza kako bi se larve mogle hraniti njima kada se izlegu.

Pretpostavka je bila da moljci traže najbolje moguće mesto za polaganje jaja - zdravu biljku koja može pravilno da hrani larve.

Dakle, kada biljka signalizira da je dehidrirana i pod stresom, pitanje je da li bi moljci poslušali upozorenje i izbegli polaganje jaja na njoj?

Odgovor je da nisu polagali jaja, zbog zvuka koji su biljke proizvodile.

Istraživanje je objavljeno u časopisu eLife.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]